Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retetele Montignac...de la Otilia


27 raspunsuri la acest subiect

#11
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 00:39

[olala]Hai las-o jos ca se-nvata-n brate![olala] Pai ce ne-am face noi fara TINE??? ca tu ne-ai pus mintea la treaba si stomacurile la regim. DAAAAAA, mai vrem!!!! [pofta][pofta] Am mai facut un pas, mi-am luat [bicla], numai bine acuma cand s-a anuntat, in sfarsit, ninsoare la noi. Stiti ca noi nu am vazut zapada anul asta? Abia astept sa o arunc pe gogoasa in zapada, daca n-o fi de 5 cm sa dea cu fundul de pamant[:-)))][:-)))] Un an nou fericit! Cristina[flo]

#12
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 12:11

Vaaaiii Cristina esti o bomboana de fata...eu am cautat ca disperata sa gasesc retetele dar degeaba...mi-ai luat o piatra de pe inima ,zau asa...ca-mi faceam numai mustrari de constiinta...nu exagerez,am avut chiar si un vis despre asta...Otilia...ce bine-mi pare ca acum retetele tale sunt iar online.... Va pupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiicccccccccc dulce de tot:-) Ortansa-de 2X mamica va doreste: Un An super-super-super....

#13
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 13:38

Draga Ortansa, Chiar asa? Mustrari de constiinta si vise... Of, nu le mai pune chiar asa la inima pe toate!... Nu-i bine... Hihihi, noroc cu Cristina!... Ca ti-a venit inima la loc... [flo] Vroiam sa-ti mai spun ca poate schimbi tu titlul subiectului in "Retete Montignac", sau daca nu sa facem un subiect separat in care sa punem retetele, sa stie omul din titlu ce gaseste (asta in numele ordinii [;)] ) Ce zici?... Caci poate o sa mai adaug citeva retete... [pofta] [pup][pup][pup] UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste 4 zile!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#14
lianaro

lianaro
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 01:03

Mersi de retete[cool]. Sa aveti parte de burtici subtiri si [bb]bebei [bibe]cuminti. salutare

#15
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 23:48

Otilia, am facut puiul la cuptor, exact dupa reteta!!!! SUPER!!!!! [pofta][pofta][pup][pup][pup][pup][pup] Un an nou fericit! Cristina[flo]

#16
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 15:52

MOUSSE DE THON (spuma de ton)
Preparare: 10min. - 250g de ton natural in cutie - o cutiuta mica de ansoa (anchois) in ulei - 150g de masline verzi fara simburi - 4 linguri de ulei de masline - 3 catei de usturoi maruntiti - 3 lingurite (mai maricele) de otet balsamic - 3 lingurite (mai maricele) de mustar tare - o lingura de smintina - piper Scurgeti tonul din cutie si maruntiti-l. Puneti in mixer tonul, pestisorii (anchois) cu ulei cu tot, maslinele verzi, usturoiul, otetul, mustarul si smintina. Piperati. Mixati pina cind obtineti o pasta omogena. Pastrati la frigider pina in momentul servirii. [papica] POFTA BUNA!... [pofta]
@+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#17
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 16:05

MOUSSE DE JAMBON A L'AVOCAT (spuma de jambon cu avocado)
Preparare: 5 min. - 150g de jambon alb fara grasime - 50g de jambon de tara (jambon de pays) fara grasime - 2 avocado bine copti - o lingura de ulei de masline - 3 linguri de smintina - o lingura de cognac - sucul de la o jumatate de lamiie - sare, piper, tabasco (un sos iute) Taiati avocado in doua si scoateti pulpa. In bolul unui mixer puneti totul (pulpa verde de la avocado, jambonul taiat in bucatele, uleiul de masline, sucul de lamiie, cognacul, smintina, citeva picaturi de tabasco, sarea si piperul) Mixati pina cind obtineti o pasta onctuoasa Pastrati la frigider pina in momentul servirii...
Nota: tabasco pun doar cei carora le place condimentat bine... @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#18
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 20:57

Multumec mult Otilia, chiar voiam sa fac niste peste. Scuza-mi intrebarea cam stupida, poate, dar ai idee cam cum "suna" ansoa in germana? Ai spus la un moment dat ca erai in Germania cand ai inceput cura, de aia te intreb. Mersic! Un an nou fericit! Cristina[flo]

#19
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 21:24

Nu stiu daca zic bine, dar am gasit intr-un dictionar francez-german: anchois = Sardelle In dictionarul francez român: anchois = sardea, ansoa. Stii, sunt niste pestisori mici-mici-mici de tot (cei mai mici), foaaarte gustosi... [pofta] Eu o sa incerc reteta chiar acum... [yami] Va spun mai tirziu cit a iesit de bun... [pup] @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#20
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 21:32

Vin cu completari despre anchois: Engraulis encrasicolus Pestisor conservat in saramura, ulei sau sare si vindut in borcane sau in conserve. Este un peste gras si caloric. Foarte apreciat de catre popoarele mediteraneene care il folosesc pentru a parfuma salate, tapenade, ansoade... [:p] @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -