Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O intrebare despre doctori


16 raspunsuri la acest subiect

#1
daniel

daniel
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 noiembrie 2002 - 23:18

Este firesc ca doctorul ginecolog care a urmarit evolutia sarcinii sa asiste si la nastere. Dar nu intotdeauna se intimpla asa. Din diverse motive (obiective sau nu) unele mamici nasc cu alti doctori, nu cu cel care a urmarit sarcina si stie toate problemele gravidei. As vrea sa stiu daca ati avut norocul sa nasteti cu doctorul care v-a monitorizat intreaga sarcina sau nu si in acest ultim caz daca ati avut probleme legate de faptul ca doctorul nou nu cunostea in totalitate problemele dumneavoastra. Cu multumiri pentru raspunsuri, Daniel.

#2
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 00:08

Eu am nascut cu dr. care mi-a urmarit sarcina si binenteles ca a contat acest lucru. Ma cunostea cit de cit, imi stia problemele, dar chiar si asa tot nu pot sa spun ca a putut sa prevada tot ce se va intimpla. Fiecare nastere este diferita, fiecare femeie o suporta altfel, uneori oricit de bine te-ar cunoaste doctorul tot nu ajunge. Deci eu zic ca asa e cel mai bine: sa nasti cu cel care te-a urmarit, e logic. (daca se poate, bineinteles). Oana

#3
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 00:32

Nu - nu am avut norocul... Nu - nu au fost probleme... In realitate era prevazut sa am o cezariana cu doctorul care imi urmarise sarcina, insa [bb] a avut ideea sa vina cu citeva ore mai devreme, in timpul noptii [hippi] Bineinteles, doctorul meu a ajuns dimineata la "intilnire", dar faptul era deja consumat. Nu au fost nici un fel de probleme [cool]. Am nascut cu echipa de garda si totul a decurs PERFECT [cri]. @+... O&A [bibe]

#4
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 01:10

In Germania nu prea se intampla sa nasti cu doctorul care te-a urmarit toata sarcina.Se naste cu medicii din clinici, specializati in nasteri.Dar nu e nici o probleme, acestia afla din carnetul de gravida tot ce trebuie sa stie si, in plus, inainte de nastere ai posibilitatea sa-ti alegi spitalul si sa mergi sa te consulte si sa discuti cu unul din medicii spitalului ales.

#5
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 01:12

Poate ca asa e firesc ca sa nasti cu medicul care iti urmareste sarcina dar aici,in Germania,nu toti medicii ginecologi au dreptul sa asiste(sa faca cezariene,etc)la nastere. Doctora care mi-a urmarit sarcina,nu face nasteri si am fost trimisa la colegul de cabinet care are dreptul asta.Colegul doctor mi-a citit fisa,am stat de 2 ori de vorba si stabilisem sa-mi faca cezariana pe 9 aprilie dar [bb] mea a vrut sa vina mai iute,si am nascut o saptamina mai devreme cu medicul care era in ziua respectiva si totul a fost in ordine. Acum,daca l-as vedea pe strada pe medic ,nu cred ca il mai recunosc [cool]pt ca l-am vazut doar citeva minute(venise sa se prezinte)inainte de cezariana. Nastere usoara! Alina

#6
DanaRosu

DanaRosu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 01:29

Am avut noroc de o doctorita grozava, Angela Pacu. E drept ca la mine a fost nastere indusa si a fost toata echipa la dispozitia ei. Dar oricum imi promisese ca vine si daca as fi nascut "spontan". A contat enorm ca a fost alaturi de mine. Dupa ce am nascut, si-a facut cruce si a spus ca am nascut ca la carte mai ales pentru ca mi-am dorit eu foarte mult sa nasc normal. Dana

#7
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 06:58

In cazul meu au fost doi medici care au urmarit sarcina(unul dintre ei la o clinica particulara-ei nu asista nasteri,celalalt la un spital mare, unde am si nascut,dealtfel).Cred ca nasterea asistata de alt medic decat cel care a urmarit sarcina n-ar trebui sa constituie o problema.Toate datele legate de sarcina sunt consemnate in fisa medicala. Prin urmare, medicul care asista nasterea se resupune ca va cunoaste la fel de mult despre sarcina respectiva ca si cel care a urmarit sarcina. Nastere usoara sotiei tale! Lia&Andrew

#8
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 10:46

Daniel tu spui "Este firesc ca doctorul ginecolog care a urmarit evolutia sarcinii sa asiste si la nastere". Unde traiesc eu nu este asa. Daca nasti normal te asista o moasa pe care atunci o vezi pentru prima oara (adica in momentul cand nasti). Daca nasti prin cezariana, normal, te asista o echipa de medici pe care tot in momentul nasterii ii vezi prima oara. Fisa medicala (a celor 9 luni de sarcina) este trimisa la spitalul unde vei naste. Ea este intocmita de medicul care a urmarit sarcina. Intrebarea ta mi se pare retorica "ati avut probleme legate de faptul ca doctorul nou nu cunostea in totalitate problemele dumneavoastra"?? Doctorul TREBUIE sa cunoasca problemele de sanatate ale pacientei.... altfel cine stie ce complicatii pot apare. Adela&Julia Sarbatori Fericite!

#9
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 11:36

ete fis! Io am nascut cu medicu de garda...care nici macar nu s-a uitat pe foicelele mele cu evolutia sarcinii! Cand l-a vazut pe Alex ce mik e a-ntepenit! eh...ata ete....noi sa fim sanatoshi!....ca norocoshi suntem :o) Luizax - karkotash shef!

#10
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 12:53

Pai mai, fetelor, voi vorbiti despre cum e normal sa fie... in tarile civilizate!!! Dar hai sa va povestesc cum am nascut eu. In Ro, la Pitesti - din fericire, cu Drul care mi-a si urmarit sarcina. Controalele periodice le-am facut la cabinetul lui particular, ca sa evit mizeria din spital. Acolo, la cabinet, el nu are nici un fel de evidenta a pacientelor, fie ele gravide sau nu. "Fisa medicala" se transmite prin viu grai, bineinteles daca mama poate (in timpul nasterii, sau inainte), si mai ales daca are un nivel intelectual suficient de dezvoltat pt a putea intelege si retine toate sfaturile/tratatmentele/problemele intervenite in timpul sarcinii... hihihihi... Si, in plus, de uneori, daca nu ai norocul sa nasti cu Dr care a urmarit sarcina, te trezesti internata in spital, ca sa nasti, si intrebata: "dar bine, doamna, 9 luni ce-ati pazit de nu ati fost la Dr, acum vreti sa (va) nasc eu fara probleme?!"- de parca ar naste el, tampitul, nu tu!!! Oricum, pana la urma eu, desi am nascut prematur am nascut cu Dr meu, care trecand peste impedimentul ca nu tine fise medicale, a fost excelent!!! pt mine si BB! Si acum, ca sunt gravida a 2-a oara, tot la el ma voi duce! daca dragoste nu e, nimic nu e!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -