Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce inseamna BPD?


10 raspunsuri la acest subiect

#1
crisia

crisia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 23:02

E ceva legat de dimensiunile bebeului, dar ce anume? Mie la ultimul control (la 36 de saptamani) mi-a scris doctorita in caiet BPD=98 mm. Lamuriti-ma si pe mine, ca nu mai inteleg. Mersi.

#2
crisia

crisia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 23:04

Cred ca nu trebuia sa postez aici intrebarea, mai degraba la generale, dar pe aici ma uitam cand am intalnit termenul asta si mi-am adus aminte ca nu stiu ce inseamna. Stie cineva?

#3
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 23:36


...poate ca diametru biparetal?
Nu sunt sigura, aici se cheama BIP si inseamna distanta masurata intre cela 2 placi laterale ale cutiei craniene.Tu vorbesti de 36 de saptamini (virsta bebeului) sau de 36 de saptamini de amenoree?
Valorile BIP sunt:
-pentru 36 SA:
  • 80.64 (3%)
  • 82.88 (10%)
  • 87.61 (50%)
  • 92.35 (90%)
  • 94.56 (97%)

-pentru 38 SA:
  • 83.78 (3%)
  • 86.00 (10%)
  • 90.70 (50%)
  • 95.42 (90%)
  • 97.66 (97%)


Deci daca ai 98mm banuiesc ca ai 38 SA, adica 36 de saptamini este virsta lui bebe.
Uite si un link:

http://www.neufmoise...rie-foetale.htm

Nastere usoara!

[pup]




@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#4
crisia

crisia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 23:48

Mersi pt raspuns, Otilia. 36 de saptamani de la ultima menstruatie. Tot la ultimul control mi-a zis doctorita ca se pare ca se va naste mai devreme, ca e deja scurtat colul, dar acum ma apropii de termen (5 dec) si... nimic! Asa ca sunt intr-o asteptare continua... Intre timp se pare ca s-a si lasat un pic burtica. Asta inseamna ca se pregateste sa iasa [copil]?

#5
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 00:06


De pregatit, se pregateste...
Dar asta nu inseamna neaparat ca o sa vina mai devreme. Asta o sa fie... [am]
Eu am avut colul intredeschis inca din luna a 7-a [q] A trebuit sa ma odihnesc mult si sa iau antispasmodice ca sa evit o nastere prematura... Iar la sfirsit credeam ca nu mai vine! Fetita mea s-a nascut la 39 de saptamini si 3 zile (asta fiind virsta ecologica, dupa calculele mele fiind chiar putin mai mult).
Am o alta prietena care a avut colul deschis inca din luna a 6-a (din saptamina 23 sau 24), iar la sfirsit... i-a trecut si termenul (41 de saptamini) si tot nu mai nastea... A trebuit sa o provoace (cu gel).
Asa ca nu putem stii [:D] Numai [bb] hotaraste [flo]

Numai bine!
[pup]
O nastere usoara si un [bb] sanatos si frumos!



@+... Imagine postata
O&A [bibe]


#6
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 22:38

Capos tare kishtocelul tau. BPD vine de la Biparietal Diameter si inseamna acelasi lucru: diametru biparietal. Daca mai ai si coordonatele FL (Femur Length - Lungimea femurului) si AC (Ambdominal Circumference - circumferinta ambdominala), poti calcula pe internet greutatea bebeului. Eu asa am facut si imi ieseau valori intre 3,050 si 3,250kg. Trei doctorite care mi-au facut ecografii in ultima luna de sarcina mi-au zis ca Ania va avea peste 4 kilograme. Cit crezi ca a avut??? Taman 3,100. Asa ca, mult succes la calculat. Daca nu te descurci, am sa caut eu site-urile pe care am gasit formulele cu pricina. Sanatate si bebe sanatos si frumos. Dana

#7
crisia

crisia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 09:45

Da, as vrea sa-mi zici unde ai gasit formulele. Nu am circumferinta abdominala, doar lungimea femurului, dar vreau sa vad poate calculez si asa. Mersi.

#8
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 10:26

AC, BPD and FL are combined in a formula to estimate fetal weight. While most ultrasound machines contain calculators, here is the formula used to figure the fetal weight: 1.4 X BPD X FL X AC (all in centimeters) - 200 = Fetal weight. Chiar acum am revizuit ultimele ecografii facute la inceputul lui octombrie. BPD Aniei era de 9,4 la 39 de saptamini. Cred ca la tine e o eroare, la 36 de saptamini, BPD nu poate fi de 9,8 cm. De fapt si mie la celelalte ecografii mi-au dat valori diferite. La viitoarea ecografie, sa-i ceri sa-ti estimeze greutatea, pentru ca majoritatea aparatelor au calculatoare pentru asa ceva, numai sa stie doctorii sa le foloseasca. Dana

#9
crisia

crisia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 10:56

Mersi, Dana! Sa fie gresit? Eu stiu ce sa zic?? Ce-i drept e cam mare burtica mea, si mami si tati sunt cam maricei si ei [grasa]... La 32 de saptamani BPD era 88 mm... Am mai gasit o formula: Weight=1.07*BPD^3+0.3*AC^2*FL, dar cum nu stiu circumferinta abdominala, nu prea pot sa calculez... Ma duc maine la inca un control si o voi intreba pe doctorita [medic]. Multumesc mult.

#10
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 11:49

crisia..la termen..la 40 de sapt BDP e de 10 cm..... Luizax - karkotash shef!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -