Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nas de cununie de alta religie


19 raspunsuri la acest subiect

#11
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 00:31

Din cate stiu eu si Crezul difera intre religia catolica si cea ortodoxa. dan

#12
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 00:47

Si inca ceva, Biserica Ordodoxa recunoaste botezul catolic, se mai face doar mirungerea, Biserica Catolica insa nu recunoaste botezul ortodox, si mai boteaza bb-ul inca odata. dan

#13
Crismaria

Crismaria
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 07:41

Dan... scuze ca intervin insa cred ca te inseli. Botezul nu se poate "reface". Atat in Biserica ortodoxa cat si in cea catolica botezul - intrarea in familia crestina - se face in numele Sfintei Treimi o data pentru totdeauna. Pana acum n-am auzit de bb botezat de 2 ori!!! Crismaria

#14
Nati

Nati

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 10:06

Bineinteles ca se poate si al doilea botez,tatal meu a fost catolic si a trebuit sa fie botezat cand a trecut la ortodox,la fel si sotul meu,de la catolic la ortodox,si asta s-a intamplat anul trecut in august.Nasi pot fi macar unul ortodox,nu asta e problema,problema ar fi daca unul dintre miri nu e ortodox. Intrebati un preot si va va lamuri ca si astia schimba regulile odata la doi ani daca li se nazare. Sa auzim numai de bine! Haida

#15
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 10:31

Ptr. Andrada si Danv, Crezul e la fel si ptr. ortodoxi si ptr. catolici... Am intrat in ambele biserici aici si se spune la fel si la unii si la altii, fie ca e in engleza, franceza, romana sau araba e LA FEL. Iar despre botez... nu e adevarat... daca faci dovada ca ai fost botezat, preotul nu te obliga sa te boteze a doua oara...asta aici in Liban. Succes nasilor care vor cununa in Romania! Florentina "Sanatate ca-i mai buna decit toate! Albumul: "http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

#16
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 19 martie 2003 - 13:10

multumesc tuturor!

#17
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 19 martie 2003 - 14:33

pt Florys, Crezul nu are cum sa fie la fel. La catolici exista Filioque, adica si de la Fiul. Ortodocsii considera ca Sfantul Duh pleaca de la Tatal, pe cand catolicii considera ca Sfantul Duh pleaca si de la Fiul. Modificarea a fost introdusa de catolici prin 800. deci cand se rosteste Crezul nici un ortodox nu il va rosti precum catolicii. pt Crismaria Despre botez ai dreptate, dogmatic nu se reface botezul, dar biserica greaca, nu cea catolica,("fiind mai rigorista"), uneori reface botezul facut de catolici dan

#18
manuela

manuela
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 09:57

Crezul nu este la fel din cauza traducerii din greaca. Nu exista diferente de dogma intre cele doua variante ale Crezului. Botezul este o Taina recunoscuta de ambele Biserici, indiferent daca s-a facut in rit latin sau bizantin. Repetarea lui este un abuz imens. Studiile teologice m-au lamurit.

#19
danv

danv
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 13:36

Cum sa fie la fel, de vreme ce adaugarea Filioque de catre catolici in Crez a fost unul din principalele motive ale Marii Schisme dintre catolici si ortodocsi ? dan

#20
ymellda

ymellda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 14:16

Nasii de botez ai Andrei sunt de religie diferita: noi suntem ortodocsi, iar ei catolici. Nu a fost nici o problema. Alina si [copil] Andra www.bebelus.com


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -