Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere... peste termen


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 04:46

Stiu ca s-ar putea sa par din nou cea mai panicata viitoare mamica dar as vrea sa stiu de la cele care s-au aflat in situatia mea cum au procedat: mai am trei zile pana la implinirea termenului de nastere (40 de saptamani de amenoree) si as dori sa stiu daca este cazul sa ma gandesc la cezariana sau daca este cazul sa ma ingrijorez, avand in vedere ca am inteles ca sunt destul de putine femeile care mai nasc natural dupa termen? Eu doresc sa nasc normal dar sunt pur si simplu ingrozita de idei ca meconiu in lichid sau cordon in jurul gatului.Ce sfaturi imi dati?

#2
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 09:41

pliz, pliz, nu te panica. eu am doua fetite si pe amandoua le-am nascut la 41 de saptamani. la prima eram si eu cam ca tine, plangeam tot timpul ca de ce nu se naste bb (plus ca in fiecare zi ma suna cineva sa ma intrebe daca am nascut si devenisem cam stresata) si in dimineata cand m-am hotarat sa ma duc la doctor sa vad ce nu e in regula au inceput contractiile. la a doua a fost si mai si. nu mi-am facut griji ca intarzie bb, dar pana la urma s-au implinit si alea 41 de sapt. si pustoaica tot nu voia sa iasa. asa ca m-am dus frumusel la maternitate cand era doctorita mea de garda si cu doua injectii s-a rezolvat situatia, adica in doua ore am nascut natural o fetita de 4000g. si acuma ma intreb cand s-ar fi nascut ea "de buna voie si nesilita de nimeni". sfatul meu este deci sa stai linistita si sa nu-ti faci griji (daca poti, bineinteles, ca nici eu nu cred ca as putea in locul tau [:p][:p] va pup!

#3
mumulina

mumulina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 09:42

am uitat: nastere usoara si sanatate tie si lui bb! va pup!

#4
miruna

miruna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 11:24

Si eu am nascut la 41 de saptamani.Mi-au facut cezariana pentru ca am pierdut toata apa si nu aveam dilatatii. Daca nu as fi pierdut apa mi-ar fi dat ceva ptr dilatatii.Asa ca nu e nici o problema. Nastere usoara si sanatate tie si lui bb.

#5
anaid

anaid
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 13:44

Eu am nascut la 40 de saptamani si 4 zile (deci in saptamana 41 de amenoree). Pana la saptamana 42 se considera nastere la termen. Am avut o nastere normala, fara complicatii iar fetita mea a avut 3700 g. Deci mai ai cateva zile de asteptat pana sa fie cazul sa te ingrijorezi...

#6
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 14:01

Va multumesc din suflet fetelor, sa stiti ca m-ati mai linistit. Luni ma duc la doctor si va tin la curent cu ce imi spune el. Multi pupici pentru voi si bebelusi!

#7
Oana

Oana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 638 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 18:42

Delia si eu am nascut la 41 saptamini si 2 zile prin nastere normala indusa de medic, pt ca bebeul meu nu avea de gind sa iasa. Cred ca ar mai fi stat daca era dupa el. Vorbeste cu doctorul tau si pina se implinesc cele 42 sapt sa ti-o provoace asta daca nu se intimpla nimic pina atunci. Nu te mai agita si nastere usoara![:)] Te pup, Oana

#8
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 18:51

Si eu am nascut la 40 de saptamani si 5 zile.Nastere normala indusa pe cale medicamentoasa.Andrew avea 3218g,a avut scor Apgar 10.Stai linistita si gandeste pozitiv.Multi bebelusi sunt mai leneshei shi n-au chef sa "vina" de bunavoie.Va doresc numai bine si tie si bebelusului![:)] Lia&Andrew

#9
cami

cami
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 19:13

Buna Delia ! Eu una am nascut chiar in ultima zi a 42-a saptamana....cand s-au implinit exact 42 de saptamani atunci am intrat in travaliu, dar cu o saptamana inainte de a naste am inceput sa am unele sangerari si am mers la spital ptr a-mi face un control iar doctorita de acolo mi-a zis ca este normal si sa stau linistita ca nu se va intampla nimic rau, ci sunt semne ca va veni bebele...asa ca am mers acasa si am tot asteptat timp de o saptamana sa se intample evenimentul. Cand s-a implinit o saptamana am mers iarasi la spital findca mi se parea mie ca pierd apa...acolo mi s-au facut niste analize si s-a constatat ca intr-adevar pierdusem apa si m-au internat(asta era duminica)...aveam unele contractii dar nu foarte dureroase, mai dureroase erau cele din timpul noptii.... in toata saptamana asta buclucasa eu nu ma dilatasem nici un pic asa ca au propus sa ma stimuleze un pic ptr a ma dilata sa pot naste normal(propunerea se facuse ptr ziua de marti) ....pana atunci nu aveam decat sa astept....ei tot sperau sa ma dilat de la mine vointa si miracol,,, ca s-a intamplat sa intru in travaliu luni noapte pe la ora 11 noaptea si am rezistat pana a doua zi marti dimineata la ora 10 (cand ajunsesem la dilatatia 7), insa a trebuit sa-mi faca cezariana deoarece pulsul fetitei scadea fiindca era infasurata in cordonul ombilical,,, insa toate sau terminat cu bine pana la urma,,,,sper ca nu te-am plictisit sa citesti mesajul kilometric Parerea mea este ca trebuie sa mergi la doctor si sa ceri sa te interneze daca deja ai ajuns in saptmana 41. te pupam si-ti dorim multa sanatate tie si bebe-ului si nu in ultimul rand "mult curaj" nastere usoara mami & Denisor

#10
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 19 octombrie 2002 - 19:52

Uite iti mai scriu si eu ca sa te linistesc[;)] Am nascut tot la 40 de saptamani si 5 zile...innebunisem de atat asteptare, eu ma gandeam ca o sa vina mai devreme si cand colo el a intarziat[:(]... Am fost la doctor si m-au speriat cu nasterea indusa...pana la urma bebe a venit cand a avut el chef..nici cand au spus doctorii ca o sa vina, nici indus...[:o)][:p] Asa ca nu te alarma...pana la sfarsitul saptamanii 42...stai linistita poate bebe o sa-ti faca o surpriza[:p]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -