Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand facem botezul?


22 raspunsuri la acest subiect

#11
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 24 aprilie 2003 - 17:33

Pentru "piatara lunii" Eu nu am vazut cum se face un botez la o biserica ortodoxa romaneasca dar am inteles ca nu difera foarte tare de ce e la noi.Important e sa fie botezat copilul si pentru ca alte biserici nu sunt aici ,am ales-o pe asta.Slujba se face in limba japoneza pentru ca sunt in JAponia si preotul nu stie alta limba . Lidia si DAvid D.

#12
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 24 aprilie 2003 - 17:50

Pentru botez este suficient un singur nas, care poate sa fie si necasatorit. La nunti e nevoie de doi nasi, care sa fie si casatoriti. Eu pe Alex l-am botezat la aproape 4 luni, ca sa iesim din iarna. Important este sa-l botezi, nu cred ca are importanta cand. Claudia

#13
iulia11

iulia11
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 25 aprilie 2003 - 01:24

[cheers][biz][biz] Hop si eu aici. Eu pe Emilia am botezat-o la 5 sapt deoarece stiam din batrani ca nu e bine sa scoti copilul din casa nebotezat, si mai aveam si niste probl. de sanatate si am vrut sa fie bine . Cel mai bine ar fi sa-ti botezi copilul cat mai repede, fara tam tam si alte chestii . Eu asa am facut si dupa botez m-am simtit mult mai linistita. Si tie iti trebuie un pic de pace sufleteasca , (chiar daca nu recunosti dar iti da bataie de cap) Iulia [cheers]Sanatate

#14
Danza

Danza
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 25 aprilie 2003 - 13:46

Ma bag si eu in vorba ca sa satisfac curiozitatea "pietrei lunii" si a celorlalti interesati. Cum sunt din Chisinau, la noi majoritatea bisericilor sunt ortodoxe ca si in Romania de altfel, numai ca sunt atat preoti romani cat si rusi. Prin urmare, slujba se tine sau in rusa sau in romana. Dar sunt si cazuri cand slujba se tine in ambele limbi, ca de exemplu slujba de Pasti, se spune si 'Hristos a inviat!' si toata lumea raspunde in romana, si "Hristos voskres!" si iarasi toata lumea raspunde de data aceasta in rusa. Aaaa, si ce e mai important, nu difera absolut nimic, doar ca pt noi care cunoastem ambele limbi, rusa din predici si biblie e mult mai complicata decat rusa literara. Cu drag, Danza, mami fericita a lui [copil] Danuz paginuta personala: http://www.desprecop...?nickname=Danza Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

#15
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 25 aprilie 2003 - 15:40

Andreas e nascut pe 30.11.2002 si o sa-l botezam in rit catolic pe 10.05, dupa cate shtiu sunt biserici ortodoxe in Germania, si il poti boteza acolo in rit ortodox, de exemplu la Karlsruhe este si la Baden-Baden, daca suni acolo precis poate sa-tzi spuna ce biserica ortodoxa mai e prin preajma. Corinna

#16
Lumi

Lumi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:12

Fetelor lamuriti-ma va rog si pe mine cu o treaba: Nasii Denisei sustin ca eu nu am ce cauta la biserica cand o boteaza. Cica eu tre sa stau acasa sa spal, sa calc, sa fac curat,... si la biserica merg doar ei si tata si oricine mai vrea, mai putin eu. Cica eu tre sa ma multumesc cu privitul casetei video dupa. Voi stiti de asa ceva? Please, scoateti-ma din ceata. [pup]ici pe burtici la mamici si [bb]ici Lumi - mamica Denisei aici gasiti pozici: http://community.webshots.com/album/71873746ieirlw

#17
Anina_n

Anina_n

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.842 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:22

Lumi, poti sa mergi linistita la biserica ! Pana acum, nu am auzit ca nu ai avea voie. Doar ca, inainte de botez, pt. a putea intra, si tu, in biserica, preotul trebuie sa-ti faca molifta. Asa se numeste pe aici. Eu nu am stiut si am stat in usa bisericii.[:(] Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 4 luni)

#18
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 16:47

Si noi l-am botezat tarziu pe Tudor (la 3 luni si jumatate), dar din cauza ca s-a nascut iarna si mi-a fost frica sa facem botezul pe o vreme foarte friguroasa. Inainte de botez am intrat odata cu el intr-o biserica ortodoxa si preotul a sarit ca ars cand a auzit ca nu e botezat, m-a rugat sa nu mai intru cu el in biserica pana dupa botez pentru ca e pagan. Nu stiu daca i-a mers mai bine dupa botez, i-a mers bine de cand s-a nascut, n-am observat nici o schimbare. Daca tu crezi, mergi sa-l botezi, se spune ca e bine sa fie botezat. Nu exista o varsta limita pana la care poate fi facut botezul (ortodox), dar se spune ca e bine sa-l faci cat mai devreme.

#19
Maadi

Maadi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.274 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 17:26

Draga mamica dulce, de regula botezul se face pe la 2 luni jumatate, dar nu este nici o problema daca este mai tarziu. Ptr. Lumi - la 40 de zile dupa nastere trebuie mers la biserica sa-ti citeasca preotul. Daca ti-a citit inainte de botez, poti participa si tu. Sa va traiasca bb, sa fie sanatosi si sa va aduca numai bucurii. Maadi

#20
Flower

Flower
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 19 mai 2003 - 18:16

E valabila si pt. mamica dulce chestia cu molifta de 40 zile pentru mama. Mergi la preot si el te va indruma cel mai bine. Sa-i spui ca n-ai molifta , o sa-ti citeasca si tie si apoi vei putea sa intri in biserica si sa-ti vezi bebelusul botezat. Chiar daca tatal nu se implica , tu nu te lasa. E cel mai bine pentru copil. Numai bine ! [pup][flo][pup]


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -