Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

help!!!


5 raspunsuri la acest subiect

#1
nico_10

nico_10
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 20:29

Urmeaza sa nasc la jumatatea lunii mai. In momentul de fata sunt la serviciu (lucrez la aceasta firma de 2 ani) si vreau sa intru in concediu prenatal incepand cu data de 1 mai 2003. Salariul meu brut din cartea de munca este de 10 milioane lei. Cine ma invata si pe mine cum se calculeaza indemnizatia de maternitate? Plata indemnizatiei de maternitate se face lunar sau bilunar?

#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 21:09

Nu conteaza salariul din cartea de munca ci salariul efectiv realizat in fiecare luna. Daca vei intra de la data de 1.05.2003 in concediu vei incasa banii lunar de pe statul de plata ca si pana acum. Modalitatea de calcul este urmatoarea: 1. Se aduna salariile realizate de tine in cele 6 luni anterioare lunii mai 2003 deci noiembrie->aprilie. Acest total se inmulteste cu 85%. Rezultatul se imparte la total numar de zile lucratoare din cele 6 luni si rezulta o indemnizatie zilnica. Aceasta in principiu ramane fixa mai putin indexarile periodice) In fiecare luna se inmulteste aceasta indemnizatie zilnica cu numarul de zile lucratoare din luna respectiva si rezulta indemnizatia bruta in acea luna. Aceasta se impoziteaza si se mai retine 1% fond de somaj. Aceasta calculatie dureaza pe o perioada de maxim 126 de zile incapand cu prima zi de concediu medical respectiv 1.05.2003 si se refera doar la indemnizatia de maternitate nu si la cea pentru crestera copilului minor pana la varsta de 2 ani a acestuia. Marius

#3
ttcrissy

ttcrissy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 14:27

Ar trebui sa iei in jur de 7mil, daca ai lucrat continuu in ultimele 10 luni, fara alt concediu medical sau alte intreruperi...si daca nu ai castigat nici nimic in plus.

#4
Rodica Grigoras

Rodica Grigoras
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 17:52

Ideal ar fi sa aranjezi cu firma sa nu iti treaca nici un fel de concediu, ci direct cerere de ingrijire copil, pt. ca acele concedii iti afecteaza indemnizatia de ingrijire copil in minus. Eu asa am facut pt. ca am firma mea si sunt unicul angajat. Cele de la Casa de Pensii au facut mutre, dar poti sa le convingi cu o atentie. Succes

#5
Rodica Grigoras

Rodica Grigoras
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 17:54

Am uitat sa iti spun ca si eu am avut tot 10 mil. brut, iar acum iau 8.5 mil (platind in continuare cateva taxe, totusi)

#6
nico_10

nico_10
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 19:13

Va multumesc pentru raspuns....


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -