Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce face o moasa?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
lulu75

lulu75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 30 decembrie 2003 - 15:37

Sunt moasa la 2 copii si trebuie sa ii dau de grinda si nu stiu ce trebuie facut si ce trebuie cumparat. Voi stiti? SARBATORI FERICITE!!! Luminita

#2
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 30 decembrie 2003 - 18:45

Daca te referi la moasa de la botez, atunci sa-ti fie de bine! Eu stiu ca moasa are un rol destul de important la botez langa nasi.De cumparat nu cred ca trebuie sa cumperi nimic, sau poate un cadout ceva pentru copilsi, dar nu este o regula. De obicei moasa duce copilul la biserica pentru botez, si il tine in brate in timp ce preotul face o slujba de sfintirea apei din cristelnita, si pana il boteaza efectiv pe copilas. Dupa aceea preotul il da nasului(nasilor). Nu stiu cum vine treaba cu "datul de grinda!".Poate ne explici tu acest obicei. Ce mai trebuie sa pazeasca moasa impreuna cu nasii, este sa nu bage nimeni mana in apa din cristelnita sa o verifice daca este calda sau nu. Asta face preotul si numai el. Fara grija! In orice caz, te va sfatui preotul la fata locului ce ai de facut, fii fara grija! La toti numai bine!

#3
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 30 decembrie 2003 - 19:26

Pe fii-mea n-a dat-o nimeni de grinda! Imi amintesc ca in ziua cand a implinit 1 an au venit nasii si "i-au rupt turta"! Asta de gura bunicilor!

#4
pomeanm

pomeanm
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 decembrie 2003 - 00:34

Buna Luminita! Si eu sunt moasa la un copil, anul trecut a fost primul an cand l-am dat de grinda (sau la grinda cum se zice prin unele parti). Nici eu nu stiam ce am de facut dar am avut persoane mai in varsta care mi-au spus toate detaliile stramosesti. In primul rand, sa stii ca e un obicei romanesc care se practica decat in unele zone ale tarii (Oltenia, Muntenia) cu destule diferente de la loc la loc. In varianta pe care mi-au "suflat-o", datul de grinda se repeta timp de trei ani in fiecare zi de 1 ianuarie, cat mai de dimineata cu putinta. E nevoie de un colacel in care se infig 3 monezi formand un triunghi (Sfta. Treime). Intr-o parte se leaga cu ata rosie o crenguta de busuioc sau in lipsa acestuia orice crenguta verde si se mai pot pune si bani (de hartie). Se imbraca copilasul cu haine noi, aduse de catre moasa (eu anul trecut am uitat de bocancei si ce m-au mai certat "babele"...[mariaj]) y se pune colacelul pe cap si, cu fata spre rasarit se ridica de trei ori catre "grinda". Prima si a doua oara se ridica un pic mai sus de umeri (depinde de moasa si de copil) iar a treia oara sa ajunga cat mai aproape de tavan. De fiecare data cand se ridica se spune: "Doamne ajuta cu bine Al doilea cu sanatate Sa-mi traiasca nepotelul!" Terminate toate astea, se imparte colacelul la copii sau in lipsa, la cei prezenti. Sper sa-ti fie de folos indicatiile batranelor mele, La multi ani si ... Sa-ti traiasca nepoteii!...

#5
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 31 decembrie 2003 - 02:21

Nu stiam de acest obicei, si nici nu am mai auzit de el pana aici. Cu adevarat autoarei acestui subiect cred ca ii vor fii de folos cele spuse aici. In zilele noastre se pierd multe obiceiuri in Romania chiar, nu mai zicem in strainatate cand ori sunt nestiute, ori uitate,ori ignorate pur si simplu unele traditii. La toti numai bine!

#6
lulu75

lulu75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 31 decembrie 2003 - 17:28

Multumesc! UN AN NOU FERICIT!!! SARBATORI FERICITE!!! Luminita

#7
dianaelena

dianaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 10 februarie 2004 - 00:41

eu stiu ca moasa e cea care duce copilul la biserica in ziua botelului.ea il da in biserica nasei aceasta preotului.cat despre cadou...ii iei ce vrei bebelusului[il][il][il]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -