Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

broccoli


7 raspunsuri la acest subiect

#1
carmina

carmina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 15:54

cum gatesc broccoli? nu stiu, asta e, vreau sa incerc tot alte si alte retete pentru ca am intrat in pana de inspiratie culinara.

#2
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 18:51

Eu il fierb in apa cu sare si il servesc asa alaturi de carne de tot felul.Dar se poate face si gratin,sau poti inlocui in retetele cu conopida,pui brocoli in loc. Succes!!! Corina si Anna

#3
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 19 februarie 2003 - 18:56

Eu am facut in ultima vreme o adevarat pasiune pentru broccoli, desi nu pot sa spun ca are un gust deosebit. Nici eu nu prea stiam cum sa gatesc broccoli, asa ca am "inventat" 2 retete. Eu pun apa la fiert si sare si cand incepe sa fiarba pun buchetele mai mici de broccoli si le las sa fiarba 3 minute cu capacul pus. Apoi le scot si asa fierbinti le amestec cu cascaval ras, ulei de masline si putina zeama de lamaie. A doua reteta care mie imi place, este o salata cu buchetele de broccoli lasate la racit si amestecate cu telina rasa, morcov ras, porumb din conserva si bucatele de grapefruit curatate de pielita(Rechinuta[pup] m-a inspirat cu salata ei cu ton, dar cum eu sunt vegetariana am "inventat" aceasta salata). Poti sa faci salata doar cu ulei de masline, sare, zeama de lamaie si condimente sau poti sa pui putina maioneza si putina smantana. Uneori eu o fac cu iaurt sau cu branza de vaci. Sper sa iti placa retetele mele, sau sa te inspire sa faci altceva. Te pup, Camelia Deschide poarta sufletului si vezi in tot ce te inconjoara splendoarea lui Dumnezeu.

#4
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 11:10

brocoli fiert amestecat apoi cu paste fierte, si cu iaurt sau smintina, +/- marar, +/- cascaval ras... iris

#5
Veronicai

Veronicai
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 14:14

Caserola cu ton si broccoli Ingredinte: 450 gr broccoli, 2 cutii x 160 gr ton, 250 gr cascaval ras (sau mozarella) Mod de preparare Se fierbe broccoli la aburi si se taie in bucatele de 2-3 cm. Tonul se scurge de lichid si se farimiteaza. Se pune in caserola care merge la cuptor broccoli, peste broccoli tonul farimitat si peste ton cascavalul ras. Se lasa 15 minute la 200 de grade pina cind cascavalul este complet topit si usor rumenit.

#6
adicali

adicali
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 17:21

salutare! am foarte multe retete de prajituri in care albusurile sau galbenusurile se bat pe baie de abur. stie cineva cum se face treaba asta exact? se pun toate deodata pe aragaz sau numai cand apa fierbe se pune vasul cu albusurile/galbenusurile? zaharul cand se adauga? multumesc anticipat

#7
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 20 februarie 2003 - 17:44

Uite cum am gatit eu ieri broccoli: Supa de broccoli cu branza Ingrediente (pt 4 persoane): 500 g broccoli, 2 cepe, 2 linguri unt, 3/4 l zeama concetrata de zarzavat (poti sa pui cubulete din acelea de supa topite in apa fiarta), 200 g cascaval, sare, piper macinat, praf de nucsoara, 1/2 pahar smantana, 3 linguri untdelemn fin (noi am pus de masline), 2 felii paine prajita, patrunjel tocat. Mod de preparare: Se desface broccoli in bucatele si se spala. Se curata ceapa si se toaca marunt. Se caleste ceapa in untul incins pana ce devine sticloasa. Un sfert de broccoli se pune deoparte, iar restul se caleste impreuna cu ceapa si se stinge cu zeama de zarzavat. Se lasa sa fiarba incet, 20 de minute. Se rade cascavalul si se pune in supa, impreuna cu broccoli pus deoparte. Se mai lasa sa fiarba la foc mic 8 minute, apoi se condimenteaza cu sare, piper nucsoara si se incorporeaza smantana. Se serveste cu crutoane taiate din painea prajita in untdelemnul incins si cu verdeata tocata. (Daca o dai prin mixer sau blenderul de fructe poti sa o faci crema). Multi pupici, Oana [cheers] [pup]

#8
dori

dori

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 169 mesaje

Postat 21 februarie 2003 - 02:24

Salata cu paste Amesteci urm. ingrediente: 350 g paste spirale colorate brocoli fiert 5 min. in apa cu sare, 1,2 morcovi (cruzi) razuiti 150 g smantana 100 g maioneza 1 lingura mustar un catel de usturoi pisat sare, piper, putina zeama de lamaie, busuioc si patrunjel dori


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -