Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fumatul si sarcina!


10 raspunsuri la acest subiect

#1
cornilia

cornilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 27 decembrie 2003 - 17:31

Dragele mele, De vreo saptamana, m-au cam lasat nervii si nici prea mare suport moral nu am gasit (din partea sotului). Atmosfera fiind foarte tensionata, am fumat cam mult, cu rusine recunosc. Nu ca as vrea sa dau vina pe atmosfera de acasa, stiu ca nu am nici o scuza...insa asta este adevarul. Dupa spusele doctorei, voi avea 12 saptamani la sfarsitul lunii decembrie. Aveti ceva de spus cu privire la subiect? Vi s-a intamplat sa fumati in primele trei luni (si nu numai o tigara, doua)? Aveti vreo idee de efectele pe care le va avea asupra bb-ului? Multumiri anticipate! Cornelia

#2
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 27 decembrie 2003 - 17:39

Cateva raspunsuri la problema ta: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=18024 [pegeam]Sarbatori Fericite,ani infloritori si vise implinite!![RO] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'[;)] din burtica[:D]

#3
Rosey

Rosey

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 29 decembrie 2003 - 03:57

eu am fumat in primele saptamani, pt ca nu stiam ca sunt insarcinata. apoi m-au apucat greturile, asa ca m-am lasat spontan- fumul de tigara era, de departe, cauza cea mai acuta a greturilor. dupa ce mi-au trecut, am reinceput sa fumez, dar extrem de rar- cate o tigara- doua pe saptamana, poate chiar si mai putin. eu am avut noroc cu greturile. altfel nu cred ca m-as fi putut lasa asa brusc. am citit articole care spun ca e mai bine sa fie mama calma si sa fumeze o tigara-doua pe zi, decat sa fie un pachet de nervi si de agitatie din cauza lipsei. eu nu as sustine aceasta idee, cred ca exista resurse variate, cand vrei sa le gasesti:)

#4
boubba

boubba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 29 decembrie 2003 - 14:56

Cu rusine recunosc ca desi sunt graviduta in 38 desaptamani nu m-am lasat nici o zi de fumat...fumez 1 pachet la 2 zile.Si vreau sa spun ca bb este perfect sanatos si cantareste in jur de 3 kg...doctorul ma intreaba de fiecare data daca fumez dar niciodata nu mi-a spus sa renunt.Eu cred ca nu numai tigarile pot face rau mai sunt multe altele care afecteaza.MULTA FERICIRE SI UN BB SANATOS!!!!!!

#5
azumi

azumi
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 29 decembrie 2003 - 15:14

Eu fumez doar din cand in cand cate o tigarusa, dar stiu ca prietena mea a fumat toata sarcina, si e fumegatoare la greu[hot], iar acum are o fetita sanatoasa tun dupa cum spune medicul.Desi nu prea cred ca regula asta se aplica la toata lumea, adica sa fumezi si bb sa fie ok, cred ca nu trebuie sa te panichezi prea tare.Ar fi frumos totusi daca ai lasa-o mai moale cu tabacu`, nu de alta, da doamne fereste daca pe viitor or sa apara probleme , o sa te invinovatesti cu siguranta.Si tocmai ca sa nu apara situatia asta .... incepi sa fumezi pixuri sau sa mamanci bomboane, caramele.....si alte chestii de-astea![:D] va pup! ana

#6
cornilia

cornilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 29 decembrie 2003 - 17:13

Multumiri dragelor[flo][flo][flo], Un An Nou Fericit, bucurii, bebei sanatosi si destepti sa va de-a Dumnezeu si sa....renuntam la fumat[jamaica]...macar anul care vine!!![pup]

#7
Luanna

Luanna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 ianuarie 2004 - 20:34

Buna Cornilia!Ceea ce vreau sa-ti povestesc este cazul mamei mele, care in timpul sarcinii fuma cam 1 pachet de kent pe zi, asta cu 24 ani in urma!Erau tigari super tari, aduse din afara, caci tatal meu era ofiter in marina pe vremea aceea, si aducea bax-uri de tigari.Urmarile au fost groaznice, dar doar ptr. mine, la modul ca m-am nascut prematur, la 6 luni si 2 sapt,si declarat ca avorton...Cert e ca am supravetuit datorita profesionalismului medicilor de la spital, care au fost ca o mana cereasca ptr mine si mama mea(din spusele mamei!)Am trecut cu bine, dar plamainii mei au fost insuficient dezvoltati...si am avut probleme de sanatate pana la 14 ani...am fost la n medici, si toti mi-au spus ca e din cauza fumatului din timpul sarcinii a mamei, alim. necorespunzatoare, etc....Oricum s-au chinuit cu mine groaznic, mai ales in primul an de viata, caci trebuia sa ma scoata afara la ora 5 dim. sa respir aer curat, sa ma fortific...si sa ma plimbe pe malul unei ape...iti spun...un chin...dar trecand de toate astea, dr. mea le spune gravidutzelor sa nu fumeze mai mult de 10 tigari pe zi...si sa manance multe multe portocale, si mere...dar fara cafea!!!!!!numai bine!!!!si un [copil] sanatos. Corban Nicoleta

#8
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 04 ianuarie 2004 - 23:15

Intamplator am dat si peste parerea dr.nostru,Arian,la "clinica virtuala": Originally posted by arian Cu fumatul in sarcin situatia este extrem de clara si indiscutabila: nu numai ca nu ai voie sa fumezi DELOC, dar trebuie sa te feresti pe cat posibil a sta in incaperi in care se fumeaza. Orice alte comentarii sunt inutile. [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]

#9
puffy

puffy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 ianuarie 2004 - 01:03

si culmea ca raspunsul asta era ptr mine[bang][bang][bang][bang][bang][bang][bang] puffy

#10
bidiloi

bidiloi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 27 martie 2004 - 01:15

Desi cam tirzior am sa-ti dau raspuns .Incerc totusi sa-ti ridic moralul, asta in cazul in care in cautare de noi raspunsuri vei gasi si raspunsul meu.Sfatul vine din partea unui fost fumator ,in cazul in care iti mai vine sa fumezi mai ales in sit. ta nu o face, mai bine maninca fructe ,salate, bea sucuri naturale orice numai nu fuma uita de fumat.VeVe a scris bine.Elimina orice factor care ar putea dauna bb-ului tau.Vei fi asa de fericita cind mai tirziu vei realiza ca sacrificiul acesta nu a fost in zadar si ca ai un copil sanatos!.Numai bine [canada] simona


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -