Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pentru mamici, viitoare mamici si copilasii lor


13 raspunsuri la acest subiect

#1
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 19:54

Poezii usoare, sper sa va placa!. Batista Batista mea-i micuta Si nasu-i mititel Voi fii copil cuminte Sa am grija de el, Nu vreau sa zica lumea Uite-l pe murdarel. Pisoiul Un pisoi cat portocala Se juca de-a alandala Cu o minge de hartie Rosie si albastrie Mica cum imi place mie. Iepurasul Iepurasul meu iubit Cin-te-trece la fugit? ai labiye mititele Orchisori doua margele Mustaciora la gurita Si un petec de codita. Melcul Se tareste pe carare Cu casuta in spinare Parca-i frate-miu Florita Cand merge la gradinita. Calutul Eu calutul mi-l iubesc Coada, coama-i netezesc Si-o sa plec in goana mare Sa va vad pe fiecare. Tic-tac Tic-tac, tic-tac Plange-un tzutzure pitic Suparat ca soarele I-a muiat picioarele. Gasca Go, go, go pe la cotete Cine-mi da intii binete? Gasca alba si cu motz Hai, opreste-o daca poti. Motanel Toata ziua motanel Sta cu lenea linga el Nu alearga, nu munceste Numai sta si leneveste. Am sa mai postez mai multe numai daca fetelor le-au placut si mai doresc. Va multumesc! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#2
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 20:09

[cool] Merci Garo!!!Dragute poezioare!!! Mai vrem[bis][bis][bis]!!! ***Alba***

#3
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 20:29

DAAAAA!!!! Ne-au placut... mai ales ca-s si cu animale si asa pot sa-l invat pe fi-miu cum face fiecare, descriere..etc... [cool] Garo....daca mai ai....[flo][flo][olala] [pup]

#4
cosmi

cosmi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 21:52

Sunt tare dragute poezioarele. Si noi mai vrem! [pup] [pup] Cosmi & bebelusele

#5
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 22:16

Unele sunt cantecele, dar nu cred ca conteaza! Am sa mai postez mai multe, putin mai tarziu. Pisicutza Pisicutza sta la soare si se linge pe picioare Da din cap, din urechi clipeste Si mustatza netezeste! Miau, miau, miau! Eu in casa nu mai stau! Omul de zapada Nasu-i de ardei Ochi-s de carbune, Matura sub brat Ii sta de minune I-am pus oala in cap In loc de palarie Cat va sta in ger Frig nu o sa-i fie! Saniuta Uite saniuta mea Zboara ca un fulg de nea Cand o sui pe derdelush Trage spre alunecush Cad se vede sus, ei bine Ar fugii si fara mine Dar n-o las pe ghiata buna Lunecam doar impreuna. Copacelul Copacelul din gradina Primavara a-nverzit Si cu-o raza de la soare Alb ca neaua a-florit. Copacel, copacel Te-ngrijesc de mititel Ratzoiul bucatar La vagonul restaurant E ratoiul elegant Cu un sort legat de gusha Scoate capul grav pe usa; Pentru pranz am sa va fac Cozonac cu mac, mac, mac! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#6
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 01:56

Garo, de unde le ai ca-s super dragute!! Bravo, mai vrem! Numai bine, Madi&Antonia

#7
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 01:59

Excelente poezioarele, scurte, sa le putem tine minte si cu cuvinte dragute. Oricum Dragos al meu nu spune decit "tiiii", iar eu trebuie sa continui cu "ce mare este fata!" , vers de la o poezie pe care am invatat-o mai usor: Papusa Doua puncte si un cerc Si o linie sa-ncerc, Capu-i gata, cam atit; Am sa-i fac papusii git, O rochita dintr-o frunza, o petala-n loc de bluza Si-n picioare ii voi pune Doua jumatati de alune. -Gata e papusa? -Gata. -Tiiiii, ce mare este fata! Ariciul Un arici cu ochii mici Si cu bot catifelat, Linga gard s-a tupilat Necajit si suparat Ca l-a plouat. -Mai arici cu ochii mici, Hai in casa, la caldura, Unde nimeni nu te fura, Sus dupa cuptor sa stai Sa nu capeti guturai. Omul de zapada Dintr-un bulgare de nea Am facut un om sadea I-am pus nas si-o gura mica Si l-am botezat Naica. Primavara, soarele i-a topit picioarele Din Naica ne-a ramas o tigaie si un nas.

#8
Bobita

Bobita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 09:53

Foarte bune si bine venite poeziile si cinteclele. Va multumesc mult. Daca mai stiti as mai vrea. Stiti cumva cintecelul care incepe asa: "A plecat racul la vale Tipa, tipa, tipa Si-a intilnit o broasca in cale Tipa, tipa, tipa" eu nu il stiu pe tot. Sa fim fericite

#9
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 14:46

Si eu... "A plecat mama la piata, cu pisica dupa ea, ca sa cumpere-n sacosa, lapte, paine si cafea. Dar pe drum, pisica noastra, s-a-ntalnit cu-n soricel, si la apucat de coada, si-apoi s-a jucat cu el. A iesit dintr-o ograda Azorica, un catel. Si pisica speriata, A uitat de soricel. Ce te-ai speriat pisica, si pe gard te-ai cocotat? Da-te jos, nu-ti fie frica! Sunt catel civilizat. Da-te-ncolo Azorica, Ca nu esti civilizat. Esti murdar pe gat, pe fata, Si-n urechi nu te-ai spalat. Cu codita-ntre picioare, Azorica... a plecat. Si de-atuncea inainte, Totdeauna s-a spalat." 2. In gradina, langa strada, Sade omul de zapada, L-am facut cu mana mea, Din covorul alb de nea. Chiar de ninge, chiar de-i ger, Eu ma joc frumos cu el. Insa cand afara-i soare, E topit de suparare. 3. Hai copii cu totii, Vine Mos Craciun. Si ne-aduce-n tolba, Tot ce este bun. Cai si jucarele, Cozonaci gustosi, Mandre papusele, Toti sa fim voiosi. Sa-i sarim-nainte Mosului iubit. Si sa-i strigam tare: BINE AI VENIT! Cristina&Sanziana

#10
cricri

cricri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 15:08

Sunt excelente toate! Ma simt si eu din nou copil! Multumim,cricri


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -