Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

teatru


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Guest__*

Guest__*
  • Guests

Postat 01 octombrie 2002 - 16:13

Iiulia mea are 1 an si aproape 2 luni. Credeti ca e prea devreme sa incerc cate un sfert de ora cu ea la teatru de copii??? Mihaela si bb Iulia

#2
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 16:55

Eu am dus-o pe Sanziana pe la 1,5 ani (pentru prima data). A stat la tot spectacolul (45 min.). Am dus-o la "Capra cu 3 iezi". Apoi s-a inchis stagiunea, ma rog, am intrerupt pana cand Sanziana avea vreo 2 ani. Am dus-o la "Elefantelul curios". S-a comportat total diferit. Nu s-a dezlipit din bratele mele si ma intreba intr-una daca vin "papusile" la ea. Am gresit ca ne-am asezat in primul rand. N-a mai vrut sa mearga o perioada. Urmeaza sa reluam activitatea. Alege cu grija povestile, sa nu fie galagioase si cu scene "hard". Cristina&Sanziana

#3
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 11:33

Si eu as vrea s-o duc pe Anca (1,5 ani), dar nu stiu care din spectacole sunt potrivite. Cristina, ne poti recomanda ceva foarte soft pentru astia micii? Am inteles ca totusi majoritatea copiilor care merg la teatrul de papusi sunt de peste 3 ani....[V]

#4
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 11:58

cand am zis "soft" m-am gandit la povesti fara multa violenta, de genul: "Fat frumos din lacrima", "Croitorasul cel viteaz", "Elefantelul curios","Ursul pacalit de vulpe" adica cele care nu implica scene violente care ar putea sa ii afecteze. Deci, eu cand am dus-o pe Sanziana la "Capra cu trei iezi" nu m-am gandit la acest aspect (era si f. mica) dar am cules informatii de la mamici cu copii mai marisori 2-3-4 ani care mi-au spus ca povestile cu "nu stiu cine a mancat pe nu stiu cine" le-au produs insomnii si cosmaruri copiilor. De aceea m-am gandit ca este bine sa cunosc subiectul inainte de a ma duce cu ea la spectacolul respectiv. Chiar si povestile pe care i le citesc incerc sa aiba subiecte soft (deocamdata). In ceea ce priveste de ex. "Alba ca zapada", i-am zis Sanzienei ca Alba ca zapada s-a imbolnavit pentru ca a mancat un mar de pe jos, deocamdata nu prea vreau sa-i povestesc despre rautatea oamenilor (vezi mama vitrega). Nu stiu daca este buna judecata mea, voi ce ziceti?[?] Cristina&Sanziana

#5
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:03

Revin: de ce sa nu o duci chiar si la 1,5 ani? Ce conteaza ce intelege din poveste? Atmosfera este extra, este muzica pentru copii, papusarii danseaza si canta, este f. distractiv. Copiii din sala sunt haiosi foc, comenteaza tot timpul, se implica "activ" in poveste, dau sfaturi, pe scurt, eu ma destind cand merg acolo. [:o)] Poti sa incerci, stai cu ea in brate (evident) si vezi cum reactioneaza! Cristina&Sanziana

#6
sumisa

sumisa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 11:20

Eu am dus-o pe Daria de la un an si 6 luni. A fost ok si de atunci in fiecare Duminica la ora 11 avem program artistic. LOOOOL Culmea a inceput sa stie dupa o vreme care-i ziua cu mers la teatru. Le face foarte bine copiilor atmosfera de acolo se simt minunat si eu zic ca nu trebuie sa va speriati din cauza temelor pentru ca ei pricep fiecare conform varstei lor. In orice caz nu o sa vedeti la teatru scene de violenta gen filme americane. Toate sunt adaptate pentru varsta copiilor prescolari . Eu una ma simt de asemenea super la teatru de marionete, unu la mana ma odihnesc o ora, doi mai avem inca multe de invatat de la copii nostri. Sunt superbi atat de spontani, de inventivi, de sinceri. Pentru mine ei sunt ca o lectie. Sa va povestesc evolutia unei piese de teatru in mintea dariei. E vorba de Simbad marinarul. La inceput a fost vorba de niste papusi care se jucau cu patura de-a cucu bau. Asta a inteles ea la 1an si opt luni din ceea ce trebuia sa fie aventura pe mare. Apoi patura a ajuns ceva de facut vant intr-o poveste mult prea complicata ca sa o pot reproduce. Abia acum incepe sa-si dea seama de poveste . Si de fiecare data cand revede piesa mai adauga ceva, mai intelege ceva , e minunat.

#7
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 13:19

L-am dus pe Alexandru la teatru saptamana trecuta, la "Frumoasa si bestia". Are 2, 5 ani. Cu vreo luna in urma am inceput sa-i povestesc despre teatru, am si vazut o piesa in aer liber care i-a placut f. mult. Am ales o piesa domestica, Frumoasa si bestia, am aflat ca bestia nu este chiar sperietoare, pentru ca lui Alex nu-i plac povestile in care se personajele se omora intre ele. A fost foarte emotionat la inceput. Dupa nici jumatate de ora a incepu sa planga: "sa se aprinda lumina, nenea sa aprinda toate becurile". Cand a aparut bestia a incetat sa planga pentru 5 minute pana a studiat-o, apoi a luat-o de la capat cu becurile. N-am putut sa-l potolesc, am iesit din sala.[xx(][xx(][xx(] Nu-i este frica de intuneric, cred ca s-a speriat sau poate s-a plictisit. Acum nu stiu ce sa fac. El imi spune ca mai vrea la teatru. Oricum mai astept o vreme pana sa mai incerc o data. Alex cred ca era cel mai mic copil de sala.

#8
sumisa

sumisa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 octombrie 2002 - 20:58

Daca el zice sa-l mai duci, du-l. Si nu-i reprosa daca stati numai 10 min. Poate are nevoie de timp sa se obisnuiasca.

#9
claudiap

claudiap
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 10:46

hei hei...la noi problema este alta! La ora la care sunt spectacole (10-11), domnisoara noastra doarme, asa ca nu stiu cati sorti de izbanda vom avea. Oricum, am hotarat sa ne incercam norocul sambata asta! Asa ca am sa revin cu detalii privind comportamentul/impresii/alea alea ale Laurei (1.7 ani). Si o intrebare: stie cineva unde este teatrul Excelsior?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -