Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

retete din italia


57 raspunsuri la acest subiect

#21
oana_mm

oana_mm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 25 august 2003 - 17:47

Nu uita, te rog frumos, de desert amaretti!!!! OMM

#22
Mimitzu

Mimitzu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 august 2003 - 20:16

Ciaooooooooo, Alex! Multumim pentru minunatele retete veritabil italienesti! Am o singura intrebare, despre aluatul de pizza, spuneai ca in Italia se face cu 24 de ore inainte...pai atunci se lasa sa creasca atat de mult, ori se tine la frigider peste noapte? Eu l-am facut in weekend de dimineata si am copt pizza margherita la pranz... a iesit o minunatie, am facut si cu oregano proaspat si e intr-adevar superba! Eram curioasa despre facutul aluatului cu 24 de ore inainte...iese aluatul mai deosebit, mai bun, mai pufos, mai cum? Este vreo deosebire? In alta ordine de idei, ai niste retete deosebite de semifreddi? Eu am o reteta de semifreddo de alune pralinate, si il fac ff des, ne place la nebunie, dar as mai vrea si alte feluri, te rooooooooooog! Mille grazie, Alex, esti number 1!!! Toate cele bune, Luminita

#23
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 august 2003 - 22:56

Ciao Mimitzu Aluatul de pizza este mult mai bun daca se face 24 de ore inainte, exact cum ai scris tu este mult mai pufos si cel mai important nu se simte gustul de la drojdie. Daca faci pizza rotunda intinde bine coca si lasa bord alb adica fara sa pui nimic rosi sau alte ingrediente, pizza va face un bord inalt si va deveni crocant. Aluatul nu trebuie sa creasca 24 se baga la frigider in partea de los unde stau verdurile ca sa nu fie prea frig de obicei unde sta verdura sint cam 8-9 grade. Trebuie scoasa din frigider 3 ore inainte de a incepe preparatia ii este deajuns 3 ore de crescut. Un lucru pizza trebuie sa fie condimentata cu orice deasupra binenteles respectind gusturi comensalilor...la sotia mea io place pizza napoletana si marinara cea cu usturoi...foarte buna... Ciao si aduti aminte ca bucatarul exte OK cind comensali(cei ce stau la masa ta) sint fericiti si apreciaza ceeace tu cu drag faci pentru ei... Alex alex

#24
Mimitzu

Mimitzu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 01:04

Alex, mama draga, da-mi si mie reteta pt sosul marinara cu usturoi, te rog. Pe pizza marinara se pun si sardele? Atata de bine im pare ca in sfarsit pot sa fac si eu o pizza buna, eu aluatul nu-l nimeream niciodata, nu iesea niciodata bun ca la pizzeria, dar acuma s-a schimbat povestea! Inca odata iti multumesc[:)] ! Auguri! Luminita

#25
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 02:43

Ciao Mimitzu este ora 23:37 si mam intors din oras am fost la Pizzerie am mincat Pizza funghi delle Apli(sotia) si eu am mincat Pizza Magnona stupende, dupa aceea am mers sa facem o plimbare la port si la prezentarea unei carti ce prietenul meu bun(un ziarist) a fost relator, autorul Gianni De Michelis era prezent, ne-am distrat un pic. A sotia mea nu vorbeste romaneste si intelege putin scrisul doar cuvintele ce se aseamana cu italiana si m-ia zis scriele in latina ca sa inteleg si eu...glumesc. Am uitat de semifreddo in zilele urmatoare iti voi da cite o reteta aici sint sute de semifreddo vara merg fff mult. Mie imi place semifreddo al caffè eu sint un amant al cafelei... Noi in casa mai facem unu care se cheama al torroncino e cu alune. Salutari din Rimini, California italiana... Ciao alex

#26
Candy

Candy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 26 august 2003 - 14:57

Alex, multumesc pentru reteta de canneloni, dar ceea ce am cumparat eu sunt tuburile gata facute, nu aluatul. Banuiesc ca nu trebuie fierte inainte, pentru ca s-ar inmuia si nu as mai putea pune umplutura, nu? Nu se moaie de la sosul besamel?

#27
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 17:19

Ciao Cindy, Tuburile trebuiesc fierte altfel nu se vor coace. Te-am intrebat pentru ca cu tuburile este mai greu de umplut, un stat fai pasta in casa este de 1000 de ori mai buna decit cea cumparata(dozele si procedarea o vezi la reteta ce am dato de la lasagne pasta este identica, din aceeasi pasta poti face Tagliatelle Tagliollini, Fluturasi, pasta batuta pentru supe, si cu cit fantazie ai cu atita iasa mai bine este important gustul. Nu-mi amintesc dar mai sus cineva mi-a zis de ravioli pasta este tot aceias se face doar 1 mm mai groasa, peste citeva zile va voi da rezeta regiunea unde eu lociuesc este numarul 1 in pasta facuta in casa, ravioli tortellini, capelletti, strozapreti,gnocchi, si ca sa nu las mai la urma PIADINA un fel de popoi ca in oltenia. Te salut... si spor la treaba. alex

#28
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 26 august 2003 - 18:37

aleeeeexxxxxxxxxxxxxx!!!!!!!!! salivez dupa prajitura cu mere.te rog fa-ti putin timp si scrie-mi reteta caci as vrea sa o incerc sambata cand am musafiri.

#29
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 26 august 2003 - 18:54

Dar prajituri cu ciocolata stii? Barbatul meu nu mai vede altceva in fata ochilor! Arhistefy

#30
cezara

cezara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 26 august 2003 - 18:59

Buna tuturor! Alex, am si eu o rugaminte...culinara. Nu stiu precis cum se cheama mancarea "Melanzane....( am servit-o odata intr-un restaurant cu specific italian si de-atunci mi-a ramas gandul la ea), e cu vinete, mozarela, sunca..etc . Se face in cuptor banuiesc. E o nebunie.... Cu mii de multumiri cezara


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -