Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

am un sot mizantrop!


20 raspunsuri la acest subiect

#1
lizuca

lizuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 08:08

Ma irita grozav, mai ales de cind e si copilul la mijloc. Eu as vrea sa-l cresc vesel, deschis si sociabil, dar trebuie sa ma lupt de fiecare data cind fac sau primesc o vizita. Si inainte ne certam tot timpul pe tema asta, de cite ori ieseam cu vreo colega sau prietena (si asta din an in Paste), imi reprosa ca pierd vremea aiurea, ca o tzatza. E tipul de barbat care trebuia sa se nasca printre talibani, caci cel mai fericit ar fi daca as iesi pe strada cu un sac in cap sau n-as iesi deloc. Noi suntem impreuna de 15 ani, tot timpul asta am incercat sa-mi reprim nevoia de socializare, dar cred ca am inceput sa obosesc sa-l aud critind pe toata lumea, spunind ca nimeni nu e destul de bun pentru a-ti fi prieten etc. Altminteri, e un sot si un tata atent si iubitor (chiar prea iubitor!), comunicam destul de bine (pe toate planurile) dar nu stiu ce sa ma fac cu mizantropia asta a lui. Toate argumentele mele n/au in fata lui nici o valoare. Are impresia ca eu sunt anormala, nu ca el e sociopat. Dati-mi un sfat, rogu-va! gabi & BB alisia-alisuca (4 luni 1/2)

#2
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 11:41

hm, greu de schimbat omul, greu de acceptat situatia... dar el chiar nu are vreun amic cu care mai iese sau macar vorbeste la telefon din cand in cand? daca nu, poate are vreun hobby si atunci ii poti explica dorinta ta de socializare ca un fel de hobby. cat despre copil, ai putea incerca sa-i explici ca izolarea de lume este o decizie pe care copilul vostru o poate lua oricand, dar la maturitate; probabil ca nici sotul tau nu a fost asa de mic; lipsa de socializare nu-i face bine copilului, iar tati ar trebui sa se gandeasca la binele copilului, chiar daca el are pareri diferite; te rog sa ma crezi ca si eu am niste tendinte de mizantropie, uneori nu vreau nici eu sa vad pe nimeni, dar nici nu ma gandesc sa tin copilul izolat de lume. ganduri bune, Daniela si bb Anda

#3
Karla

Karla
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 12:32

Si sotul meu este la fel. Niciodata nu se va schimba. Am fost si diplomata, si suparata si f. furioasa. La noi nu vine nimeni, nu ne invita nimeni niciodata si atunci cand suna telefonul sotul meu este furios daca depasesc 5 minute de convorbire. El totdeauna conduce o discutie, isi impune punctul de vedere si ne certam aprope intotdeuna cand mergem la ai mei... Si eu simt nevoia sa ies sa ma plimb, sa colind magazinele, sa ma duc la aerobic sau la o expozitie de pictura.Dar el sustine ca atata timp cat ai un copil ai responsabilitati pana cand el va face 18 ani si nici atunci... Poate este deformatie profesionala: totdeuna a fos director, sef de departament, profesor, etc Acum m-am resemnat si incerc din cand in cand (dupa eforturi prelungite) sa-l scot la un teatru sau sa-l scot intr-un magazin.. Dar tot suntem singuri... Poate tu vei reusi sa-l schimbi..Si al meu este un sot ideal: se trezeste intotdeuna inaintea mea, pregateste masa, cafeaua, sambat el face curat in toata casa, gateste iar eu stau si ma joc cu copilul. Nu intarzie niciodata, ma asteapta zilnic cand ma intorc de la servici la gura metroului, dar nu-mi ajunge.. Asta este[bang]

#4
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 13:57

La mine situatia este chiar hilara. La inceput eu eram foarte deschisa, casa mea era ca "in gara" dupa cum spunea sotul meu, iar el era mai putin sociabil, avea pasiuni ca electronica, radioamatorismul, cititul, etc. Ieseam foarte putin si in general la familii agreate de el. In ani m-a transformat si pe mine astfel incat acum imi reproseaza ca noi nu mergem in vizite, la noi nu vine nimeni, noi stam numai in casa, etc. M-am adaptat binen nu!? Daniela, mamica de Ana-Maria

#5
geo

geo
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 17:07

Mai feletor, mai...Eu am un sot ca al Lizucai si Karlei, cu exceptia faptului ca NU FACE NIMIC IN CASA!!! Dar are 2 slujbe si e obosit...si cand vine acasa se aseaza la calculator...si asteapta masa , cafeluta...Cand ma duc in vizita la prietena mea (1data/luna max, ca in rest vine ea la mine), incepe cu telefoanele dupa 2 ore..."CE faci draga, ai utitat ca ai casa si barbat???" M-am rugat de el sa ma lase la aerobic cu cerul si cu pamantul...pe banii mei de la bursa!!!!, DEGEABA!!![xx(][xx(][V] Ies fara el doar cu cainele afara!!!!!si cand ma duc la aprozar!!!! Si nu avem decat o familie prieteni dar vizitele sunt f.f rare...cam la 2 luni...Este cea mai socipata persoana pe care am intalnit-o si mie mi-ar place teribil sa fie la noi acasa "ca la gara" sa fac tort de mere si prajituri si sa avem multi prieteni buni.... Atitudinea asta este pt. ca lui i se pare ca toti sunt mai prosti ca el si gandesc superficial....si decat sa ii ironizeze ...mai bine nu-si pierde vremea cu ei....La ziua mea de nastere anul trecut, am invitat 5 colege, una a venit cu iubitul, el a stat 5 minute in sufragerie, a facu poze...fetele s-au intimidat si au tacut...el nu a zis nimic sa destinda atmostera...eu am incercat dar nu am reusit...si a plecat si a stat la calculator pana au plecat... Ce ne facem fetelor cu sotii astia, sa ii socializam???[grup] Daca gaseste cineva vre-o solutie...va rog sa nu ma uitati!!! Va fac cinste cu un tort de mere!!( e cam tot ce stiu la domenuil prajituri....+chec si gogosi)[:)][:)][:)] make love not war!!!

#6
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 01:21

Dragi "sotii de mizantropi"[grup]! Am voie si eu sa vin in clubul vostru ??? Nici al meu sotior,nu e cel mai sociabil dintre paminteni! Cel mai bine,se simte acasa intre cei 4 pareti,cu cafelutza si tigarutza in mina sau pe calculator! Si eu m-am mai schimbat in ultimul timp,m-am dat eu dupa el in loc sa fie invers! Dar chiar asa de exagerat nu este!!! In rest e o bunatate de sotior,cum rar gasesti pe lume![:D] Va-ti gindit poate vreodata,ca nu avem cum sa-i schimbam pentru ca asa e "scris in stele"(este si un cintec,parca)! Din punct de vedere astrologic exista 6 zodii mai sociabile si mai extrovertite:(foc///sagatator,leu,berbec) & aer///varsator,balanta,gemeni) si 6 zodii mai introvertite si mai calme:(apa///pesti,rac,scorpion) & pamint///fecioara,taur,capricorn)! Al meu sotior e peste TIPIC, dar il iubesc si il accept asa cum este! Deci concluzia este,ca nu-i putem schimba,nu-i vina lor si a nimanui,doar a "stelelor"! Iar fiecare are defectele si calitatile lui! [;)] ***Alba***

#7
salhiuta

salhiuta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 03:11

Si sotul meu este putin sarit de pe fix are o gramada de tabieturi pe care a incercat sa mi le impuna si mie dar n-a reusit.In schimb ne iubeste foarte mult si atunci este nevoit sa ne accepte asa cum sintem.Adica eu si cu fica noastra sintem nascute pe drumuri adica ne place sa fim tot plecate sau sa ne fie casa plina asa ca am adoptat o tactica.Cind venea acasa obosit dupa vreo doua operatii si zeci de pacienti noi saream pe el si incepeam;vrem afara vrem la film vrem in parc etc.asa ca la un moment dat omul s-a saturat a cumparat o casa mare unde si-a amenajat o camera cu tot ce-i place lui si in restul eu sint sefa.Dimineata am o prietena care vine la mine sa ne bem cafelele,pleaca copii nostri la gradinita si noi la lucru,eu cind ajung la lucru incep cu telefoanele si-mi fac programul pe ziua respectiva.Il sun pe al meu sot si-l intreb daca vine cu mine si el bineinteles ca nu vine si asa imi fac de cap pina la ora 19 cind ne intilnim toti acasa si atunci stam impreuna ca la fiecare ne-a fost dor de celalalt.Cam asa l-am transformat eu pe sotiorul meu ursuz. Nadine eroul principal si mamica anca

#8
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 09:23

Draga lizuca, Ce zodie este sotul tau? Nu cumva fecioara? (valabil si pentru celelalte fete). Cristina&Sanziana

#9
lizuca

lizuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 10:10

Tind sa cred ca e asa cum zice Alba - nu-i nimic de facut, fiindca eu am incercat cam tot ce mi-a trecut prin cap. Am recurs chiar la solutii extreme - acu’ citiva ani, dupa o cearta zdravana, am plecat de-acasa si i-am spus ca-l parasesc. A venit dupa mine disperat, a promis ca se va schimba, s-a straduit o vreme, dar pina la urma a obosit. Venea cu mine in vizite si pe la petreceri, dar se vedea clar ca nu se simte bine, iar pe urma facea tot felul de ironii suparatoare, asa ca pina la urma am renuntat. Tot eu. Si ar fi bine sa fie doar ursuz, dar mai e si cumplit de gelos, asa ca eu nu-mi pot face program separat, vrea sa-mi stie si sa-mi controleze fiecare miscare. Karla, tu cum ai facut cu copilul in conditiile astea, cum l-ai crescut? Omu’ e peste, dar un peste cam atipic dupa parerea mea. Si mai e si artist. gabi & BB alisia-alisuca (4 luni 1/2)

#10
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 11:38

lizuca, puteam sa pun pariu ca e peste; am o prietena cu un sot care seamana oarecum cu el; in afara de asta, si eu sunt peste (deci tendintele mele de mizantropie s-ar putea explica astfel); daca e si gelos este si mai greu, iar daca e artist e un lucru minunat, dar cred ca uneori e taaare greu... am citit undeva ca gelozia s-ar putea explica prin faptul ca acela care este gelos este de fapt nemultumit de sine, de aceea nu crede ca partenerul i-ar putea fi fidel. poate ai putea sa lucrezi la partea asta, fiindca dragii nostri fortzosi, chiar si cand au incredere in ei trebuie sa le spunem mereu ce grozavi sunt; poate il incurajezi sa iasa (sa iesiti) cu persoane pe care le place, poate ai putea sa pui de la tine ceva de genul "X are despre tine o parere grozava si vrea sa discutati despre creatiile tale" (ma rog, mai adaptezi si tu dupa situatie, si mai pe ocolite), poate iese ceva; probabil, ca om inteligent ce este, nu va cadea usor in astfel de "capcane", dar totusi, asha, finutz de tot, crezi ca nu reusesti? ganduri bune, Daniela si bb Anda


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -