Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Mai cunoasteti preoti cu har ?


94 raspunsuri la acest subiect

#1
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 17:59

Nu as fi scris despre asa ceva daca nu as fi vazut astazi o scena cu o mamica , care dupa ce a iesit din biserica a fost apostrofata de preotu ca de ce a rupt o mica mica floricica pt.\cel micut. Intentia mamei nici macar n-a fost sa o rupa ci sa o miroasa cel mic dar fiind foarte mica s-arupt.Apostrofarea a fost grosolana , cu epitetul,,vaco
In minte mi-a venit pe loc tot ceea ce nu face si ar trebui sa faca Biserica Ortodoxa , toata puzderia de bisericute de strada care au impanzit Bucurestiul , fara nici o regula de urbanism , sfidandu-i chiar pe cei carora ar trebui sa li se adreseze -enoriasii.
Am fost acum un an cu cel mic la impartasit de Paste si ca toti copiii -avea 1 an si 6 luni vorbea tare (nu tipa, nu urla ) se minuna cu voce tare si spunea ,,icie doamne doamne. Am fost atentionata de preot sa -l fac sa taca din gura. Povestea s-a intamplat la Biserica de lemn De pe strada Emil Racovita . Acolo s-au construit in ultimii ani vre-o 5 biserici, mai nou Patriarhia vrea sa desfiinteze un parc de copii si sa mai faca una cu toate protestele parintilor din zona ( nu ma cuzati de partizanat ca nu stau acolo).
Voi mai reveni caci mai sunt multe de spus-despre implicarea protilor in servicii de caritate , despre slujbele in care ni se aminteste ca avem de dat bani , despre grandomania -dupa parerea mea proiectului de Catedrala a Neamului. Dar si despre un Schitul de la Halmyrrys (Murighiol )si despre alte bisericute unde evlavia si cuvantul Domnului mai inseamna repere ale fiintei noastre.



ligeea

#2
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 18:18

Banuiesc ca te astepti ca numarul exemplelor, in genul celor date de tine, sa se inmulteasca.

Ca sa raspund strict la intrebare, iti spun ca DA, cunosc preoti cu har (probabil ca te vor intreba unii ce intelegi prin preoti cu har [:)]).

Acum, ce sa inteleg, daca respectivul preot nu apostrofa mamica, care a rupt o floare, era cu (mai mult) har???

La fel de bine recumosc ca sunt si preoti "fara har", asa cum ii numesti tu.

Mi-am amintit acum de o discutie cu preotul de aici, de la biserica ortodoxa, care povestea, ca pe cand era el inca elev la Seminarul Teologic, unul din colegii lui (sa-l numim X), nu prea venea la ore, nu-si indeplinea din indatoriri, etc. La care, un preot de-acolo a spus: X va fi un bun gospodar!

Cu alte cuvinte, sunt preoti cu har, si preoti gospodari! [:)]
Poate preotul de care spuneai tu, era doar un bun gospodar! Sau poate nu!


Alina

#3
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 18:43

Exemplele nu sunt numai din Romania si nu le-am cautat cu tot special Avem la Florenta cativa prieteni plecati ca toti romanii sa munceasca .
O familie de oameni modesti, cu copil si o bunica , fosta asistenta ATI actuala ingrijitoare de babe .Au incercat -avand in vedere cuantumul chiriilor - sa gaseasca un sprijin la Biserica Ortodoxa de-acolo , cu preot roman . Nu material, dar prin cunostinte , printr-o nota la vizierul bisericii , un ajutor cat de mic.raspunsul preotului a fost ca la cati romani vin la el nici unul nu vine sa dea pomana , toti vin sa ceara . E crestinesc ?
Ajutorul a venit de la preotul catolic, care , vazandu-i ca locuiesc in conditti improprii, cu copil mic intr-o singura camera , a ELIBERAT o parte a vcasei parohiale care avea intrare separata si ei locuiesc acolo la au doua camere , bucatarie , un hol mare si curte cu doar 200 EURO.
Daca tot stai in Germania ai vazut cat de mult se practica afara voluntariatul persoanelor valide catre membrii comunitatii mai putin norocosi . Cine face posibil\acest lucru, nu biserica ?Si nu in ultimul rand . Am avut haine de la cel mic -aproape noi , am vrut sa le dau la biserica si am fost refuzata categoric, ca nu stie oameni sa poarte ,,vechituri.
Despre asta e vorba despre preoti care nu mai au legatura nici cu biserica daramite cu Dumnezeu.

ligeea

#4
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 19:09

Inainte de a te intreba ce face biserica pentru tine, gandeste-te ce faci TU pentru biserica si apoi sa te intrebi daca e crestinesc sau nu (nu ma refer la tine personal, ci in general)
De exemplu, familia de care spui ca a avut nevoie de ajutor in Italia, cat si cum a ajutat biserica, cat a fost in RO- cand, sa zicem, nu a depins de ajutorul de la biserica?

Acum nu vreau sa judec atitudinea preotului din Italia (in caz ca asa au stat lucrurile ....stii tu cum e cu telefonul fara fir ), dar iti pot spune ca preotul de aici face foarte mult pentru enoriasi, DAR si enoriasii, la randul lor, fac mult pentru biserica (nu toti, dar oricum).


Alina

#5
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 20:13

quote:
Originally posted by copiloi

Inainte de a te intreba ce face biserica pentru tine, gandeste-te ce faci TU pentru biserica si apoi sa te intrebi daca e crestinesc sau nu (nu ma refer la tine personal, ci in general)
De exemplu, familia de care spui ca a avut nevoie de ajutor in Italia, cat si cum a ajutat biserica, cat a fost in RO- cand, sa zicem, nu a depins de ajutorul de la biserica?



Hm, interesant e numai faptul ca pe catolic nu l-a interesat cay si cum au ajutat biserica in Romania...[bicla]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#6
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 20:15

Eu nu stiu cum e in Germania la o biserica (ortodoxa sau catolica , e diferenta )dar stiu cum e mai peste tot in Romania , cel putin in orasele mari. Acatiste date care nu se citesc, mancare data de pomana care umple tomberoanele de gunoi, preoti care spovedesc sub patrafir 5 credinciosi o data . Nu simti ca te duci la biserica si pleci ,,luminat , ci ca te-ntinezi si mai tare. Eu sunt crescuta de bunici la tara si am venit la Biserica in Bucuresti cu mare drag . Nu Biserica ci preotii au fost cei care m-au indepartat.Prin comportament si ,,exemplu crestinesc


ligeea

#7
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 20:29

Ca sa raspund la intrebare, dupa spusele mamei, da, mai exista preoti cu har. Dar din nefericire trebuie sa-i cauti taaare mult. De asta, dupa ce a luat la rand toate bisericile din raza ei de actiune, mama s-a hotarat sa strabata jumate de bucuresti sa mearga la slujba unui preot cu har. Si-i tare pacat, ca vorba ceea, prin jurul ei nu lipsesc biserici.

Si daca preotul respectiv nu s-ar fi adresat asa mamicii nu ar fi demonstrat ca are har, dar facand-o a demonstrat clar ca nu are!

[flo]

#8
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 20:31

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by copiloi

Inainte de a te intreba ce face biserica pentru tine, gandeste-te ce faci TU pentru biserica si apoi sa te intrebi daca e crestinesc sau nu (nu ma refer la tine personal, ci in general)
De exemplu, familia de care spui ca a avut nevoie de ajutor in Italia, cat si cum a ajutat biserica, cat a fost in RO- cand, sa zicem, nu a depins de ajutorul de la biserica?



Hm, interesant e numai faptul ca pe catolic nu l-a interesat cay si cum au ajutat biserica in Romania...[bicla]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)



Asta nu inseamna ca preotul catolic e "mai cu har" decat cel ortodox!

quote:
Eu nu stiu cum e in Germania la o biserica (ortodoxa sau catolica , e diferenta )dar stiu cum e mai peste tot in Romania , cel putin in orasele mari. Acatiste date care nu se citesc, mancare data de pomana care umple tomberoanele de gunoi, preoti care spovedesc sub patrafir 5 credinciosi o data .

ligeea


Asta e pacatul lor. Tu trebuie sa vezi de ale tale. [:)]


Alina



#9
forte

forte

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 20:36

really? De cind este obligatoriu sa te spovedesti cu 5 sub patrafir? Confidentialitatea spovedaniei s-a uitat?


#10
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 25 mai 2006 - 20:44

Eu nu am vazut, nu am auzit, nu am experienta unei astfel de spovedanii. M-as hazarda chiar sa spun ca asa ceva nu exista, dar ....nu ma risc [:D]. Oricum, daca s-a intamplat, a fost un caz singular, deci nu este o regula.

Alina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -