Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O nastere in Belgia


5 raspunsuri la acest subiect

#1
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 23:45

Iata cam cum s-a desfasurat nasterea mea ... A venit si ziua mult asteptata cand pe la 2,30 dimineata stand in pat am simtit nevoia de a ma duce la toaleta. In momentul cand m-am ridicat din pat am simtit cum mi s-a rupt apa (prostuta de mine nestiind ce este am crezut ca am facut un lucru rusinos !). M-am dus la toaleta si acolo am realizat eu ce mi se intimpla asa ca am trezit-o pe mama s-o intreb daca asta inseamna sa ti se rupa apa. S-a trezit si sotul meu asa ca la confirmarea mamei am hotarat sa mergem la spital. Am facut dus si am cautat sa fiu cat se poate de calma ca sa nu-i panichez si pe ceilalti membri ai familiei. Pe drum mi-am sunat si doctorul. Eu am mers la maternitatea Edith Cavell din Bruxelles, o maternitate particulara si destul de bine vazuta aici in Belgia (vezi si site-ul www.maternitecavell.be). Cand am ajuns la maternitate m-au instalat intr-o camera de nasteri care nu avea ferestre dar era dotata cu un monitor la care am putut sa-i aud bataile inimii copilului si sa vad intensitatea contractiilor. Dilatatia era cam de 3 cm cand am sosit eu. Orele treceau si durerile de la contractii deveneau din ce in ce mai insuportabile. La inceput contractiile erau de scurta durata dar apoi au devenit destul de lungi de nu aveam timp sa ma odihnesc putin intre ele. Pe la pranz nu mai puteam iar sora mi-a indicat dilatatie 5. Innebuneam ! M-au intrebat la inceput daca nu vreau o epidurala dar am hotarat sa merg pana nu voi mai putea rezista. Pe la pranz am chemat totusi moasa si anestezista pentru epidurala. Ce a facut anestezista nu va pot spune exact dar rezultatul a fost fantastic. Nici o durere, imi simteam totusi burta dar contractiile nu le mai simteam. Vedeam pe monitor cum cresteau. Am avut chiar timp sa ma si odihnesc putin. Pe la ora 2 a venit moasa si vazand ca nu prea aveam dilatatie si copilul era inca foarte sus a venit cu un cub de burete pe care m-a pus sa stau cu picioarele si cu fundul lipit de el. In felul acesta copilul a alunecat spre iesire. La ora 15 ma apropiam de dilatia normala de nastere asa ca moasa a inceput sa-mi faca pregatirea pentru sala de nastere. Cum eu nu urmasem nici un curs de "cum sa impingi" (moasa m-a si certat ca nu am fost la un kinesiterapeut dar eu nu stiam rolul acestuia) m-a invatat moasa cum sa imping. Apoi au plecat cu patul cu mine spre sala de nasteri. Au intrat si mama si sotul meu inauntru. Intre timp a venit si doctorul si pediatrul si anestezista. Moasa s-a urcat pe o scarita care era langa patut (in sala de nastere) si pot sa zic ca EA mi-a impins copilul afara. M-a apasat pe burta de credeam ca o sa-mi lase vanatai. Intre timp eu nu simteam durerile doar ca iese ceva totusi din mine. Cand a scos copilul capul imediat i s-au desfundat orificiile nazale si apoi au scos si restul corpului. Mi s-a facut totusi si o epiziotomie dar nu a durut deloc. A fost tare indemanatica anestezista de nu m-a durut deloc. Dupa ce au scos copilul, sotul a taiat cordonul ombilical si apoi mi-au pus bebe pe burta. Se uita cu niste ochi curiosi la noi. Mama si sotul plingeau de bucurie, eu inca nu realizasem minunea. Apoi au fugit cu copilul in camera de alaturi iar dupa un timp au venit mama si sotul cu copilul pus intr-o cadita de baie. Era prima lui baie. Avea cordonul prins cu o clama asa ca putea sa faca baie fara probleme. Mama ii tinea capul. Apoi l-au imbracat si mi l-au pus alaturi. Mi l-au pus la san ca sa se obisnuiasca cu mirosul mamei dar copilul dadea cu limba ca un pisic. De abia dupa cateva ore a inceput sa manince ca o mancacioasa din san. Cam asa s-a desfasurat nasterea fetitei mele Maria Alexandra, in data de 17 septembrie 2002, ora 15.28. Maria Alexandra s-a nascut cu scorul Apgar 10, greutate 3.650 si lungime 53 cm. Simona

#2
ADRIANNA

ADRIANNA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 00:14

Sa va traiasca si sa va bucurati alaturi de ea.Adi&bb-itele[:X][:X][:X]

#3
georgia

georgia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 01:22

Felicitari! Sa va aduca multe, multe bucurii! Pupici.

#4
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 01:59

BRAVA curajoaselor!! sa cresteti maaaaaari si frumoaaaaaaaase !!

#5
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 08:39

revin cu o intrebare: nu a fost nevoie de forceps sau vacuum ca sa-l ajute pe bb, tinand cont ca tu nu mai simteai nimic?

#6
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 12:11

Nu a fost nevoie de forceps sau vacuum ca sa-l ajute pe bebe sa iasa. Eu nu simteam contractiile deloc dar asa stomacul si ca iese ceva din mine simteam dar fara dureri. Oricum eu m-am chinuit sa imping cat am putut eu dar mare ajutor a fost moasa care impingea pe burta sa iasa copilul. Asta m-a ajutat mult ! Iar copilul a iesit cu bine fara vreo interventie. Eu chiar ma gindeam la un moment dat ca o sa mi se faca cezariana daca nu pot sa scot copilul dar din fericire nu am ajuns la asa ceva. Norocul meu !
quote:
Originally posted by Angela T.
revin cu o intrebare: nu a fost nevoie de forceps sau vacuum ca sa-l ajute pe bb, tinand cont ca tu nu mai simteai nimic?



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -