Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

A doua casatorie. Petrecere?


14 raspunsuri la acest subiect

#1
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 12:51

Voi ce spuneti: la a doua casatorie, petrecerea mai are farmec? Are rost? Simti aceeasi emotie ca prima data? Nu este vorba de rochia de mireasa,pentru ca la 35 ani si cu un copil de 5 ani chiar nu ma vad imbracata astfel, dar in altceva as fi oare caraghioasa? Ma gandesc la cativa invitati, la o petrecere restransa cu familiile noastre si cativa prieteni.

#2
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 12:58

Sotul meu a mai fost casatorit odata, asa ca si noi ne-am pus problema petrecerii cand am decis sa facem marele pas...Cum eu nu stiam ce-i aia nunta, am zis ca nici nu discut, vreau sa fiu mireasa, alea-alea.Nu m-am imbracat in rochie de mireasa, fiindca eram gravida in 4 luni si burtica se vedea deja bine, dar petrecere tot am facut, dupa cununia civila (m-am maritat in postul Pastelui si nu ne puteam cununa la biserica). A fost ceva relativ restrans, 60 de persoane, dar ne-am simtit amandoi super ! Iar momentul cand am deschis dansul noi doi, pe melodia noastra (Con te partiro, Andrea Bocelli) imi face si acum pielea de gaina...Ne vedem pe caseta ce frumosi eram (mai ales eu !!!!) si ce ne mai strangeam in brate (mai ales el...)si crede-ma ca a fost cel mai emotionant moment din toata tevatura de atunci.Asa ca eu zic sa nu renunti la petrecere, noul tau sot e unic si sarbatoarea va fi tot unica.In definitiv, e kilometrul zero al casniciei voastre, si merita marcat ![cheers]

#3
puppe

puppe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 13:02

Am uitat sa spun ca toate rudele lui (in frunte cu actuala mea soacra, bineinteles) au zis sa renuntam la petrecere, dar asa m-am enervat, incat am luat un credit pentru a acoperi cheltuielile nuntii si nu regret nici un moment, desi inca platesc ratele... Sanatate si petrecere frumoasa ![pahar][papica][roker][si-eu]

#4
Nati

Nati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 13:55

Eu a doua oara am facut o mica petrecere,am fost la un restaurant,nu mai mult de 20 persoane,masa,dans si voie buna,toata petrecerea nu a durat mai mult de 4 ore,cert e ca ne-am simtit foarte bine. Nu mai vroiam balamucul de la prima casatorie,mai ales ca a fost o nunta dupa traditie,nu ma puteam intelege cu mama,ea a vrut sa o faca asa cum a fost pe vremea ei. A doua oara a fost super lejer,rude nu am invitat,doar fratele,si multi prieteni de-ai mei,ATAT.A fost asa de bine,si tare relaxata am mai fost,de fapt asta conteaza,sa fiti inconjurati numai de cine doriti voi,si are sa iasa perfect. Va doresc casa de piatra,sanatate si multa intelegere. [bis][bis][bis] Sa auzim numai de bine!!! Nati

#5
emoison

emoison

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 15:02

Si noi am facut o petrecere restrinsa, la noi acasa, am comandat mincarea, si am angajat pe cineva pentru citeva ore sa ne ajute cu servitul (nu avea cine sa ne ajute in alta formula, familia mea fiind in Romania). Au fost prezenti si copiii sotului din prima casatorie, chiar daca nu stau la noi, ci la mama lor.Nati are dreptate, esti mai relaxata asa... Desi era prima oara pentru mine, n-am dat banii pe rochie de mireasa, ci am cumparat un costumas albastru deschis, iar in par mi-am prins niste floricele albe... Casa de piatra si Petrecere frumoasa ! Cu bine, Elena

#6
lilib72

lilib72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 309 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 15:09

Eu daca as fi in locul tau nu as renunta la petrecere, doar este un eveniment important nu? las-o pe soacra-ta cu ale ei nu te lua dupa ea mai ales daca si iubitul tau vrea. Petrecere frumoasa.

#7
silviuta

silviuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 16:20

Spre deosebire de majoritatea feteleor ,nu mi-am dorit cu ardoare rochia de mireasa niciodata!si asa s-a si intamplat deoarece eram gravida cand m-am casatorit,sotul meu era la a 2-a,deci am facut cununia civila si o mica petrecere la restaurantul unde ne-am dat intalnire prima oara!Am un mic regret ca n-am fost mireasa ,insa eu cred ca fiecareei varste i se potriveste "haina ei".Insa petrecere musai sa ai,ramai totusi cu amintiri,nu conteaza ca el sau ea e la a 2-a incercare.

#8
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 12 septembrie 2003 - 17:15

Eu cred ca a 2-a nu e cu nimic mai prejos decat prima... si ca trebuie sarbatorita asa cum simtiti voi ca e mai placut si memorabil... daca visati nunta de 200 de persoane sau de 20, oricum ar fi, faceti-o cum visati, chiar daca e a 2-a. Ca si cuplu voi sunteti " noi", treat yourself.... parerea mea.... V. veni, vidi, Victorie!

#9
Simonna

Simonna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.362 mesaje

Postat 13 septembrie 2003 - 04:13

Isabela! Vrei chef? Fa-l! Vrei multi invitati? Cheama-i! Vrei sa fii doar tu cu el si ofiterul starii civile? Ia doi martori de pe strada, da-le o suta de mii, si pune-i sa stea la Casa Casatoriilor pina terminati de zis da. Vrei rochie de mireasa? Cumpara-ti sau inchiriaza sau nu conteaza, imprumuta! E ziua ta asta, si daca ar fi a cincea casatorie, fa cum iti spune inima. Nu stiu daca prima oara ai fost mireasa, eu n-am fost. Si, desi, cind am fost la cununia civila puteam face nunta atita popor a fost si asa bine ne-am distrat, iar eu nu facusem o fixatie pe rochia de mireasa, dupa 9 ani, timp in care am "produs" :) si Printul Mostenitor, a venit vorba de cununia la biserica. Mai cu mir, mai cu cir, nasii voiau chef pe cinste, eu tot ce sa mergem in POiana, mincam, dansam si atit, ei ca nu... Si-atunci mi-am zis ca daca e bal, pai bal sa fie! Si m-am imbracat mireasca, cu parura, cu voal, cu buchet, tot tacimul. Si, Doamne, ce poze frumoase am si ce mult imi place sa ma uit la rochita aia (Si facea sa auzi la vreo saptamina dupa ce m-au vazut vecinii cu rochia aia ce puteau sa spuna - cum a trait "aia" (dupa ce trei ani cit statusem in blocul lor din "doamna ziarista" nu m-au scos) cu "domnu'", si uite "domnu'" ce baiat salon a fost, si-a luat-o, n-a lasat-o cu un copil :)) ) Revenind la povestea acelei zile... Radu avea trei ani fara vreo doua luni si a stat o vreme pe scaun, pe urma s-a invirtit prin biserica, i-a mincat preotului piscoturile, l-a intrebat daca mai are, asa ca parintele a oprit ceremonia si i-a cautat lui piscoturi, toata lumea se tavalea de ris, copilul a plecat cu cite-un piscot in fiecare mina, asta dupa ce a decretat in gura mare ca face pipi, o distractie pe cinste. Sa-l vezi acum cind se uita la poze si zice: Aici era mami mireasa... Si eu am fost acolo si-am mincat piscoturi! Cine nu stie istoria crede ca minte copilul. Cine o aude prima data, are tendinta sa cruceasca :). Cine a fost acolo ride si-acum cind se uita la poze! Cu drag, Simona

#10
moto

moto
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 septembrie 2003 - 09:00

Fetele au dreptate si eu sunt de parere ca chiar daca este a doua casatorie merita sa faci totul in asa fel incat sa simti ca te casatoresti......Casa de piatra si multa fericire....[alcool][alcool]Delia si bb-ul Sebastian.... neamtu


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -