Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Supa de pui..."


18 raspunsuri la acest subiect

#1
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 16:41

fetelor, nu stiu care dintre voi ati citit seria "Supa de pui pentru suflet de mama", "Supa de pui pentru suflet de copil", samd ale ed. Amaltea. Sunt super! Am sa "copiez" pentru voi o "istorioara" hazlie: Semne de experienta materna avansata: "Poate ca incepe odata ce iti dai seama ca spectacolele de rock te agaseaza. Sau ca te oferi sa tai friptura din farfuria altor persoane. Sau ca te trezesti incheind o discutie cu "Pentru ca sunt mama, de-aia!". Ai atins o etapa noua in evolutia ta de mama. Toate semnele te previn ca este asa. Stii ca ai trecut pragul de mama incepatoare si ai trecut la avansat cand: 1. Vrei sa inchei un contract cu copilul care a stricat jucaria preferata a copilului tau si l-a facut sa planga. 2.Ai timp sa te epilezi doar pe un picior. 3.Te ascunzi in baie ca sa fii o clipa singura. 4.Copilul tau vomita si tu faci palmele caus. 5.Copilul altcuiva vomita la o petrecere si tu iti vezi mai departe de farfuria ta. 6.Ai inceput sa stapanesti arta de a pune ouale si clatitele pe farfurie fara sa le atingi. 7.Copilul tau tine neaparat sa-i citesti cu voce tare "A fost odata un omulet sarit" pe peron iar tu te conformezi. 8. Speri ca bulionul picant e facut din legume pentru ca este singurul lucru pe care il mananca copilul tau. 9. Nu suporti gandul ca fiul tau va avea o prietena. 10.Urasti gandul ca o sa aiba o sotie. 11.Te trezesti taind sandwich-urile pentru sotul tau in forme neobisnuite. 12. Treci repede peste scena in care vanatorul o impusca pe mama lui Bambi. 13.Te obsedeaza faptul ca fiul tau se agata disperat de tine in prima zi de scoala, apoi te obsedeaza faptul ca se grabeste sa intre in scoala fara sa se uite inapoi. 14.Iti amintesti de tonul mamei tale cand tu insati rostesti" nu cu hainele bune!". 15.Incetezi sa o mai critici pe mama ta pentru felul in care te-a crescut. 16.Iti pierzi somnul. 17.In lipsa de apa, folosesti saliva proprie ca sa-ti cureti copilul pe fata. 18.Citesti ca in general, un copil de 5 ani pune 437 de intrebari pe zi si te simti mandra ca al tau este "peste medie" 19.Angajezi pe cineva sa stea cu copiii, pentru ca n-ai mai iesit cu sotul tau de ani de zile, apoi iti petreci jumatate din timp telefonand acasa sa verifici ce fac copiii. 20. Spui cel putin o data pe zi "nu sunt facuta pentru munca asta" dar stii bine ca n-ai da-o pentru nimic altceva." Cristina&Sanziana

#2
Floare de Colt

Floare de Colt
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 17:31

HA, Ha, HA!!!! Aproape toate mi se potrivesc. Punctul 12 s-a petrecut chiar aseara.

#3
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 17:40

SUUUUPER !!! Anul trecut cand am fost in tzara am inceput si eu sa citesc cartea asta, am citit vreo cateva pagini si...am bocit intr-una (poate ca eram si eu intr-o starea mai..speciala); dupa care am renuntat si nici nu am luat-o cu mine ca aveam prea mult bagaj[:(]... Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.

#4
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 20:01

Daaa, super!! Deocamdata doar cateva mi se potrivesc, dar sunt pe "drumul cel bun". Am vazut odata un tricou pe care scria" Nu ma sperie nimic, am COPII!" si abia muuult mai tarziu mi-am dat seama cat e de adevarat.[pup] Cristina

#5
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 20:19

HEI parca au fost scrise pentru mine... Deci daca ma incadrez in reguli ,sunt o mama cam sarita ,cred... Da las ca trece ,dar e molipsitor sa stiti . [bere][disco][ispita][pk][:p] Roxy huianur

#6
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 20:22

tot eu sunt... Am zis ca trece ,dar ma gandeam ca asta e doar inceputul si vin altele si mai si ,cand vom face noi ce vor vrea picii nostii care acum "fac"cica ce vrem noi...(oare chiar fac[:0]sau asa ne place noua sa ne amagim...) Roxy huianur

#7
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 11:04

Multumesc pt. informatie![pup] Am intrat pe siteul de la Editura Amaltea si am comandat deja vreo 4 SUPE.[:)] Violeta

#8
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 12:10

Elena, sunt multe povestiri la care am bocit si eu de salta camasa pe mine. La altele am ras. Sunt grozave cartile, sunt "crampeie" de viata. Eu le-am citit pe nerasuflate si acum le tot rasfoiesc si recitesc si mai invat cate ceva din ele.
quote:
Originally posted by Elena
SUUUUPER !!! Anul trecut cand am fost in tzara am inceput si eu sa citesc cartea asta, am citit vreo cateva pagini si...am bocit intr-una (poate ca eram si eu intr-o starea mai..speciala); dupa care am renuntat si nici nu am luat-o cu mine ca aveam prea mult bagaj[:(]... Elena&Laura Este mai important sa fii bun decat sa ai dreptate.
Cristina&Sanziana

#9
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 20:08

>>Odata un baietel s-a dus la scoala. Era un baietel chiar foarte mic. Iar scoala era chiar foarte mare. Dar cand baietelul Vazu ca poate intra in clasa lui Direct pe usa de-afara Fu foarte fericit. Si scoala nu mai paru Chiar atat de mare. Intr-o dimineata, Cand baietelul se afla la scoala de ceva vreme, Invatatoarea a spus: "Astazi o sa facem un desen". "Bine!", se gandi baietelul. Ii placea sa deseneze. Putea sa faca tot felul de lucruri: Lei si tigri, Trenuri si barci - Asa ca scoase creioanele colorate Si incepu sa deseneze. Dar invatatoarea spuse: "Asteptati! Inca nu puteti sa incepeti!" Si astepta pana cand toti erau pregatiti. "Acum", spuse invatatoarea, "O sa desenam niste flori". "Bun!", gandi baietelul, Lui ii placea sa faca flori, Asa ca incepu sa deseneze flori frumoase Cu creioanele roz, portocaliu si albastru. Dar invatatoarea spuse, "Asteptati! Si o sa va arat eu cum". Si desena o floare pe tabla. Era o floare rosie cu tulpina verde. "Gata", spuse invatatoarea. "Acum puteti incepe". Baietelul se uita la floarea invatatoarei. Apoi se uita la floarea sa, Ii placea mai mult a lui. Dar nu spuse nimanui, Intoarse foaia pe partea cealalta Si facu o floare ca a invatatoarei lui. Era rosie, cu tulpina verde. Intr-o alta zi, Cand baietelul deschise singur Usa de la intrare, Invatatoarea spuse, "Astazi o sa facem ceva din lut". "Bine!", gandi baietelul. Ii placea lutul. Putea sa faca tot felul de lucruri din lut: Serpi si oameni de zapada, Elefanti si soricei, Masini si camioane - Asa ca incepu sa framante si sa intinda Bucata lui de lut. Dar invatatoarea spuse, "Asteptati! Inca nu e timpul sa incepeti!" Si astepta pana cand toti ceilalti fura gata. "Acum", spuse profesoara, "O sa facem o farfurie". "Bun!", gandi baietelul, Ii placea sa faca farfurii, Asa ca incepu sa modeleze Tot felul de farfurii. Dar invatatoarea spuse, "Asteptati! Si va voi arata eu cum". Si le arata cum sa faca O farfurie adanca. "Iata," spuse profesoara, "Acum puteti incepe." Baietelul se uita la farfuria invatatoarei Apoi se uita la a sa. Ii placeau mai mult ale lui, Dar nu spuse nimanui, Ci amesteca din nou lutul, Si facu o farfurie ca a invatatoarei lui. Era o farfurie adanca. Foarte curand Baietelul invata sa astepte Si sa priveasca Si sa faca lucruri ca ale invatatoarei lui. Foarte curand, Nu mai facu nici un lucru asa cum ii placea lui. Apoi se intampla Ca familia lui se muta in alta casa, Intr-un alt oras. Iar baietelul Trebui sa mearga la alta scoala. Scoala asta era si mai mare Decat cealalta, Si in clasa lui nu mai intra direct de afara Si strabatea un hol lung sa ajunga la clasa lui. Chiar in prima zi Profesoara spuse, "Astazi o sa facem un desen". "Bine!", se gandi baietelul, Si astepta ca invatatoarea Sa-i spuna ce sa faca. Dar invatatoarea nu-i spuse nimic. Se plimba incet printre elevi. Cand ajunse langa el, Ii spuse, "Nu vrei sa faci un desen?" "Ba da," spuse baietelul. "Ce o sa desenam?" "Nu stiu pana cand nu o sa-l faceti", spuse invatatoarea. "Cum sa-l fac?" intreba baietelul. "Oricum iti va place tie", spuse invatatoarea. "Si cu orice culoare vreau?" intreba baietelul. "Cu orice culoare", spuse profesoara, "Daca toata lumea ar face acelasi desen, Si ar folosi aceleasi culori, Cum as mai sti cine l-a facut, Si care cui apartine?" "Nu stiu", spuse baietelul. Si incepu sa deseneze flori Rosii, portocalii si albastre. Ii placea noua lui scoala, Chiar daca nu intra in clasa Direct de afara. >> Din cartea Supa de pui pentru Suflet de Jack Canfield si Mark Hansen Sarbatori Fericite!

#10
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 13 noiembrie 2002 - 11:33

"Mutand muntii din loc" Traiau odata in Anzi doua triburi de razboinici -unul locuia la poalele muntilor ,iar altul, sus, pe creste. Intr-o zi, cei care locuiau pe munte i-au invadat pe cei de la poalele muntilor si, ca prada de razboi, au rapit un copil si l-au dus cu ei sus, in munti. Oamenii de la poalele muntelui nu stiau cum sa urce pe munte. Nu cunosteau nici potecile folosite de munteni si nici nu stiau unde se ascund muntenii sau cum sa mearga pe urmele lor pe potecile abrupte. Dar chiar si-asa, ei i-au trimis pe cei mai buni razboinici ai lor sa urce muntele si sa aduca copilul inapoi acasa. Razboinicii au incercat o metoda, apoi alta, dar n-au reusit sa urce. Au urcat pe o poteca, apoi pe alta. Dupa multe zile de efort, nu urcasera decat vreo doua sute de metri. Deznadajduiti si neputinciosi, au hotarat ca au pierdut lupta si se pregatira sa se intoarca in satul lor. Isi impachetau lucrurile ca sa coboare in vale, cand au vazut-o pe mama copilului indreptandu-se spre ei. Si-au dat seama ca ea cobora muntele in timp ce ei nu reusisera sa urce. Apoi au vazut ca-l avea, legat la spate, pe baietelul ei. Cum e posibil? Unul din ei, i-a dat binete si i-a zis: - Noi n-am reusit sa urcam pe munte. Cum de-ai izbutit tu, cand noi, cei mai puternici barbati din sat am ratat? Femeia dadu din umeri si spuse: NU ERA COPILUL VOSTRU! Din "Supa de pui pentru suflet de mama" Cristina&Sanziana


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -