Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mie nu mi-a prescris medicul acid folic!!!


49 raspunsuri la acest subiect

#11
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 01:47

nu am luat, analizele mi-au iesit mereu in limite normale. abia de la 16 saptamani am luat "prenatal", si avea in astea tot ce era necesar, inclusiv acid folic.
Cristina si [copil] Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusi....ie.2003.home.ro

#12
dodo

dodo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 02:03

Nu vreau sa te sperii, dar unii dr. pur si simplu le e lene sa accepte ca stiinta evolueaza, au impresia ca daca ei nu stiu despre binefacerile sau riscurile unui medicament, acestea nu exista, ca medicina incepe si se tremina cu ei!!! Acidul folic nu este de evitat in sarcina, dimpotriva!!! De curind am vazut un reportaj despre citeva cazuri de copii cu spina bifida, dintre care unul a decedat la aprox.2 ani si, crede-ma, as fi in stare sa iau acid folic cu doua miini, numai sa nu pateasca si bb-ul meu la fel!

#13
mate

mate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 03:08

Mie mi-a prescris doctorul acid folic din momentul in care i-am spus ca vreau sa raman insarcinata,0.8mg/zi si mi-a dat si niste brosuri sa citesc,intradevar este foarte important sa iei acid folic din cauza pericolului spina bifida. Oana

#14
moka

moka
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 03:58

Eu am luat in sarcina un complex de vitamine si minerale care contine si acid folic. Asta mi-a recomandat medicul. Moka si Mokutza (11 sapt)

#15
Eryka

Eryka
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 07:54

Nici mie nu mi-a recomandat medicul acid folic si nici un fel de vitamine.Eu nu cred ca e kiar asa ,ca daca nu iei acid folic ,bebele va avea spina bifida ,hai sa fim serioasi ca pe vremea strabunicilor nu se mai stiau de toate astea .Nu stiu de ce sa ajuns acum sa ne fie frica kiar de orice lucru. Eryka [gravi] & sufletzelul de fetitza din burtica --->22 saptamani

#16
Laura _Oprescu

Laura _Oprescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 94 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 09:06

Nici mie nu mi-a recomandat la prima sarcina dr. acid folic sau prenatale.Sora mea insa mi-a adus(Prenatale farmacista) si mi-a zis sa le iau.Mai inainte mi-am intrebat dr. de familie si mi-a zis ca daca imi permit ar fi bine sa iau,dar ca ea nu mi le poate compensa.In fine, nu vreau sa imi amintesc pentru ca m-am si enervat atunci.Apoi , la urmatorul control i-am zis ginecologului ca iau Prenatale si mi-a zis ca e foarte bine.La sarcina a doua, dr .mi-a dat Prenatale inca de la consultul dinainte de a ramane gravida.Nu am luat insa...ci am continuat cu acid folic pe care l-am luat intr-adevar dinainte.Fiecare face cum considera.Cel mai important este sa ai incredere totala in dr.tau si in competenta lui.E adevarat ca acum ceva ani buni, nu se practica treaba asta cu suplimente de vitamine, pe de alta parte insa numeri pe degete pe cei care nu le recomanda... Sanatate ca e mai buna decat toate! Laura

#17
Sobo

Sobo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 10:14

Nici mie nu mi-a recomandat doctorul sa iau. Nici doctorul de familie si nici ginecologul. Eu stiam ca e bine sa iei dar m-am conformat doctorilor si a fost bine. Am luat doar calciu si fier, tot la recomandarea celor doi doctori. Mai stiu deasemenea ca spina bifida se transmite ereditar deci daca nu ai antecedente familiale nu trebuie sa apara probleme. Multa sanatate. Sobo si BB Dragos

#18
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 10:25

Eu nu am luat. Sigur rau nu-ti face, e important sa ai destul acid folic in primul trimestru de sarcina. Dar probabil ca si mai bine e dc. iei din alimentatie, adica legume cu frunze verzi (spanac, salata etc.) si suc de portocale. Poti sa iei si fara sfatul medicului. Cand eram eu gravida si medicii de aici au insistat mai mult si m-au batut la cap cu alimentatia corecta pentru fiecare trimestru de sarcina si mai putin cu vitaminele si acidul folic, pe care nici nu le-au recomandat in mod special, dar nici nu mi-au zis ca nu e nevoie sa iau. Numai bine si sarcina usoara, Lia ruxij

#19
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 11:37

Nici mie nu mi-a prescris doctorul acid folic. Am facut analize complete in fiecare trimesru al sarcinii si am luat pastile prenatal de la plafar (contin si acid folic)- 1 luna. Sarcina si nastere usoara. Nadina si Carina-Mandarina "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

#20
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 19 ianuarie 2004 - 11:44

quote:
Originally posted by Eryka
Nici mie nu mi-a recomandat medicul acid folic si nici un fel de vitamine.Eu nu cred ca e kiar asa ,ca daca nu iei acid folic ,bebele va avea spina bifida ,hai sa fim serioasi ca pe vremea strabunicilor nu se mai stiau de toate astea .Nu stiu de ce sa ajuns acum sa ne fie frica kiar de orice lucru. Eryka [gravi] & sufletzelul de fetitza din burtica --->
22 saptamani
NU e chiar asa dar...se intimpla. Ani de zile s-a chinuit sa ramina insarcinata. S-a intimplat, in sfarsit. A mincat ca la carte, a dormit ca la carte. Cu o jumatate de luna inainte sa nasca i-au spus ca fetita ei (si cit asteptase o fetita) are spina bifida. I-au declansat nasterea si ghemotocul a trait o saptamana. Cand au inceput indoielile ca sarcina nu e OK a mers si a facut o eco 3D. Doctorul i-a spus clar: lipsa acidului folic. Este vorba de verisoara mea.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -