Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nasterea in belgia??


4 raspunsuri la acest subiect

#1
zara

zara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 11:52

cum e nasterea in belgia?in bruxelles in mod deosebit... merci,

#2
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 12:25

Se pare ca eu sunt singura care a nascut mai de curind in Belgia si la Bruxelles chiar... Eu am fost la consultatii la doctorul Jean Pierre Pestiau de la spitalul Edith Cavell. Spitalul e unul particular foarte bine pus la punct si cuprinde multe sectiuni. Consultatiile sunt la etajul 1 iar maternitatea este la etajul 3. Fiecare vizita pe care am facut-o la doctor era insotita de echografie care mi-o facea chiar dotorul in cabinetul lui sau in alt cabinet unde era un echograf mai "destept". Mi s-au facut o serie de analize ca sa vada daca copilul se dezvolta normal si daca eu sunt predispusa la ceva boli. Prin luna 6-7 m-au trimis tot in acest spital dar la un radiolog de meserie unde mi s-a facut o echografie si mai "desteapta" (colorata chiar). Acolo s-a depistat printre alte si sexul copilului si nu s-a inselat. Fata a zis fetita am nascut ! [:D] Nasterea am facut-o tot in acest spital la etajul 3. Au 3 tipuri de camere, cu 4 paturi, cu 2 paturi si cu un pat. Eu am preferat o camera single cu dus, toaleta si toate cele. In prima zi nu era libera o asemenea camera si am stat o noapte intr-o camera cu 2 paturi. Camera asta nu avea dus dar dusurile erau o multime pe hol. Avea in schimb toaleta. Nu spun de tampoane si tot ce ai nevoie care se gasesc chiar in camera de spital. Cand m-am mutat in camera single a fost mult mai bine caci nu mai eram "tensionata" si "jenata" fata de colega mea de camera cum ca mie imi plange copilasul si al ei nu. Eu toate noptile la maternitate am stat cu lamp de veghe aprinsa ca sa-mi urmaresc bebe. Asadar in camera single a fost nemaipomenit. Aer conditionat, TV ( si in celelalte camere exista TV), masa cu chiuveta ca sa schimbi bebe plus baia impecabila si dotata cu toate cele. La plecarea din maternitate (asta dupa 5 zile, la mine a fost de marti pana sambata) mi s-a spus ca pot sa iau cu mine si restul de tampoane neutilizate plus un dispozitiv cu care poti sa-ti faci tu singura toaleta. Lenjeria de pat atat a mea cat si a copilului era schimbata in fiecare zi. (am uitat sa zic ca bebe statea cu mine in camera de la inceput). Baia se face copilului in fiecare zi de dimineata iar apoi venea doctorul pediatru in control. Si doctorul ginecolog al meu a venit in fiecare zi sa ma vada. Surorile roiau in jurul tau si chiar te intrebau tot timpul daca ai nevoie de ceva. Eu nu prea le-am chemat caci am preferat sa ma descurc singura si ma intrebau tot timpul daca nu am nevoie de ceva. Mancarea ti se aducea in camera si apoi tot surorile veneau sa ridice tava. Eu una am fost tare multumita de sejurul din maternitate ... Succes cu viitorul bebe ! Simona

#3
zara

zara
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 12:57

multumesc simona pentru raspuns. z.

#4
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 13:43

Nu pot sa-ti spun mare lucru de asigurare caci noi aici nu avem asa zisa mutuel. Toate cheltuielile mele cu spitalul si consultatiile si retetele sunt decontate de serviciul sotului, eu una neavand servici in Belgia. Stiu ca totusi asigurarea acopera ceva dar nu stiu cat (si ma refer la asta la camera single). Oricum multe dintre mamici erau cu asigurare. Iar cu franceza ... pai in spital te poti intelege in 3 limbi: franceza, engleza si spalniola. O sa te mire cand o sa vezi cum toata lumea vorbeste o engleza perfecta. Moasa de care am dat eu vorbea 7 limbi (dar nu si romana !). Nici eu nu ma descurc bine cu franceza dar pot sa-ti spun ca m-am descurcat caci toata lumea este tare draguta !!!

#5
zizee

zizee

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 16 octombrie 2002 - 20:22

Zara, cel mai bine e sa mergi sau sa telefonezi la 'mutuelle'-ul la care esti asigurata. Daca este cumva MC (M. Chretienne) lucrurile stau cam asa: keltuielile de nastere cu spitalizare in camera dubla sint acoperite aproape in totalitate (la mine factura finala a fost de 4.000 bef din 104.000 - suma totala). Pentru camera single rambursarea e mai mica, bineinteles, insa exista o optiune de asigurare foarte interesanta: cu cel putin 9 luni inainte de nastere platesti lunar o suma modica in plus fata de asigurarea standard, ceea ce iti asigura o rambursare aproape integrala pentru spitalizare in camera single. Nu stiu cum se keama acest serviciu, insa e usor de aflat. Daca kiar te bate gindul de-un nou bebe, merita; eu am aflat de posibilitatea asta prea tirziu.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -