Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nasterea in maternitatea cuza din iasi


12 raspunsuri la acest subiect

#1
alina-mihaela

alina-mihaela
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 noiembrie 2002 - 00:45

Sunt o viitoare mamica in saptamana 20 de sarcina[bicla]. Fetelor va marturisesc ca sunt destul de ingrijorata in legatura cu nasterea. Nu ma inspaimanta durerea care ma asteapta ci ma inspaimanta faptul ca nu stiu cum va decurge nasterea, nu stiu cum se poarta personalul din maternitate cu mamicile si copilasii[copil][copil]. Cred ca tare mi-ar fi de ajutor daca voi, mamicile care ati nascut la maternitatea cuza voda din iasi mi-ati scrie. Chiar mi se pare interesant sa ne spunem povestea in legatura cu sosirea micutilor nostri in aceasta maternitate si mi se pare util pt. toate viitoarele mamici din iasi. Va promit ca dupa nasterea bebelusului meu imi voi scrie povestea ca sa le fie de folos viitoarelor mamici!!!!!!!!!! [tel][grup]

#2
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 noiembrie 2002 - 02:39

[hia] alina-mihaela si BINE AI VENIT la [dc] [ups]Subiectul nu este bine postat.....dar o sa te lamuresti tu curand cum stau lucrurile[;)], .........important este ca am dat de el si incerc sa iti fiu de folos: mergi la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1933 Numai bine, Madi & Antonia Nicole[copil]

#3
acvi

acvi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 23 noiembrie 2002 - 19:11

Buna Alina-Mihaela[hia]! Ma bucur ca gasesc in sfirsit pe cineva din Iasi[flo]!!!Eu sunt insarcinata in 22 saptamini ,urmeaza sa nasc la sfirsitul lunii martie(28 martie) si ca si tine ma incearca aceleasi sentimente de ingrijorare.Si eu voi naste tot la Cuza-Voda,si ma sperie gindul ca nu stiu mai nimic despre "obiceiurile"din spital.Pina acum am mers la cabinetul particular al doctorului meu ,numai pt a nu merge in spital....dar ma gindesc ca vine si vremea cind voi fi nevoita sa o fac.Promit sa te tin la curent daca aflu ceva mai ales ca voi naste (probabil )inaintea ta. Sarcina usoara!!! acvi

#4
alina-mihaela

alina-mihaela
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 noiembrie 2002 - 23:49

Multumesc fetelor pentru raspunsuri.... Sarcina usoara si tie acvi si mult, mult curaj. Din cate am mai citit eu pe forum am inteles ca maternitatea cuza este destul de curatica si ca nici nu se compara cu elena d. Ce ma bucura pe mine in legatura cu maternitatea cuza este faptul ca mamicile stau langa bebelusii lor...ceea ce nu se intampla in toate maternitatile din tara...cel putin aici poti sa-ti schimbi copilasul cand acesta are nevoie si sa-l hranesti cand si de cate ori vrei. Am mai citit pe forum ca maternitatea cuza ar avea mari probleme cu banii, dar asta nu inseamna ca medicii nu sunt competenti...oricum te sfatuiesc cand te duci sa nasti sa ai in bagaj si fiole cu calciu gluconic si siringi de 2 ml....oricum ar fi bine sa-ti intrebi medicul si de alte medicamente de care crede el ca vei avea nevoie...ok [medic]

#5
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 24 noiembrie 2002 - 15:17

[hia]Dragutelor,stiati ca la Cuza pot asista taticii la nastere?V-ati gindit la optiunea asta?Eu am citit doar in ziar si m-am bucurat ca-n oraselul nostru drag se intimpla astfel de chestii destepte![:D]
[pup][pup][pup]


Sarbatori fericite!!!Imagine postata
Irina & Veve cea cumintzica foc!

#6
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 10:50

Dragele mele iesence, Sint si eu pe aici,si am nascut anul trecut la Maternitatea Cuza Voda din Iasi,asa ca astept intrebarile voastre!!!Multa sanatate si sarcina usoara!!Cristina

#7
alina-mihaela

alina-mihaela
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 20:03

Cristina, am citit pe forum, la nasterea pe glob mai multe povestioare in legatura cu nasterea... pe mine ma intereseaza o astfel de poveste...adica ...cum s-a petrecut totul din momentul internarii pana in momentul externarii... tot ce am reusit eu sa aflu mai important a fost faptul ca imediat dupa nastere micutul este adus langa mama si langa mama ramane... vreau sa stiu si cum te-ai simtit dupa nastere... ok astept raspunsul tau[tel]

#8
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 10:25

Draga Alina, Eu am nascut pe 24 septembrie 2001,la Maternitatea Cuza Voda din Iasi cu dl.dr.Onofriescu.TU LA CE MEDIC ESTI?! Pe scurt,s-a intimplat cam asa:duminica la ora 16 s-a rupt apa.Am intrat in panica grozav pentru ca mai aveam aproape patru saptamini pina la momentul estimativ al nasterii si l-am sunat pe dr.pe mobil.Tocmai se intorcea de la o conferinta si era in autocar.M-a trimis de urgenta la spital la dr.Sach,care m-a consultat si m-a trimis direct in sala de travaliu.Durerile erau violente la cinci minute,iar intr-o ora aveam deja dureri din minut in minut,de intensitate mare si durata cam 60-90".Mi-a pus perfuzii(am stat patru ore in perfuzii)doar,doar bb mic va vrea sa mai stea la locul lui ,macar doua saptamini,dar degeaba.Dilatatia a ramas 2cm,durerile in continuare de aceeasi intensitate si la interval de 1 minut,iar bb era transvers.Medicul meu a ajuns la ora 23,30,iar la ora 24 mi-a facut cezariana de urgenta.La cinci minute dupa miezul noptii a venit pe lume,minunea mea,Mihnea.Dimineata la 9,30 am mers singura la baie,iar la prinz am urcat cu liftul la etaj(si cu sotul meu)sa-mi vad cavalerul.Marti dimineata mi l-au dat la san,iar seara m-au mutat la etaj cu el si mi l-au dat in camera si am stat impreuna pina am iesit din spital(simbata dimineata).Daca esti "atenta cu asistentele",in special cu cele de la copii este foarte bine,mai ales pentru bebelus pentru ca primesti multe sfaturi in legatura cu alaptatul,schimbatul,etc.(mai ales daca esti la primul copil,cum am fost eu).Dar sint si unele asistente,la care chiar daca le dai ramin [:(][|)]si nu le citesti nimic pe fata.Daca nu ai un medic bun,eu zic sa incepi sa cauti pentru merita(chiar daca dai un pic mai mult).Medici buni in Cuza Voda,in afara de cei de sus sint:dr.Mihalceanu,dr.Ciupilan,dr.Carauleanu,dr.Costachescu si ma mai pot interesa,daca vrei.In timpul in care am stat in sala de travaliu si in cea de nasteri,am vazut ca la fetele care au nascut natural li s-au aduc copii la san si apoi au fost dusi in camera,unde va sta si mama.NU stiu daca ti-am scris chiar ce te interesa,iar daca am omis ceva(din ce ai fi vrut sa stii)te rog sa-mi spui.Daca vrei sa mai vorbim,poti sa-mi scrii pe mail(crimih09@hotmail.com)sau pe forum. MULTA,MULTA SANATATE SI SARCINA USOARA IN CONTINUARE!!Cristina Te rog inca o data sa ma scuzi,daca nu ti-am scris cam ce vroiai sa stii,dar iti scriu pe fuga.Mai astept intrabari!!

#9
alina-mihaela

alina-mihaela
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 23:25

Cristina iti multumesc ffffffffffff mult pentru raspunsul tau!!! Ma bucura faptul ca la cuza sunt medici competenti!!! Eu vreau sa nasc natural adica daca se poate chiar si fara anestezie dar nu se stie cum voi naste asa ca tare mi-ar placea sa-mi spui si mie cum te-ai simtit dupa cezariana si cam la cat timp te-ai simtit ca inainte de sarcina. Poate poti sa-mi spui si cam cat ai dat tu in spital la asistente, doctori si asa mai departe. Te rog sa ma scuzi daca te-am sufocat cu atatea intrebari stii si tu cum e cand astepti primul copil nu? ok Multumesc mult pentru raspuns.

#10
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 30 noiembrie 2002 - 09:15

Buna Alina, Eu mi-am revenit foarte repede dupa cezariana,poate pentru ca sint si o persoana f.incapatinata.Nu-mi place sa bolesc,asa incit am facut tot posibilul sa incerc sa-mi revin cit mai repede.Cam la 7 zile dupa operatie spalam(nu exagerat)si intindeam rufe,chiar daca locul operatiei ma mai durea un pic.Nu am facut nici eforturi exagerate,dar nici nu am stat lipita de pat.Dar toate acestea acum parca nici nu ar mai fi fost.Copilul te solicita foarte mult si nu ai timp sa te gindesti la altele.In general dupa nasterea vaginala organismul isi revine foarte repede,din cite am inteles de la fete 1 zi,doua,in schimb dupa orice fel de nastere,revii la "starea" dinainte de sarcina dupa mai mult timp(depinde de fiecare femeie in parte).Despre acest subiect s-a discutat cred pe la Interzis barbatilor,asa incit ai sa gasesti acolo mai multe amanunte.Tarifele practicate in spital atunci(acum nu mai stiu)erau cam asa:nastere vaginala 8000000-1500000,in functie de medic,iar cezariana 100-150 $,tot in functie de medic(anestezist:500-700000).Asistentelor care aveau grija de copil(se tot schimbau),mai ales cind il spalau li se dadea intre 20-50000,dupa posibilitati.Celor care iti faceau toaleta(15-20000),pentru o injectie(daca aveai nevoie)10-15000.Pediatrei eu i-am dat 300000,si am tot batut-o la cap cu intrebari,pentru ca baietelul meu,dupa cum ti-am mai scris,a fost nascut cu mult inainte de termen si a facut o forma prelungita de icter.In general e bine sa fii atenta cu ea si sa o intrebi absolut tot ce intereseaza si poate iti mai da si cite ceva pentru bebelus(mie mi-a dat Vigantol si crema Santaderm).Iti doresc multa,multa sanatate in continuare(iei vitamine?)si sarcina usoara si astept oricind intrebarile tale.Cristina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -