Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Retetele Montignac...de la Otilia


27 raspunsuri la acest subiect

#1
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 03 ianuarie 2003 - 00:33

Otilia scumpa,tocmai ti-am citit retetele Montignac si am sters subiectul din greseala-de fapt vroiam sa sterg doar un mesaj care aparuse de 2 ori.Imi pare rau,scuza-ma...sper sa le ai salvate pe undeva...ca eu tot caut si vad ca nu s-au dus la container...au disparut...imi pare rau.iarta-ma...pliz,pliz,plizzzzzz....imi vine sa [bang] Ortansa-de 2X mamica va doreste: Un An super-super-super....

#2
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 ianuarie 2003 - 00:37

quote:
Initial creeata de Ortansa
Otilia scumpa,tocmai ti-am citit retetele Montignac si am sters subiectul din greseala-de fapt vroiam sa sterg doar un mesaj care aparuse de 2 ori.Imi pare rau,scuza-ma...sper sa le ai salvate pe undeva...ca eu tot caut si vad ca nu s-au dus la container...au disparut...imi pare rau.iarta-ma...pliz,pliz,plizzzzzz....imi vine sa [bang] Ortansa-de 2X mamica va doreste: Un An super-super-super....
Char ma intrebam ce s-a intimplat... Lasa, nu-i nimic... Si mie mi s-a intimplat sa vreau sa pun un subiect mai vechi la container si... sa-l sterg! In orice caz, eu nu stiu cum se trimit subiectele in container... Stai ca o sa ma uit in istoric, sa vad daca se mai vede ceva pe calculatorul meu!... UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste o saptamina!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#3
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 03 ianuarie 2003 - 00:55

Cred ca si-a bagat [}:)] coada, caci pe istoric gasesc totul, in afara de mesajul cu pricina! [q] Of, asta e... [q] UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste o saptamina!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

#4
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 03 ianuarie 2003 - 12:29

Ce e cu containeru' asta ? Lamuriti-ma si pe mine! plizzzzz [alcool]

#5
lianaro

lianaro
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 ianuarie 2003 - 12:10

Otilia, poti sa le mai postezi odata? Nu le ai pe PC salvate? salutare

#6
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 00:24

CONSOMME DE TOMATES (pentru 4 persoane) Preparare: 15 min Fierbere: 25 min. 1 kg de rosii 3 catei de usturoi zdrobiti 3 hasme (in franceza = échalotes, un fel de cepe mai mititele...) maruntite 2 fire de busuioc 2 virfulete de origan (sau pe româneste... maghiran?) sare, piper... -Intr-o oala reduceti usturoiul si esalotele la foc foarte mic intr-o lingura de ulei de masline -Opariti rosiile un minut, apoi decojiti-le. Taiati-le in bucatele si puneti-le in oala. Sarati. -Rupeti frunzele de busuioc si pastrati-le. Tulpinile maruntiti-le si puneti-le in oala, impreuna cu origanul -Lasati sa fiarba 10 minute, acoperind 3/4, pentru a evita proiectiile -Mixati -Verificati gustul (pentru sare) Puneti piperul si frunzele de busuioc taiate marunt -Eventual reincalziti si serviti... Din experienta va spun ca e foarte bun si rece, mai ales vara, cind e cald... Un an nou fericit! Cristina[flo]

#7
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 00:25

POULET A LA PROVENCALE (pui ca la tara...) Pentru 4/5 persoane Preparare: 15 min Coacere: 40 min Garnitura recomandata: ghiveci de legume 1 pui mare si frumos de ferma 1 ceapa mare maruntita 4 catei de usturoi maruntiti 25 cl de supa de pui (din aceea instant, pentru sos...adica se dilueaza un cubulet de supa de pui in 25 cl de apa fierbinte) 3 linguri de concentrat de rosii ulei de masline sare, piper, ardei iute (in reteta este scris: piment de Cayenne), herbes de provençe (un amestec de cimbru, cimbrisor, rozmarin, origan, busuioc... taiate marunt) - Taiati puiul in 8 bucati - Puneti bucatile de pui pe un platou cu pielea deasupra. Umeziti putin cu ulei de masline. Sarati, piperati si pimentati. - Puneti sub gril timp de ~ 30 de minute. Pielea trebuie sa se topeasca progresiv si sa devina uscata si crocanta fara sa se arda. Trebuie deci sa potriviti bine distanta dintre platou si gril. - Intr-o oala prajiti ceapa si usturoiul maruntite in ulei de masline. Apoi puneti supa de pui (cele 250 ml...) si concentratul de rosii. Amestecati bine, sarati si piperati. - Ungeti bucatile de pui cu sosul obtinut. Pudrati cu citeva herbes de Provençe si repuneti la cuptor (termostat 4 - 130°C) timp de 5 sau 10 minute Serviti chiar in platoul respectiv sau intr-un platou cald... Pofta buna! PS: bineinteles ca daca vreti sa slabiti acest fel se maninca fara piine... Un an nou fericit! Cristina[flo]

#8
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 00:27

TRUITES AUX AMANDES PASTRAVI CU MIGDALE Pentru 4 persoane Preparare: 10 min Coacere: 15 min 4 pastravi frumosi 80 g de migdale efilate (migdale maruntite-franjuit, pe verticala) 2 lamii 1 lingura de otet de Xeres (otet de vin rosu) 2 linguri de patrunjel maruntit ulei de masline herbes de provençe sare, piper - Preparati pastravii pentru gatit. Pudrati interiorul cu ierburi de Provençe (am explicat mai sus ce inseamna...) Sarati si piperati. - Incalziti bine o tigaie antiadeziva pe un foc foarte mic cu 4 linguri de ulei de masline - Puneti pastravii in tigaie si prajitii cel putin 6 minute pe fiecare parte. Pastrati-i apoi la cald in cuptor (termostat 2/3 - 80/100°C) - Intr-o alta tigaie puneti o lingura de ulei de masline si rumeniti putin migdalele efilate. Sarati si piperati. Puneti apoi otetul - Acoperiti pastravii cu otetul cu migdale si pudrati cu patrunjel - Serviti cu o lamiie taiata in 2 Un an nou fericit! Cristina[flo]

#9
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 00:31

Astea 3 sunt retetele, le aveam salvate sa le copii in "caietel". Chiar cautam subiectul sa vad daca nu a mai aparut vreuna intre timp. Am facut puiul, din pacate nu am avut rabdare sa-l facem la cuptor ca ne era tare foame, si l-am adaptat la tigaie. A iesit f bun, abia astept sa-l fac si la cuptor. Otilia, cand mai ai timp poate mai pui vreuna ca tot nu am luat inca si cartea cu retete. Multumim frumos![dual][pup][pup] Un an nou fericit! Cristina[flo]

#10
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 05 ianuarie 2003 - 00:34

Wawwww!!! Cristina, ce surprizaaaaa!!! [am] Uf, ce bine! Ca sa vezi cine-i ordonat si prevazator! [;)] Eu nu le mai aveam, la limita le-as mai fi tradus o data, daca erau cereri... Ce bine ca m-ai scutit!!! [cool] Merci mult, Cristina, esti o dulce! [flo] Ce ne-am fi facut noi fara tine?... Pupici multi! Si bucatarie usoara! [yami] [pup] PS: Si spuneti daca retetele va plac si daca mai vreti si altele... UN AN NOU FERICIT!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (6 luni peste 5 zile!...) "La musique avant toute chose" - Paul Verlaine


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -