Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Mai cunoasteti preoti cu har ?


94 raspunsuri la acest subiect

#21
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 01:58

Sacramentala.
Nu preotul il va mantui pe enorias.


#22
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 02:05

Eu nu discut chestiunea asta cu harul, in fond si la urma urmei fiecare este absolut liber sa decida la ce preot se duce, la ce biserica, etc. Cred insa cu tarie ca totusi preotii ar trebui sa fie motorul care duce biserica inainte, si pe enoriasi odata cu ea. Cred ca atitudinea enoriasilor depinde foarte mult si de atitudinea preotului, de talentul pe care il are, de cat suflet pune, de puterea de convingere. In momentul in care omul nu mai merge la biserica pt ca il deranjeaza atitudinea preotului, eu zic ca preotul are o mare parte din vina, pt ca preotul ar trebui sa se muleze pe personalitatea oii mai mult sau mai putin ratacite si s-o ajute sa iasa din scaieti si nu invers.
Pe de alta parte, la acuzatia ca enoriasii nu contribuie si de aceea biserica nu are fonduri, am doua intrebari:
- daca enoriasii nu isi aduc contributia, va intreb: din ce bani au rasarit sutele de bisericute de cartier din tara asta?
- daca omul ala care s-a dus la preotul ortodox si a fost alungat si apoi s-a dus la cel catolic si a fost ajutat (intamplarea face ca a fost catolic, dar e valabil pt orice alta denominatie/religie), ar castiga maine la loterie, oare la care biserica ar dona?
In urma unor experiente personale (cum sunt indeobste experientele religioase) eu am ajuns la concluzia ca aspectele negative semnalate aici si la alte subiecte (unele chiar de catre mine insami) nu sunt esentiale pt credinta mea. In acelasi timp insa, nu ma pot impiedica sa constat ca totusi ceva este gresit in atitudinea clerului ortodox luat in masa, si ca din pacate cei care sunt cum ar trebui au ajuns mai degraba exceptii care confirma regula (desigur, asumandu-mi "pacatul" de a judeca dimpreuna cu "pacatul" de a nu fi o planta medicinala). Eu imi pun insa mari sperante, cum am mai zis, in generatiile de preoti care vor veni de acum incolo si sper din suflet ca ei sa reuseasca sa inteleaga ce anume este gresit si sa indrepte.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#23
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 02:21

quote:
confuzia intre instrumentul uman si esenta divina, care trece prin instrumentul uman ca un curent electric instantaneu necontaminat de tubul prin care se scurge.

Da, dar deosebirea enorma este ca un curent electric NU poate trece printr-o sirma ruginita !!

quote:
(Cand în parabola fiului risipitor ratacitul vine acasa, e inca plin de murdaria cocinelor in care a trait. Ce face tatal? ii iese intru intampinare alergand si-l imbratiseaza: asa imputit cum e acest invins; nu asteapta sa-si ceara mai intai iertare ori macar sa ajunga pana in dreptul (de nu si la genunchii) tatalui; si nu-i cere sa se spele, sa faca baie, sa se curete cat de cat. Nu. De-a dreptul la ospat!>>


Asa este ! si slava Tatalui ca El ne primeste asa 'imputiti' cum suntem atunci cand ne intoarcem la El !! DAAR in cazurile cand omul NU VREA sa se intoarca ci ramine fericit in mizeira si in cocina lui, ba chiar si-a ales acest fel de a trai ca mod de viatza, atunci ce har si ce lucrare poate sa faca acela pentru Dumnezeu cel Sfant ??? sau CEL SFANT sa faca prin el ??
Cand in Biblie e scris ca:
"Cei cu inima stricata sunt o scirba inaintea Domnului"
si
"nimeni nu poate sluji la doi domni, si lui Dumnezeu si lui Mamona".

Eu am mai spus-o si o s-o mai repet de cate ori se va aduce in discutie acest lucru : afirmatia ca un preot care se balaceste in noroi si lucrul asta il face cu placere si fara sa-i pese vreun pic de Domnul, deci afirmatia ca acest popa primeste acelas HAR SFANT ca si unul care dupa puterile lui incearca sa-i urmeze lui Dumnezeu, este o BLASFEMIE si o BATJOCORIRE A DUMNEZEULUI CEL SFANT !!! si ma doare sufletul de cate ori o citesc !! [:(]
Eu NU discut acum acei preoti (si nici confesiunea din care fac parte, pot fi din oricare confesiune), stiu ca sunt si ei oameni supusi greselii, si apoi este treaba lor, viatza lor si mantuirea lor in joc, ba chiar am toate mila si compasiunea pentru ei, insa cand se spune ca preotul curvar/homosexual/betiv/iubitor de bani primeste HAR SFANT si este urmasul (!!) Apostolilor mie mi se pare o mare batjocorire a lui Dumnezeu si a Apostolilor ! ca o palma (sau un scuipat) pe obrazul lor ! [:(]


Si ca sa raspund la intrebarea initiala: DA, slava Domnului mai exista preoti cu HAR !!




_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#24
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 02:34

Stau si eu ca prostu' si ma intreb.
Oare acesti preoti s-au nascut din nimic?
N-au crescut in Romania?
Nu au fost colegi de generala,liceu cu multi dintre noi?
Nu au locuit aproape de noi,in acelasi cartier?
In concluzie, nu s-au format in mediu romanesc?
Eu personal nu stiu vreo pepiniera de preoti nascuti si crescuti de unii singuri.
Deci, toti preotii sunt exponentii societatii romanesti in biserica.Daca aceasta societate ar fi impecabila ar trebui sa fim complet surprinsi de asemenea preoti cu pacate.
Tare mi se pare ca noi ne punem sperantele in ei ca sa fie imaculati in ochii nostri si cand cand constatam diferit, ne suparam....sau pacatele noastre se transforma in virtuti brusc, pe scuza ca le face si Pr. X-ulescu.
Cu voia Domnului si rugaciunile noastre, speram ca preotimea sa se insanatoseaca de pacate .



Doamne ,te rog sa ma ierti ca asa de bine m-am asezat peste Tine, pe tronul Tau, si am inceput sa judec.


Doamne ajuta,


Joanna

Rãutatea se înmoaie si se potoleste cu blândetea, iar nu cu altã rãutate (Sf. Ioan Hrisostom).



#25
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 02:40

Ceeace a spus mai devreme cataghe este in mare ceea ce am vrut sa spun si eu . cate cantine ale saracilor stiti in Bucuresti initiate de Biserica Ortodoxa? In cate cazuri concrete de ajutorare a copiilor maltratati,a mamelor singure cunoasteti ca s-a implicat Biserica ?
Cate pachetele de Craciun si de Paste fac preotii si dau copiilor saraci?
dar sunt bani de ditamai catedrala care costa cat s-ar construi un azil in fiecare resedinta de judet. Asta este ceea ce vreau sa subliniez .
Si ca sa ma intelegeti si mai bine , mai dau in exemplu
In comuna Murghiol s-a infiripat acum 2 ani un schit de calugari.Au fost descoperite niste moaste pe locul vechii cetati Halmyryss si cativa oameni-pe care eu ii consider cu har de la Dumnezeu si cu ,,aplecare catre credinciosi au intemeiat schitul de care va vorbeam. Au facut o bisericuta si anexele cu ajutor de la tot satul-haholii si lipovenii sunt foarte credinciosi . Nu mananca carne , doar peste .Intotdeauna daca te duci acolo si vine ora mesei esti poftit la masa . daca intarzii la slujba -vin oameni din toate satele invecinate au o Dacie arhaica si-i duce pe batrani acasa.
Stiti cine le baga bete-n roate ? Preotul din sat . I-a reclamat ca ,,sectanti -sunt ortodocsi , am fost la sluje, tine in biserica adevarate progroame impotriva lor. Dece ? Se simte amenintat pt. ca oamenii aia nu cer nimic , pentru inmormatare , pentru maslu .In timpce el i-a luat vaca unui sa ingroape pe maica-sa .Cazurile sunt publice , pot fi verificate.
Se simte amenintat preotul in credinta lui?da de unde , in buzunar. Bunica mea a fost catolica ,fiind de origine germana.Desi nu atinut legatura cu biserica , a dorit sa o inmormatam in religia ei. Stiti ca nu ni s-a luat nici un ban ?Si nu ca am fi saraci , e vorba de tocmeala care n-are nici o legatura cu biserica
Nu vreau sa pun problema in mod fals, dar repet , cel putin in Bucuresti, -cu exceptia Bisericii de la Gradina Icoanei eu nu mai cunosc biserici unde slujbele de inmormatare , casatorie si botez sa se faca in mod gratuit, lasand la latitudinea enoriasului ce sa plateasca . Preturile sunt foarte mari, Acesta este si motivul pentru care au aparut Biserici de cvartal .(la 10 blocuri, o biserica )Oriunde e un spatiu disponibil intre blocuri , incepe un santier.

ligeea

#26
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 09:46

Ligeea,spre deosebire te ortodocsi,la catolici exista o taxa anuala care trebuie platita,si care sa acopere diverse cheltuieli ale bisericii.Si nu tine sa te faci ca nu stii de ea,preotul te trece la catastif si cred ca iti mai si aduce aminte din cand in cand de banii aia.Eu sunt de acord sa nu se mai plateasca taxa la inmormnantari,etc.,si sa se puna o taxa anuala obligatorie.Dar ar fi ortodocsii de acord?Nuuu,majoritatea ar sari in sus,ca ce,nu-i ajung banii lu' popa.Asa e la noi,vrem totul pe gratis,sa ne dea statul,sa ne dea Biserica,sa ne dea strainii,noi sa nu dam niciodata nimic.Din pacate nu merge asa,cum zice si Sfanta Scriptura ,trebuie sa dai intai, ca sa primesti.

Si nu stiu unde vezi tu Biserici la 10 blocuri,ca in Bucuresti e cate-o pispireata de biserica la un intreg cartier,si daca vrei sa stai la slujba nu e loc.



Irina si bb Ilinca(26 apr '04)

Trebuie sa cobori din barca daca vrei sa mergi pe ape.

today



#27
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 12:34

IN Berceni ,unde sta soacra mea intre strazile Emil Racovita si Bd. Brancoveanu sun t vre-o 6 biserici. Mai vor sa construiasca una stricand unspatiu de joaca, unic in zona .IN MIlitari e cam la fel.

ligeea

#28
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 14:22

"Cea mai mare persecutie impotriva Bisericii e nevrednicia propriilor slujitori"(Parintele Benedict Ghius)

[:(]


Noi la biserica de parohie avem doi preoti...Primul e din "vechea garda", cum zice cataghe[:D]... nu-mi place deloc ca om, dar il voi pomeni cat voi trai , pentru ca mi-a botezat doi copii, mi-a cununat parintii, si pentru ca pe vremea lui ceasca a slujit Biserica, a savarsit Sfanta Jertfa duminicile si in Sarbatori si nu e treaba mea sa judec ...si am avut de cateva ori certitudinea, ca o revelatie, ca da, preotul acesta are har...in ciuda minusurilor ca om
Cel tanar, e cam de-o seama cu noi, si de cand a venit la Biserica( vreo 6 ani) nu mai avem loc inauntru la Sfintele Slujbe...nu stiu cine stabileste ca sunt prea multe biserici, eu va spun ca mi-as dori sa am si eu un pic de aer in Biserica, dar la noi se sta ca sardinele in cutie, desi Biserica a fost refacuta, si spatiul aproape s-a dublat...
Preoatul acesta nu ne-a fixat o taxa cand am botezat copiii, iar de Pasti si de Craciun merge prin parohie si imparte pachete consistente la copii( haine, jucarii, dulciuri)
Dar mie nu mi se pare asta aspectul cel mai important, ci faptul ca oricand am avut nevoie de un sfat, de o slujba, de o spovedanie, dansul a fost gata sa ajute, chiar daca era dupa o zi obositoare, chiar daca era tarziu

#29
claudia_a

claudia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.301 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 14:53

Orice padure are uscaturile ei... mergem la biserica sa ne simtim mai aproape de Dumnezeu, sa intram in comuniune cu el, sa facem o fapta buna dand de pomana unui sarac... si nu pentru preot (care mai putin ma intereaza daca are sau ce pacate are - pentru ca le are sigur ca orice muritor); haideti sa nu mai aruncam cu noroi in biserica ortodoxa, sa nu mai identificam preotul cu biserica (asa cum nici la serviciile voastre nu se identifica firma cu cea mai mare lepra din colectiv [xx(]); sa nu uitam ca cele care sunteti ortodoxe ati fost botezate in biserica asta - e urat sa scuipi mana care te-a mangaiat...[V]

Cand mergeti la biserica mergeti pentru voi, pentru Dumnezeu si pentru linistea voastra - preotii sunt cei trimisi sa ne indrume spre Dumnezeu - unii mai devotati misiunii altii furati de peisajul "civilizatiei" ... iertati, fiti toleranti, criticati mai putin pe altii si mai mult pe voi ....

Sa arunce cu piatra cine e fara de pacat![:D]



Mami si Ioana nasturica

#30
NinaR

NinaR

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 20.686 mesaje

Postat 26 mai 2006 - 15:35

Preotia este o meserie ca oricare alta.
Cand am citit titlul postarii, mi-am imaginat ca ai nevoie de un preot cu har pentru o slujba speciala.

Nina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -