Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce ?


34 raspunsuri la acest subiect

#21
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 29 noiembrie 2002 - 11:23

anamaria te-ai uitat pe geam la noi ?[:D] albinutza

#22
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 17:49

Intr-adevar Anamaria, parca te-ai uitat si la noi pe fereastra desi sintem din afara de Romania; din faimosul UK? Oare chiar asa de roza este viata in Vest, fetelor din Germania? Cel putin aici in UK, daca nu lucrezi peste programul de 8 ore, oare chiar speri sa te tina la firma la nesfirsit cum se obisnuia in Romania? Este adevarat ca totul depinde si de ce slujbe practicati. Peste tot se munceste din greu daca vrei sa acumulezi suficient ca sa iesi la o pensie onorabila. Dac insa lucrezi temporar in Vest, cu siguranta ambitiile sint mai mici si atunci si oboseala mai mica si stressul mai mic si trageti concluziile mai departe. Oricum numai bine si mai ales ginduri sanatoase.

#23
Grace

Grace

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 18:16

Draga heron, Ginduri sanatoase doresc si eu la toata lumea la fel ca si tine. Desi vad ca unora va vine f. greu sa credeti cum stau lucrurile aici in Germania, totusi asta este realitatea. Aici in vest mentalitatea este sa nu stai mai mult de 2-3 ani la o firma. Daca vroiam sa ies la pensie de la o singura firma stateam in Romania si lucram la stat. Bine asta pot sa o fac si aici, dar cine isi doreste oare sa lucreze o viata intr-un singur loc? Si pot sa te asigur ca nu sintem plimbatori de cirpe pe geamuri. De altfel daca faceam asta probabil ca ai dreptate, munceam peste 8 ore pe principiul "n-ai carte n-ai parte". Si cu toate ca iti vine greu sa crezi ca aici se muncesc doar 8 ore, trebuie sa te asigur ca acele 8 ore sint cu adevarat muncite. Cit despre acumulari asta depinde de fiecare ce-si doreste de la viata.

#24
heron

heron
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 18:33

Pai tocmai asta ziceam daca ai carte lucrezi mai mult fiindca asa sint pretentiile daca nu vrei nu sa stai pina la pensie ci sa stai atit cit iti convine tie si nu patronului. Cit despre pensie, daca esti in Vest, probabil ca ar trebui sa stii dar nu se ia doar de la firma. Totusi, nu cred ca recomandarea "plecati din Romania" este solutia si doar atit vroiam sa spun. Asta vine de la cineva care a plecat acum 11 ani la doctorat si nu ca sa lucreze "orice". Si s-a intimplat ca am una din cele mai bine platite slujbe in Vest si in general o situatie financiara de invidiat. Dar crede-ma ca nu as indrazni sa sfatuiesc pe nimeni sa plece din tara. Consider ca locul romanului este in Romania. Eu sint casatorita in UK cu un englez si nu mai optiunea sa ma intorc asa de usor, dar ma doare sa vad acest extra optimism asupra Vestului pe care il arunci fetelor din tara. Intr-adevar doresc tuturor ginduri bune si intelepte. Liliana

#25
Grace

Grace

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 495 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 19:08

"Totusi, nu cred ca recomandarea "plecati din Romania" este solutia si doar atit vroiam sa spun. Asta vine de la cineva care a plecat acum 11 ani la doctorat si nu ca sa lucreze "orice". Si s-a intimplat ca am una din cele mai bine platite slujbe in Vest si in general o situatie financiara de invidiat. Dar crede-ma ca nu as indrazni sa sfatuiesc pe nimeni sa plece din tara. Consider ca locul romanului este in Romania." No coment! Poate ar trebui totusi sa deschidem un subiect nou cu aceasta tema? Nu de alta dar sintem cam departe de ce a intentionat autoarea subiectului.

#26
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 03 decembrie 2002 - 20:04

...Sau poate va amintiti ca e postul Craciunului si reveniti la ginduri mai pacifiste!Discutii despre"afara-in tara" s-au tinut la nesfirsit si nu s-a ajuns la nici o finalitate!Doar frustrari,nervi si ironii!
PACE!!


Imagine postataImagine postata
Sarbatori fericite si linistite!!
Irina & Veve cea cumintzica foc!

#27
alma

alma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 04 decembrie 2002 - 11:48

Fetele, am incercat si eu sa pun in mesaj niste animatii si n-am reusit cu copy si paste [mariaj][bang]. Voi cum faceti? [q]

#28
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 04 decembrie 2002 - 13:58

quote:
Originally posted by alma
Fetele, am incercat si eu sa pun in mesaj niste animatii si n-am reusit cu copy si paste [mariaj][bang]. Voi cum faceti? [q]
Pai tre sa pui adresa imaginii intre [img ][/img ](fara nici un spatiu in paranteza;eu l-am pus ca sa iasa scrise aici);adica sa arate cam asa:[img ]http://.....[/img ].Incearca si vezi daca iese![pup]Imagine postataImagine postataSarbatori fericite si linistite!!Irina & Veve cea cumintzica foc!

#29
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 04 decembrie 2002 - 14:58

Draga Heron, draga Grace, poate ca voi o luati cuvint cu cuvant (hey, am vrut sa scriu in franceza, dar nu mai stiu cum se scrie corect "mot"), dar va asigur ca eu, cel putin, nu am luat cuvintele lui Grace in serios, si nu as pleca din tara la indemnul unei persoane de pe forum, si nici la indemnul oricarei alte persoane. As pleca numai la indemnul propriei mele inimi si dupa cum imi dicteaza mie constiinta si nici nu mi-as mai face atatea griji. Si nici nu cred ca au rost discutiile astea: ca nu mai indemna lumea sa plece din tara> Dragii mei, daca n-ati aflat inca, altceva ii indeamna cu adevarat pe romani sa plece. Va urez cu drag la toti Sarbatori fericite in familiile voastre.

#30
ionela-roxana

ionela-roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 06 decembrie 2002 - 00:48

Si eu care credeam ca doar al meu sot e asa "nemultumit"!!!!!![cusca] Macar stiu ca nu sunt singura care ma consum degeaba!Dar a inceput sa nu-mi pese nu stiu daca e bine sau rau!Vom vedea! Ione`


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -