Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand facem botezul?


22 raspunsuri la acest subiect

#1
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 22 aprilie 2003 - 18:27

Baietelul meu are 4 luni jumatate si nu a fost inca botezat,mai mult ,nici la Biserica nu l.am dus vreodata. Nu e din cauza ca nu am vrut eu,Doamne fereste..e pentru ca sotul meu e neamt si nu il ating cu nimic vorbele mele despre importanta credintei.. Ce vreau sa va intreb...care e varsta la care ar trebui botezat,ortodox?In apropiere este o biserica care are chiar preot roman si am mai mult de 3 luni de cand imi rog sotul sa mergem dar nu am reusit sa.l conving sa se dea jos din pat duminica dimineata. Si e adevarat ce se spune ca dupa Botez copilului ii merge mult mai bine?Nu ca m.as plange acum,Marc al meu e minunat si prea dezvoltat pentru varsta lui:),nu am avut niciodata nici cea mai mica problema dar vreau sa aflu din experientele voastre. cu drag,ancuta

#2
Iza

Iza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 aprilie 2003 - 01:52

Nu cred ca este o virsta limita pina la care trebuie sa botezi copilul. Se spune ca ar trebui in primele 40 de zile, dar nu cred ca multi parinti s-au incadrat in intervalul asta. Si se mai spune ca pina nu e botezat e bine sa nu-i zici pe nume, dar cred ca la voi nu se pune problema oricum sotul tau nu e ortodox... Sfatul meu e sa-l botezi (trebuie sa vorbesti cu preotul cind se fac botezuri), asta te va linisti pe tine si sigur il va influenta pozitiv si pe Marc. Sanatate si un Paste Fericit! Iza si bb Andrea

#3
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 23 aprilie 2003 - 05:34

E mai greu daca tatal nu e ortodox si nici nu-l prea intereseaza, dar mai incearca sa vorbesti cu el, la modul cel mai serios, poate daca intra in biserica de care pomeneai va avea o surpriza placuta, multi straini gasesc ritualurile ortodoxe frumoase in sensul de "exotice"etc. Nu e un termen pana cand trebuie botezat copilul, dar ar fi bine daca l-ai boteza, ar avea si el... inger pazitor... (Apropo, pentru ingeri nu exista smilies, pe cand pentru partea adversa... Doamne iarta-ma!) Sa fiti sanatosi si Doamne ajuta! bebe

#4
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 23 aprilie 2003 - 06:03

Nu conteaza daca tatal e de alta religie.Iti spun din propia experienta sa botezi copilul. Eu am avut mari probleme cu bb si pot sa-ti spun ca pe al doilea copil nu-l mai las nebotezat asa mult timp(7 luni,cum a fost la primul).Am facut deja planuri sa -l botez desi e inca nenascut si totusi sunt disperata sa aranjez lucrurile de pe acum decit sa astept iar sa se intimple ceva cum a fost la primul bb.Sfatul meu e sa botezi copilul. Lidia si DAvid D.

#5
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 23 aprilie 2003 - 12:01

Si eu sint in aceeasi situatie,draga Anca,dar am reusit sa o botez pe Anna la 10 saptamini.Am botezat-o la catolici pentru ca nu aveam nici o biserica ortodoxa in apropiere si nu vroiam sa astept un an pina ajung in Romania,cu toate ca tare as fi vrut sa o botez ortodox. Nici sotul meu nu vroia pentru ca el nu crede ,dar pina la urma l-am convins,el spune ca a facut-o ca sa imi faca mie pe plac,dar ce conteaza este ca Anna e botezata. Eu cred ca daca sotul tau te iubeste( si sint convinsa ca asa este),te va lasa sa il botezi pe cel mic. Pupici Corina si[bibe]Anna Quand il sent l'heure venue, le guerrier de la lumière abandonne tout et part pour l'aventure dont il a tant rêvé . ( Paolo Coelho)

#6
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 23 aprilie 2003 - 12:58

hei mamica! noi am botezato pe Mara la 6 saptamani. Era noiembrie si tare frrrrig in biserica. Toata lumea zicea ca o sa vad eu ce tare o sa se schimbe dupa botez.....Mititica avea colici si nu prea dormea. Nu as putea sa spun ca am observat modificari mari dupa botez, dar eu am fost mai linistita odata ce am stiut-o botezata. sanatate multa! BUBI

#7
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 23 aprilie 2003 - 17:09

multumesc de sfaturi...dar faza e ca sotul meu care ne adora:)nu are nimic impotriva botezului..din contra stie ca trebuie chiar daca el nu are nici o treaba cu asta..si chiar vrea la ortodcsi..el a fost candva evanghelist,ca toti din familia lui si multi alti nemti..dar considera..din cate stie el:)ca ortodoxismul e mai..bun decat alte religii(catolici,evanghelici etc). si asa cred si eu..nu pot spune despre mine ca sunt habotnica,dar stiu ca Doamne-Doamne e undeva acolo sus si ne pazeste si ...cred! Dar buba e ca ,desi exista o biserica ortodaxa la vreo 30 de km,cu tot cu preot roman..nu am fost niciodata..si singura nu pot sa ma duc,nu stiu nici cum sa ajung si nici nu mai conduc de prea mult timp ca sa ma risc cu copilul singura in masina. DAR!!! am sa.l conving sa se dea jos din pat duminica dimineata si o sa o facem asa cum trebuie..chiar daca numai noi doi si bebi ..ai mei nu pot veni din tara aici si ai lui...mi.e cam indiferent daca vin,sa fiu sincera:) v.am pupat cu drag ancuta

#8
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 24 aprilie 2003 - 04:30

Nu- ti trebuie nasi? Eu pentru ca fac la o biserica ortodoxa ruseasca imi trebuie doi nasi.DAta trecuta a fost o prietena de-a mea si popa.Acum am pe amindoi nasii. Lidia si DAvid D.

#9
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 24 aprilie 2003 - 12:12

Ma bag si eu ca musca in lapte aici,ca inca nici macar n-am bebe,dar in perspectiva: cum e cu botezul in alta biserica ortodoxa decat romaneasca? De ex ruseasca? In ce limba va fi,cum va fi? Ca aici de biserica romaneasca nu stiu,dar stiu ca rusesti sunt 2. Si m-am intrebat de multe ori ce-oi face cand va veni timpul. [biz] Piatra lunii

#10
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 24 aprilie 2003 - 14:37

Nu conteaza daca sotul tau este prezent la botez. Trebuie sa-ti faci rost de doi nasi (el si ea). In mod sigur te vor ajuta sa te duci la biserica cu bebe. Pentru amanuntele tehnice vorbeste cu preotul sau daca nu poti roaga nasii sa vorbeasca. In mod sigur, cind totul va fi aranjat, sa vezi cum i se aprind beculetele si lui tati si va fi interesat si el. Sanatate si bucurii Cu drag Romana [gravi]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -