Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Probleme cauzate de branca ursului?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 19 august 2007 - 00:43

Am 39 de ani si imi doresc un copil. Incercam din ianuarie 2007. Ultimele doua cicluri au fost relativ regulate (24 de zile, 22 de zile), in general il aveam mai mereu cam la 24-25 de zile.



Saptamana trecuta am inceput sa iau branca ursului. Dupa o zi si jumatate am inceput sa am dureri de vezica, exact ca la o cistita foarte puternica, dureri care se agravau de indata ce luam din nou branca ursului...



De asemenea, o zi mai tarziu mi-a venit ciclul (foarte dureros si cu sangerare neobisnuit de abundenta), era a 17-a zi. Nu am avut niciodata ciclu atat de devreme in viata mea. M-am oprit cu branca ursului, am mai rabdat cateva zile durerea si apoi m-am dus la ginecolog (dupa ce incepusem sa am dureri si la nivelul rinichilor, de am crezut ca mor intr-o seara - din nou, nu mai avusesem niciodata asa ceva).



Ce-i drept, eu sunt si f.f.f.f. sensibila, fac in ultimii ani cam 2 cistite pe an... In fine, acum inca sunt pe antibiotice si m-am gandit sa reincep cu branca ursului. Ei bine, am luat azi dimineata si pe la pranz deja incepusem sa simt iar o usoara jena (!), am mai luat si acum seara si, in ciuda antibioticelor care lucreaza impotriva infectiei de la vezica, am simtit din nou o strangere si o durere exact ca atunci cand incepe cistita!!!! Pana acum nu mi s-a mai intamplat niciodata sa am cistita, sa iau antibiotice si dupa aceea sa mai simt durerea... Ginecologul mi-a facut ultrasunet, mi-a aratat si mie cat de inflamata era vezica, mi-a dat antibiotice pentru un spectru mai larg de infectii (fiindca ma dusesem cu intarziere), deci de ce imi revin durerile imediat ce am luat iar branca ursului? Ca eu nu gasesc alta explicatie.



S-a mai confruntat vreuna din voi cu astfel de probleme? Ce sa fie oare? Ca normal nu e. Cred ca voi intrerupe tratamentul cu branca ursului ca sa iau toate antibioticele, insa dupa aceea mi-e si teama sa ma apuc din nou, daca iar patesc la fel?



Ce-mi puteti spune din experienta voastra sau din ce ati auzit pe la altcineva?





[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************

Adevar > Autonomie > Identitate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


#2
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 19 august 2007 - 01:57

MissParker in ceea ce priveste pe plan feminin nu stiu ce sa iti zic dar un lucru e cert ca si pt sotul meu brinca ursului a facut mai mult rau decit bine. A fost diagnosticat cu oligospermie. Am dat de brinca ursului si duap am citi si de pe forum , a luat sotul meu trei lunide zile si stupoare, spermogram s-a inrautatit ajungind aprope la zero (olizoospermie severa, cu motilitate zero). L-am si intrerupt si decind a inceput sa ia Tribulus terestris se vede ceva inbunatatire. Dar oticum spermograma e variabila.
Deci nu stiu pe ce masura e asa de bun brinca ursului.[pup]

in asteptarea unui ingeras

#3
gudinde

gudinde

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 19 august 2007 - 14:17

quote:
Initial creeata de MissParker
Am 39 de ani si imi doresc un copil. Incercam din ianuarie 2007. Ultimele doua cicluri au fost relativ regulate (24 de zile, 22 de zile), in general il aveam mai mereu cam la 24-25 de zile.Saptamana trecuta am inceput sa iau branca ursului. Dupa o zi si jumatate am inceput sa am dureri de vezica, exact ca la o cistita foarte puternica, dureri care se agravau de indata ce luam din nou branca ursului... De asemenea, o zi mai tarziu mi-a venit ciclul (foarte dureros si cu sangerare neobisnuit de abundenta), era a 17-a zi. Nu am avut niciodata ciclu atat de devreme in viata mea. M-am oprit cu branca ursului, am mai rabdat cateva zile durerea si apoi m-am dus la ginecolog (dupa ce incepusem sa am dureri si la nivelul rinichilor, de am crezut ca mor intr-o seara - din nou, nu mai avusesem niciodata asa ceva).Ce-i drept, eu sunt si f.f.f.f. sensibila, fac in ultimii ani cam 2 cistite pe an... In fine, acum inca sunt pe antibiotice si m-am gandit sa reincep cu branca ursului. Ei bine, am luat azi dimineata si pe la pranz deja incepusem sa simt iar o usoara jena (!), am mai luat si acum seara si, in ciuda antibioticelor care lucreaza impotriva infectiei de la vezica, am simtit din nou o strangere si o durere exact ca atunci cand incepe cistita!!!! Pana acum nu mi s-a mai intamplat niciodata sa am cistita, sa iau antibiotice si dupa aceea sa mai simt durerea... Ginecologul mi-a facut ultrasunet, mi-a aratat si mie cat de inflamata era vezica, mi-a dat antibiotice pentru un spectru mai larg de infectii (fiindca ma dusesem cu intarziere), deci de ce imi revin durerile imediat ce am luat iar branca ursului? Ca eu nu gasesc alta explicatie.S-a mai confruntat vreuna din voi cu astfel de probleme? Ce sa fie oare? Ca normal nu e. Cred ca voi intrerupe tratamentul cu branca ursului ca sa iau toate antibioticele, insa dupa aceea mi-e si teama sa ma apuc din nou, daca iar patesc la fel?Ce-mi puteti spune din experienta voastra sau din ce ati auzit pe la altcineva?
[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre*****************************Adevar > Autonomie > IdentitateZero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!

MissParker,BU se ia pt anumite diagnostice. Depinde care este cauza infertilitatii tale.BU este un progestativ si daca nu ai o deficienta progesteronica atunci nu este indicat. Asta poate explica si faptul ca ti-a venit ciclul mai devreme (atunci cand unei femei nu ii vine ciclul ginecologul prescrie progesteron).

#4
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 19 august 2007 - 14:32

Va multumesc pt. raspunsuri (sper sa mai vina).



Nu s-a stabilit vreo infertilitate la mine, am ciclu relativ regulat, insa luna trecuta am constatat ca nu am avut deloc ovulatie (a fost singura luna cand am luat temperatura zilnic si pe toata perioada relevanta) si atunci m-am speriat, de aceea am vrut sa fac acest tratament, pt. ca toata lumea il recomanda.



Incep sa cred ca m-am grabit si ca poate totusi nu am nevoie. Nu am alta explicatie. O sa continui cu masurarea temperaturii, sa vad daca intr-adevar e o problema cu ovulatia mea...





[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************

Adevar > Autonomie > Identitate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


#5
Idaira

Idaira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.743 mesaje

Postat 19 august 2007 - 14:43

Din a cita zi CM ai inceput sa iei BU? E foarte important...

#6
MissParker

MissParker

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.935 mesaje

Postat 19 august 2007 - 17:02

Aoleu, nu stiam ca trebuia luat intr-o zi anume, nu scria asta nici pe sticluta, nici pe biletelul pe care l-am gasit in cutiuta cu tinctura, nu am citit asta nicaieri [bang]



Am inceput sa iau in ziua a 15-a, in a 16-a au inceput durerile rau de tot, iar intr-a 17-a deja mi-a venit ciclul, total neasteptat si abundent... Am mai avut eu cistite, dar niciodata nu mi-a venit ciclul mai devreme din cauza asta. Probabil ca acum nici nu a fost cistita, ci doar mi s-au accentuat problemele cu vezica sau am facut vreo infectie, cine stie...



Dar de ce e important cand se ia BU? Of, Doamne, acum ma tem sa nu fi facut mai mult rau decat bine...





[flo] Felicia
[9cer] Poze cu noi si vacantele noastre

*****************************

Adevar > Autonomie > Identitate



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!


#7
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 19 august 2007 - 17:23

Teoretic, branca ursului nu are cum sa dea infectie sau cistita. Si eu am luat-o tot pentru fertilitate, dar am luat-o in combinatie cu niste ceaiuri, recomandate de producator..nu mai stiu care...din Ardeal de undeva. Eu i-am gasit la mare anul trecut, in august-septembrie; aveau un stand in Neptun. In iulie ne facusem analize complete si eu si sotul, aveam o mica infectie care nu ar fi trebuit sa fie cauza de infertilitate si nu stiau ce sa mai imi dea ptr a ramane insarcinata. Nu stiu daca e rezultatului tratamentului cu BU, dar la sfarsitul lui septembrie am colorat 2 liniute pe test[:D].

Dar nu sfatuiesc pe nimeni sa il ia fara niste analize in prealabil.



Felicia, mult succes in incercarile tale. Iar cand ajungi in Bucuresti te sfatuiesc sa participi la cateva slujbe de dezlegari, miercurea si vinerea la Patriarhie. Iti recomand si un preot cu mult suflet ( la biserica Cuviosul Alexie - parintele Florian), pentru o slujba ceva de "dezlegarea pantecului". Noi i-am spus ca vrem un copil si ne-a facut el ce rugaciuni stia ca se fac. Ceva-ceva tot a functionat! Daca nu ai alte probleme medicale fa tu treaba asta si ma pui nasa![:D]



[zz] [baietel] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)

[url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]Ajutati-o pe Sonia !/url]



#8
Idaira

Idaira

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.743 mesaje

Postat 19 august 2007 - 17:54

Draga mea,nu te speria...dar e bine sa stii. BU se ia doar in primele 10 zile ale CM. Cum bine ti-a raspuns Gudinde e un progesteronic,de aceea nu se ia mai tiarziu de z 10 pt ca poate inhiba ovulatia.BU e considerada ginsengul romanesc in materie de fertilitate dar e si periculoasa daca nu e administrata cum trebuie.


#9
gudinde

gudinde

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 19 august 2007 - 18:22

MissParker,

La ce a spus Idaira[pup] as mai avea ceva de adaugat. Daca ciclul tau este mai scurt de 28 de zile sau ai ovulatie precoce atunci BU se ia mai putin de 10 zile tocmai pt a evita inhibarea ovulatiei. Tu scrii ca in ultimele luni ai avut ciclu la 24, respectiv 22 de zile. Asta inseamna clar ovulatie precoce.

Acum inca ceva legat de ovulatie.
Temperatura bazala este o metoda foarte, foarte nesigura. Singura metoda care iti arata exact daca ai sau nu ovulatie este monitorizarea ecografica: urmarirea cresterii foliculilor pana la spargerea foliculului dominant.
O alta metoda, nu asa de sigura - sa o numim de mijloc - este reprezentata de testele de ovulatie.
Dar temp. bazala chiar nu este relevanta.


#10
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 19 august 2007 - 20:14

Am copiat mesajele de aici la subiectul despre naturiste si homeopate.

Va rog, continuati discutia acolo.



Oana_B

vesnica aspiranta[greutati]

I love[il] pink!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -