Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sangerare maronie inainte de ciclu


117 raspunsuri la acest subiect

#41
ralu123

ralu123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 19 septembrie 2007 - 12:15

Buna fetelor,

am tot cautat pe forum sa vad unde ar fi mai potrivit sa-mi postez mesajul si asa am ajuns aici. Povestea mea are legatura tot cu sangerarile intermenstruale....numai ca la mine apar la ovulatie, tin vreo 2-3 zile (scurgeri maronii amestecate cu ceva sange) dupa care totul e bine si frumos pana in ziua 28-30 cand vine ciclul normal. Asta s-a intamplat de 2 ori pana acum. Cand s-a intamplat prima data m-am cam speriat , m-am dus la dr mea care mi-a dat 2 cauze posibile: sarcina sau chist ovarian. Nu m-a consultat caci a zis ca nu e cazul.
Acum, intamplandu-se a doua oara intr-un interval de 3 luni am inceput sa intru in panica....nu stiu ce sa fac, mi-e groaza sa merg la un alt doctor...presupun ca ar trebui sa incep cu o ecografie....sau aveti alte solutii?
Mentionez ca nu iau anticonceptionale si nici nu am facut vreodata intrerupere de sarcina. Am avut acum vreo 4 ani o mica rana pe col dar care s-a rezolvat cu tratament (nu cauterizare).
Ce sa fac?

#42
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 20 septembrie 2007 - 01:41

Ralu123, nu ma prea pricep dar am citit undeva pe forum ca se mai intampla ca la ovulatie sa apara mici sangerari, nu prea stiu din ce motiv. Oricum, o ecografie nu ar strica sa excluzi alte cauze iar daca doctorita la care mergi te trateaza atat de usuratic, cu parere de rau dar ar trebui sa-ti cauti alt medic.

#43
micha

micha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 20 septembrie 2007 - 12:58

Scuze pt intarziere...
Deci am fost la DR,s-a uitat pe analizele hormonale si exact cum ma asteptam-----"Nu de aici sunt sangerarile"Posibil sa fie de la rana nevindecata sau manifestarile unei menopauze precoce.....Am ramas masca.E adevarat ca eu am facut mult timp stimulare ovariana in vederea BB,si am si o rezectie partiala de ovar drept,dar am doar 36 de ani.
Dar cea mai probabila cauza o considera a fi rana nevindecata in urma primei cauterizari facuta de alta doctorita iar ciclicitatea acestor sangerari s-ar datora faptului ca in primele zile dupa menstruatie corpul secreta estradiol ceea ce duce la formarea unor secretii care protejeaza mucoasa colului iar din ziua a 15-a secretia de estradiol scade si creste cea de progesteron iar suprafata colului nu mai este asa bine protejata.Ce zici de explicatia asta.....merge???Eu sunt in ceata.Maine este ziua a 16-a,vom vedea ce va fi.
Si ca sa ma termine de tot imi spuna ca dupa parerea lui nu am avut nici-o rana doar o infectie ,vaginita care se putea vindeca cu un tratament,iar cauterizarea facuta de prima doctorita a fost facuta abuziv(cei drept ea era recunoscuta pt faptul ca vedea rani pe colul tuturor pacientelor,in plus eu la videocolposcopia facuta nu am vazut nimic care sa aduca a rana),iar in urma acestei cauterizari facuta aiurea si nevindecata am ramas cu aceste probleme.Dar noroc ca se poate vindeca.Intre timp am mai aflat si eu cite ceva despre aceasta doctorita.
Buuuun,apoi a urmat un control pe masa in urma caruia a constat ca a inceput vindecarea ranii cauterizate dar evolutia este lenta si mai dureaza.
Nu am plecat prea bine dispusa de acolo,m-am adunat greu,acum sunt stresata ca maine este ziua a 16-a,sunt furioasa pe prima doctorita ,pe mine ca m-am grabit sa ma duc la ea fara sa ma interesez prea mult.
Tu ce mai faci?

M

#44
jully32

jully32
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 septembrie 2007 - 13:20

Buna!
Ma numesc iuliana si am 32 ani. .Am intrat intamplator la aceasta sectiune si am vazut ca totusi nu sunt sg cu problema sangerarilor maronii, respectiv inainte de ciclu cu 3-5 zile am acele scurgeri, la inceput mici cantitativ, apoi ceva mai mult, ca si dupa ciclu aceasi poveste. Ciclul vine la 28-30 zile maxim. Am avut parte de aceeasi replica - "este normal". Nu am copii - nu am ramas insarcinata desi am renuntat la anticonceptionale de aproape 3 ani. Vroiam sa fac programare la dr. Niculescu. Citind mesajele am vazut ca se poate rezolva problema. Copilutzu, imi poti spune si mie numele doctorului care te-a ajutat?
Ma poti ajuta si cu alte informatii in ce a constat chiuretajul biopsic si histeroscopia? Multmesc pt orice raspuns.
Adresa mea: iulianadiaconu@yahoo.com. Iti pot scrie PM?

#45
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 22 septembrie 2007 - 13:32

Micha, nu stiu ce sa zic dar sigur rana de pe col eu zic ca nu e de vina pentru ca eu nu am si tot am sangerarile astea. Iar cu menopauza precoce, fereasca Dumnezeu, si eu am 30 de ani, ar fi culmea sa fie asta, suntem prea tinere pentru asa ceva!
Of, ca nu-i mai dam de capat! Eu marti merg la un medic (altul!) renumit din Timisoara, sa vad ce zice ala, cred ca o sa-i cer sa-mi faca histeroscopie sa vedem, totusi, poate e ceva inauntru in neregula, ca nu stiu ce sa mai cred.
Cred ca esti furioasa pe doctorita la care ai mers prima data, si eu am fost pe un doctor la care am mers la Szeged anul trecut la 5 sapt dupa cezariana si care mi-a zis ca am fibrom si ca musai trebuie sa ma operez iar medicul care m-a operat si a vazut uterul pe viu a zis ca nici vorba de asa ceva. Am mai mers apoi la Tutunaru la Bucuresti, la Peltecu si la un alt doctor bun din Timisoara si nici vorba de fibrom. Noroc ca nu am ascultat de primul ca ma opera pentru ce...?! Din pacate trebuie sa luam doctorii la rand ca se pare ca unii sunt total nepregatiti.
Sunt curioasa ce o sa-mi zica doctorul marti, o sa te tin la curent.
Stiu cum e sa astepti fatidica zi de 16 la tine, 21 la mine, sa speri ca poate-poate luna asta o sa fie mai bine si sa constati din nou si din nou ca tot asa e. Eu am facut si acupunctura, am luat si homeopate, Mastodynon, am baut pe ceaiuri, totul in zadar. In fiecare luna e la fel. De aceea ma gandesc ca o fi o cauza organica, ceva din interior ce nu e in regula.

#46
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 22 septembrie 2007 - 13:38

Jully32, imi pare rau ca te confrunti si tu cu acelasi "inamic". Exact la fel sunt si la mine sangerarile, de fapt cred ca ciclul adevarat, ala rosu, tine intre 4 si maxim 6 zile, restul e tot o chestie maro. Eu am ramas cu asta dupa cezariana si toti dau din colt in colt ce o fi. O sa-i cer si eu urmatorului medic la care merg (al saselea! intr-un an) sa-mi faca histeroscopie, altceva nu mi-a mai ramas. Hormonii sigur nu sunt de vina. Mie mi-a zis ultimul doctor la care am fost ca cu un asemenea ciclu sigur nu am cum sa raman gravida. Numai o minune de la Bunul Dumnezeu m-ar putea ajuta. Trebuie sa aflam totusi ce avem altfel ne pierdem vremea degeaba, bebe sigur nu vine asa cum suntem.
Sa ne spui te rog daca mergi la medic si mai afli ceva noutati, poate ne ajuta si pe noi.

#47
ralu123

ralu123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 23 septembrie 2007 - 01:14

Draga Chantal....din pacate doctorita care m-a tratat asa usuratic este o doctorita f laudata aici pe forum. Nu vreau sa ii dau numele...si pe mine m-a deranjat f tare atitudinea ei...dar asta e...poti avea surprize neplacute din partea unor oameni de la care nu te astepti.
In alta ordine de idei am fost azi si am facut o ecografie...dr a spus ca vede ceva in uter (fibrom sau polip...nu iti spun cum m-am speriat cand am auzit) dar mi-a zis sa revin si sa repetem ecografia in ultimele zile de ciclu. O sa astept deci si pana atunci am inceput sa citesc cu disperare tot ce gasesc referitor la fibromul uterin.

Sanatate multa va doresc tuturor!

#48
alecsxa0208

alecsxa0208

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 23 septembrie 2007 - 01:41

Buna!Vin si eu sa ingros randurile fetelor cu aceasta problema[si-eu](sangerarile inainte de ciclu,si pe deasupra si hipomenoree).Cred ca am nevoie mai mult de suport moral,ca am ajuns in pragul disperarii[bang].
Pe scurt:am aceste sangerari de vreo 5 ani,de vreo 3 ani am observat ca apar uneori si dupa contactul sexual,si intre cicluri.Am fost la 3 medici,luni am programare pt inca o ecografie(a cincea cred).PAP l-am facut de vreo 4 ori,imi iese clasa 2 cu o infectie banala cu un pneumococ(mi-am facut si cultura din col cu antibiograma,tratamente peste tratamente,rezultate doar pe moment),ultima data mi-am facut si o colposcopie,dr mi-a spus ca arata impecabil colul,sa nu-mi mai fac atatea PAP,ca tb sa cautam mai sus.Ok,si ecografii mi-am facut-ba ca nu am nimic[bang],ba ca am uter fibromatos si ca o sa am probleme cu o eventuala sarcina[bang].Aaaa,mi-am facut si dozari hormonale,am progesteronul sub limita-am luat si duphaston,cateva cure de 2-3 luni,si nimic,doar ameliorari de moment,dar nu sunt sigura [bang]
Nu-mi mai ramane decat sa fac si o histeroscopie,desi nu prea ma incanta ideea,dar mi se pare cea mai relevanta.
La voi aceste sangerari apar si dupa contact,ca la mine?[q]Si sunt mereu maronii,sau e si samge proaspat?O sa ma duc luni la al 4-lea dr,poate m-oi lamuri,dar pana atunci am sentimentul ca am ceva nemaintalnit si nemaipomenit.Si oricum,am in cap numai cancere de endometru,de ovare,etc,[mariaj]ca pe ala de col l-am exclus[:D].Am 29 de ani si nu am copii inca.Voi ce parere aveti,poate vreo varianta mai optimista,ca eu simt ca cedez pana luni(m-am mai visat si mireasa azi noapte si asta nu-i deloc de bine.[:(]
Sper sa-mi ridicati si mie moralul un pic!Pupici!

"Doamne,da-mi seninatatea sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba,curajul sa schimb lucrurile pe care le pot schimba si intelepciunea de a discerne intre ele"

#49
ralu123

ralu123

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 23 septembrie 2007 - 11:07

Pentru ca nu imi da pacea ideea ca e posibil sa am fibrom sau polip revin cu o intrebare...poate careva din voi stie sa imi dea raspunsul. E posibil ca ceea ce a vazut doctorita la ecografie sa fie ovulul ajuns in uter caci eram in ziua a-16-a? Mi-e tare ciuda ca nu m-am gandit la asta cand eram in cabinet...dar stiti si voi cum se intampla la unii doctori ...nu stiu cum sa te scoata mai repede pe usa si sa intre urmatorul pacient (urmatorii bani).
Deasemenea credeti ca o ecografie normala (abdominala) ar puta sa-mi fie de folos?
Duminica placuta va urez!

#50
rami 73

rami 73

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 527 mesaje

Postat 24 septembrie 2007 - 16:47

Eu stiam ca aceste "sangerari" mai inchise la culoare inainte de menstra sunt datorate mai degraba unor mici deficiente hormonale (asta daca se exclud alte cauze gen polipi, fibrom etc.). Respectiv sunt cauzate de o insuficienta luteala (lipsa de progesteron). Problema se poate corecta, poate de aceea multi medici nu prea acorda importanta fenomenului.

Si eu ma confrunt cu chestia asta de vreo cativa ani, mi-am facut toate analizele posibile si pana la urma am renuntat.[:D]



ralu123, nu-ti mai face atatea griji, la urmatorul control te vei lamuri. Sa ne spui si noua ce ai facut. [flo]



alecsxa, uite ca te incurajez eu.[flo] Daca ti-ai facut toate analizele, in repetate randuri, e clar ca problema e mai degraba de natura hormonala. S-ar putea sa fie necesar tratament cu progesteron pe termen mai lung. Sangerarile mai pot aparea intr-adevar si la ovulatie. Singurele care n-ar fi chiar in regula sunt cele de dupa contact. Poate ai o vaginita/colpita, nu stiu (inteleg ca rana pe col ai exclus-o). La unele femei mucoasa vaginala e mai sensibila, datorita estrogenilor mai mici (care au rol de protectie).







pozici [foto]



"Dream as if you have forever. Live as if you only have today."

James Dean


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -