Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Sangerare maronie inainte de ciclu


117 raspunsuri la acest subiect

#111
damy

damy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 aprilie 2009 - 13:47



Buna ziua

Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine intr o problema daca se poate pt ca nu pot ajunge zilele astea la ginecolog.In fiecare luna inainte de menstruatie prezint niste picaturi maronii urmate de unele rosiatice si mai apoi imediat de menstruatia propriu zisa.Problerma este ca luna aceasta am avut simptomele premenstruale si pica turile maro au venit ieri insa astazi a revenit lichidul alburiu , normal ca si cum sunt in afara menstruatiei ,cum eram de obicei ba mai mult ma simt un pic uscata.Deci picaturile maronii nu au mai fost urmate de menstruatie cum era de obicei.Problema e ca sunt un pic ingrijorata ca am citit mai multe site uri iar concluzia ar fi ca poate fi vorba de o sarcina ceea ce nu e tocmai placut pt mine (studenta,21 de ani).Aceasta posibilitatea mi ar parea ciudata pt ca am avut contacte sexulae dar protejate(prezervativ) insa m am mai atins de penis in timpul preludiului ca sa zic asa , al excitatiei .Care este parerea dumneavoastra? poate fi vorba de o sarcina, de una normala_din ce am citit petele maronii apar la o sarcina complicata cu probleme. Aceste picaturi maronii se pot sista pt o zi doua de exemplu dupa care o sa imi vina menstruatia?-Tin sa precizez ca este posibil sa fi racit la ovare am intampinat frig la picioare si mult mult stres luna asta.Nu am luat anticonceptionale decat cu vreo ani in urma si nici avort nu am facut vreodata.
Va multumesc pentru raspunsul dumneavostra


#112
Licurici27

Licurici27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 11 martie 2011 - 17:34

Buna fetelor,

Am citit tot ceea ce ati scris aici!

Chiar daca subiectul este vechi, as vrea sa va intreb daca ati reusit sa gasiti un raspuns/rezolvare la aceste sangerari inainte de ciclu. Aceeasi pb. o am si eu: incepand cu 4-8 zile inainte de ciclu apare aceasta sangeare. Am fost la medic, dar acesta a incercat sa ma linisteasca spunandu-mi ca e normal si sa nu imi fac pb.

Chantal sau celelate fete care v-ati confruntat cu aceasta pb. ati reusit sa o rezolvati ?

Multumesc


#113
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 15:25

Mie mi-au descoperit, in anii mei de tratamente pt fertilitate, polipi cervicali. I-am extirpat de 3 ori si in 6 luni ii aveam din nou. Acum, bineinteles ca am unii (2 la numar) frumos si mari. De data asta ii las acolo, pana voi gasi un dr care sa mi-i scoata cu anestezie generala si care se va osteni sa-mi gaseasca si un tratament, avand in vedere ca refacerea lor e din cauza unor dezechilibre hormonale.

Sangerarea abundenda mi-au zis ca e de la acesti polipi, cu toate ca nu tin minte sa fi vazut vreo schimbare notabila in sensul asta, dupa extirpare.

Acum am o menstruatie regulata, dar care variaza intre 9-11 zile (primele 4 cu sangerare maronie), cu dureri f mari, abundenta si cu cheaguri. De ex. Mi-a trecut acum 2 zile si azi dimineata mi-a venit iar. Am scris regulata pt ca la fix 28 de zile, se va prezenta iar.

Stiu ca suna aiurea, dar imi doresc o menopauza binemeritata[:)]









[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#114
anasia

anasia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 862 mesaje

Postat 31 martie 2011 - 01:27

licurici, cu aceeasi problema m-am confruntat, si dupa ciclu inca vreo 5 zile pe putin aveam sangerari maronii; pe deasupra durerile erau crunte, cantitate mare.... la o eco transv, s-a vazut un polip endometrial; a doua zi am facut curetaj biopsic cu anestezie, cam 15 min a durat; dureri n-am avut dupa aceea; deocamdata primul ciclu a decurs normal, cum il aveam inainte....

anasia si [zana] Alessia Anca(14.08.2006)



#115
suzuran

suzuran

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 08:21

Deja a trecut un an si jumatate de la conizatie, facuta la putin timp dupa nastere....
De atunci au inceput si la mine sangerarile. Apar in perioada luteala si tin pana...cand se termina menstruatia. Care in plus, in ultima vreme s-a redus si cantitativ si ca durata....Sunt si eu disperata, doctorii imi spun ca asa cum se vede temperatura bazala nu par a fi probleme hormonale... Teste de cancer uterin si de col am facut... Ce sa mai fac? M-am saturat sa fiu jumatate de luna tot cu sangerari... Nici nu stiu exact de unde provin si ce as putea face...
Mai este cineva cu probleme asemanatoare?

#116
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 20 iunie 2015 - 03:13

buna si eu am avut asa sangerari intre menstruatii , in zilele 16-17, alte luni chiar zilnic incepand cu ziua 16 pan ala menstruatie, alte luni nimic. am mers la mai multim edici, nu au vazut nimic la eco, la pap, au zis ca e "ok" . acum sun tinsarcinata si la primul control la 8 saptamani , a descoperit un polip pe col...m-am speriat rau, dar doctorita mi-a zis ca multe femi au, si ca poate cadea de la sine in timpul sarcinii ( de ce? am uitat sa intreb) iar daca nu..a spus ca dupa nastere o va face chirurgical. am sangerat in saptaman 6 si acum in saptamana 15.... sunt stresata la maxim, dar mi-a zis ca nu se pune problema de complicatii , ca la toate analizele sunt ok...dar eu ma stresez de nu se poate ... a gandesc la ce e mai rau .....voi cum ati rezolvat preblemele ?



#117
LidiaB

LidiaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 27 august 2015 - 02:45

buna si eu am avut asa sangerari intre menstruatii , in zilele 16-17, alte luni chiar zilnic incepand cu ziua 16 pan ala menstruatie, alte luni nimic. am mers la mai multim edici, nu au vazut nimic la eco, la pap, au zis ca e "ok" . acum sun tinsarcinata si la primul control la 8 saptamani , a descoperit un polip pe col...m-am speriat rau, dar doctorita mi-a zis ca multe femi au, si ca poate cadea de la sine in timpul sarcinii ( de ce? am uitat sa intreb) iar daca nu..a spus ca dupa nastere o va face chirurgical. am sangerat in saptaman 6 si acum in saptamana 15.... sunt stresata la maxim, dar mi-a zis ca nu se pune problema de complicatii , ca la toate analizele sunt ok...dar eu ma stresez de nu se poate ... a gandesc la ce e mai rau .....voi cum ati rezolvat preblemele ?



#118
Babysica

Babysica
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 octombrie 2015 - 20:04

Am trecut si eu prin experianta sangerarilor maronii...
Prima data, dr. Niculescu de la Giulesti mi-a zis timp de un an "ca este ceva normal.."[bang] .
Cu parere de rau il contraziceam ptr. ca nu mi-se parea "normal".
Pana la urma mi-a facut un chiuretaj biopsic si aveam un polip endometrial.
Dupa un an de la chiuretajul biopsic au inceput iar sangerarile....
dr. Niculescu batea iar campii cu succes ca.."este normal"
Am mers la alt dr. Am facut HSG , si acolo s-a vazut cauza. Usoara sinechie uterina , care a rezolvat-o prin histeroscopie.

Din experienta mea , poti lua in calcul:
- polip endometrial
- sinechie uterina
- sau progesteronul( am vazut ca nu este cazul la tine)
Sper sa-ti fie cu folos!


 

PERLUTZA sufletzelul meu!


V A [pup]
copilutz'-> Mama diminutivelor [:D]

 

Si eu am aceasta problema, nu la fiecare ciclu, ci din cand in cand. Cum ai depistat polipul endometrial?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -