Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Da' barbatii vostri ce mai mananca???


74 raspunsuri la acest subiect

#71
diana12

diana12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 16:54

Alma, sarumana pentru ideea de a face musaca de...peste.[:)] Am facut-o ieri, este o bunatate, barbate-miu m-a laudat si aproape a mancat-o toata.[:(] Fetelor, celor care va place pestele, nu ezitati si incercati reteta, nu o sa regretati. Numai bine, Diana & Ecaterina Nu dispera!

#72
Cat

Cat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 16:40

danat, te rog spune-mi unde pot gasi reteta de chiftelutze cu susan ! Multumesc mult! Catrinel

#73
dara

dara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 13:20

Hai sa va scriu si eu o reteta tocmai descoperita care suna 'periculos' de bine (pentru mine si bebelusa pofticioasa din burtica): LASAGNA DE CARTOFI CU BURETI GALBENI -1 ceapa -50 g slanina -250 ciuperci (iutari) -50 g unt -500 g carne tocata amestec -1 cutie de rosii (850ml) -1 lingura busuioc tocat (asta suna cam cih pentru mine, poate pentru ca nu l-am incercat) -sare, piper -1 kg de cartofi -5 rosii -50 g faina -250 ml supa (instant) -80 g svaiter Preparare: se caleste ceapa impreuna cu slanina taiata cubulete; se adauga ciupercile peste ceapa, se calesc 5 minute si se scoate amestecul intr-o farfurie; se prajeste carnea in tigaie, se adauga sucul din cutie, busuiocul, se condimenteaza si se inabuse 20 de minute; se curata rosiile, se taie legumele felii, se caleste faina in unt, se toarna laptele, supa si se fierbe 5 minute; se condimenteaza, se toarna intr-un vas uns cu unt sau slanina si se presara deasupra svaiterul; se coace cca.70 de minute in cuptorul incalzit la 200 de grade.[^][:p] Nu stiu cum vi se pare voua. Poate mai puteti inlocui unele chestii care nu va prea incanta (slanina de exemplu). La noi inn Ardeal se gateste mai gras. Lasagna de mai sus are 770 kcal. Sotzul meu de exemplu mananca foarte rar fara carne. E drept ca s-a cam rotunjit[:o)]... Eu o sa incerc reteta in week-end si daca vreti o sa va spun cum a iesit. Va pupa Dara si bebelusha [:X][:X][:X]! ......dara......

#74
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 14:16

Draga Cat, (de la Katerinne???) retzeta de chiftelutze o am de la claudiap, care o are de la o colega super-talentata intr-ale bukatariei, dar in citeva cuvinte tzio pot spune (din amintiri....) (itzi spun cu ce cantitatzi an fakut-o eu) - 1kg carne vita+pui tocata - o conserva de 400 gr naut fiert 9pe care il faci piure) - un cartof fiert (tot piure) - 3 oua - o ceapa - sare, piper, usturoi - verdeatza - susan (cam 200 gr) Ceapa se prajeshte f ushor ca sa nu se arda (pina devine sticloasa) shi se adauga peste carnea tocata. Apoi adaugi nautul fakut piure shi cartoful la fel, ouale intregi (dar arunca, totushi, coaja[:D]), apoi verdeatza maruntzita bine, sarea piperul shi citziva catzei de usturoi tocatzi (cam 4-5, potrivitzi ca marime). Amesteci f. f. bine totul shi faci chiftelutze rotunde, destul de micutze (ca sa se patrunda ushor) pe care le tavaleshti prin susan sa se acopere bine de tot. Pui ulei intr-un ceaun (sau un vas mai inaltutz) shi incepi sa scufunzi chiftelutzele (numai dupa ce uleiul este bine incins). Se tzin cam 7-10 minute pe foc potrivit (le supraveghezi indeaproape!!! )[;)] - daca e prea mare focul se ard semintzele de susan shi nu mai st boone. Pohta boona! danat

#75
Cat

Cat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 20:26

Draga danat, Multumesc tare mult pt retzeta, au iesit super delicioase si i-au placut mult sotiorului meu. Promit sa vin curand si eu cu o retzeta buna, deocamdata sunt cam lipsita de inspiratie[:(] Catrinel


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -