Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Statul e hot ?!


5 raspunsuri la acest subiect

#1
mariusbaicu

mariusbaicu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 13:08

Oameni buni, am un prieten care se afla in urmatoarea situatie: a depus o cerere la inceputul lui sept 2002 pt incheierea unui contract suplimentar de asigurare cu CJPAS Bihor. S-a format o comisie care urma sa accepte incheierea contractului de asig suplim. La sfarsitul lui sept s-a nascut copilul. Comisia formata la CJPAS a aprobat incheierea contractului care s-a si realizat incepand cu 1 oct 2002. Omul a platit cele 6 luni conform legii iar de la 1 aprilie ( ziua pacalii ! ) ar trebui sa beneficieze de prevederile contractului. Va mai vedea oare vreun ban, s-au i-a dat si le-a pus cruce urmand sa-i vada la pensie ( daca o mai trai pana atunci )? Merci mult.

#2
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 13:14

Statul spera ca multi dintre cotizantii de azi nu vor mai apuca pensia,ceea ce e foarte probabil dupa cum merg lucrurile in tara asta. Te mai mira ceva?

#3
i93mid

i93mid
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 13:37

nu va primi nici un ban de la asigurarea suplimentara.Asta este o forma de pacaleala gen FNI.In septaembrie statul a zis:da poti sa faci o asigurare suplimentara si apoi zice da dar nu iti putem da banii.Statul este un hot pervers.

#4
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 13:42

quote:
Originally posted by i93mid
nu va primi nici un ban de la asigurarea suplimentara.Asta este o forma de pacaleala gen FNI.In septaembrie statul a zis:da poti sa faci o asigurare suplimentara si apoi zice da dar nu iti putem da banii.Statul este un hot pervers.
I93mid, stai sa vedem cum apare noua ordonanta de urgenta.

#5
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 14:25

Cind apare ordonanta?? Iar nu se bazeaza pe nimic nici asta noua, cum mama dracu 4.200.000 indemnizatie pt cresterea copilului?? Poate vor sa zica alocatie pt cresterea copilului. Iar ajungem la chestia aia ca venitul familiei scade si numarul persoanelor creste?? Iar domn ministru minte de ingheata apele ca se maresc cheltuielile statului cu 1000 de miliarde!! aaa

#6
CristinaLavinia

CristinaLavinia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 14:36

uite-te la raspunsul dat de mine la sectiunea concret. fata aia nu mai ia nici un ban. in plus iti dau un alt exemplu, o prietena care nu a mai apucat OUG 9/2003. era gravida, a inceput sa cotizeze (pe contract individual), a dat vreo citeva luni acolo, nu stiu cite (dar nu 6), in total vreo 17 milioane, si cind era spre luna a 6 a pierdut copilul din cauza unor incompetenti de la un spital (nu cred ca am chef sa il pomenesc ca nu despre asta e vorba). a pierdut si banii respectivi. nu zice nimeni sa fi primit nu stiu citi ani, dar daca tot nu s-a produs "evenimentul asigurat", sa-i dea banii inapoi in pielea mea, ca nu l-a avortat ea de buna-voie. eu am sentimentul ca asigurarea asta individuala nu ar trebui sa fie ca asigurarea casco la masina, platesti ca bou' si daca se intimpla bine, esti acoperit, daca nu asta e, bafta ta, macar dormi linistit. sint de parere ca acestei femei ar fi trebuit sa-i dea banii inapoi.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -