Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fondul clasei, fondul scolii, obligatorii ?

scoala gradinita fondul clasei taxe

120 raspunsuri la acest subiect

#1
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 12:19

Se tot discuta de ani de zile despre fondurile, ilegal percepute, ale scolii, ale grupei.

Dna Andronescu a sustinut sus si tare ca aceste fonduri sunt ilegale si persoanele care il percep vor fi pedepsite, daca se dovedeste fapta. chiar si-asa aceste fonduri au existat, putini fiind parintii care au avut indrazneala sa se impotriveasca sistemului. Eu personal am platit fondul clasei la gradinita, am reusit doar sa "negociez" suma la sedinta cu parintii, fiindca sumele inaintate de unele persoane ( parinti) erau nesimtite de-a dreptul.

Nu, invatamantul nu este gratuit ! Atat timp cat parintii platesc consumabilele si caietele, cartile copiilor ( copii de gradinita, sa ne intelegem, nu de liceu, nu de alt nivel) , nu este deloc gratuit.

Am aflat cu surprindere ca in Bucuresti gradinitele fiecarui sector lucreaza dupa caietele unei anumite edituri, caietele platite fiind de catre parinti, bineinteles.

Acum am citit un articol interesant, dl ministru al educatiei propune ca aceste fonduri ca fie declarate legale

 

http://www.hotnews.r...obligatoriu.htm

 

 

Ce parere aveti despre "gratuitatea" invatamantului ?



#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 12:57

Eu sunt de acord cu fondul clasei, de acolo cumparam pt copiii nostri ce au nevoie in clasa (hartie igienica, servetele, sapun lichid, creta, harta, etc :-); suma adunata anul asta scolar a fost de 25 de lei. Rezonabil, spun eu. Am chitante pt fiecare banut cheltuit. Ce ramane va merge intr-o actiune caritabila organizata de clasa.

 

Ca invatamantul nu e gratuit, asta stiam demult. Nici nu ma mai mir. Astept vacanta [:)]

Ma bucur ca mai sunt cadre didactice dedicate, nescarbite si cu drag de copii.

 

Pana la urma caietele speciale, cartile speciale sunt cumparate de parinti si tot pt copii sunt, pt a-i ajuta sa aprofundeze materia. Aici depinde de fiecare cadru didactic in parte ce anume si cate alege pt clasa.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 13:12

eu una am auzit povesti de "groaza" despre scoala unde incepe fetita mea clasa 0 in toamna, ma refer la pretentiile financiare pentru fondul clasei.
imi povestea o colega de serviciu ca acum 2 ani, la aceasta scoala, la prima sedinta cu parintii, invatatoarea le-a cerut parintilor bani pentru : aparat foto, imprimanta, markere speciale pentru tabla (ca deh, nu se mai poate scrie cu creta pe tabla neagra). din banii stransi de la parintii copiilor care terminasera clasa a 4-a la invatatoarea respectiva fusesera achizionate un laptop si un videoproiector. sumele vehiculate erau de ordinul 1-2 milioane lei vechi, asta asa, ca incalzire pentru inceputul de an.
eu sunt de acord cu legalizarea fondului clasei, cu stabilirea unui plafon minim / maxim de bun-simt, fara posibilitatea ca scolile sa stabileasca propriile criterii in privinta cuantumului sumei, cu obligativitatea unei transparente totale in privinta modului in care su fost cheltuiti banii, iar pentru familiile aflate in dificultate - scutirea de plata acestor sume. poate in felul acesta, la scolile cu fite si pretentii nu se vor mai cere atatia bani pentru chestii exagerate, care chiar nu-si au rostul, cel putin la clasele mici...

Editat de CorinaDani, 30 mai 2013 - 13:15 .


#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 13:19

Povesti de groaza sunt peste tot, insa pt asta s-a introdus sedinta cu parintii unde se dezbate si unde putem interveni pana la urma; asta daca lumea participa.

Aaa, ca unii parinti vor sa dea, Doamne ajuta, au de unde si doresc sa sponsorizeze, bravo lor. Insa nu toata lumea poate si atunci e bine sa avem masura.

 

(la noi este scoala unde un bunic a sponsorizat constructia unei sali imense de sport [pk] )



#5
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 19:25

Povestile de groaza sunt desprinse din realitate. La noi, scoala fara fitze ( am evitat din start o astfel de scoala), la sedinta au sarit cele cateva pupeze cu gura mare care probabil castiga banii fara prea mari eforturi si au decretat 100 lei/copil. .Nu 

a mai fost loc de nici o discutie, desi au fost obiectii din partea parintilor pentru care 100  aia chiar inseamna ceva, invatatoarea a zis "bine, s-a stabilit 100" si p'aci ti-e drumul. Ai, n-ai bani, descurca-te.

Si cosmarul a continuat cu Mos Nicolare 50 lei, Mos Craciun 100 lei, fond de rechizite 25 lei.

Acum vor petrecere de sfarsit de an la loc de joaca.

La baie nu exista hartie, sapun.

 Pe deasupra se mai vehiculeaza cum ca ar mai trebui 40 lei ca n-au detergenti, maturi si nu stiu mai ce.

 

Asa ca lucrurile nu sunt deloc roz la scoala. Daca esti somer nu stiu ce faci, iti da copilul afara din scoala?



#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 19:31

Roli, peste tot sunt parinti care dau si parinti care nu dau. Problema ar fi atitudinea invatatoarei fata de cei care nu dau.  Nu parintii ar trebui sa te ingrijoreze. Cele cu gura mare vor, de fapt, sa se dea bine pe langa invatatoare.


Editat de Alizee, 30 mai 2013 - 19:31 .


#7
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 19:54

Roli, peste tot sunt parinti care dau si parinti care nu dau. Problema ar fi atitudinea invatatoarei fata de cei care nu dau.  Nu parintii ar trebui sa te ingrijoreze. Cele cu gura mare vor, de fapt, sa se dea bine pe langa invatatoare.

Banii ii strange una din pupeze. Invatatoarea, vezi doamne nu se implica. Iar respectiva, sta dimineata pe la coltul scolii si acosteaza datornicii. 

Mi-e o sila...din pacate asta e realitatea, e o mare cersetorie in scoli, alimentata si sustinuta de parintii cu dare de mana.



#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:10

Banii ii strange una din pupeze. Invatatoarea, vezi doamne nu se implica. Iar respectiva, sta dimineata pe la coltul scolii si acosteaza datornicii. 

Mi-e o sila...din pacate asta e realitatea, e o mare cersetorie in scoli, alimentata si sustinuta de parintii cu dare de mana.

 

Ai idee daca invatatoarea discrimineaza copiii, ai caror parinti nu au contribuit cu bani ?



#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:14

Nu a mai fost loc de nici o discutie, desi au fost obiectii din partea parintilor pentru care 100  aia chiar inseamna ceva, invatatoarea a zis "bine, s-a stabilit 100" si p'aci ti-e drumul. Ai, n-ai bani, descurca-te.

Si cosmarul a continuat cu Mos Nicolare 50 lei, Mos Craciun 100 lei, fond de rechizite 25 lei.

Acum vor petrecere de sfarsit de an la loc de joaca.

La baie nu exista hartie, sapun.

 Pe deasupra se mai vehiculeaza cum ca ar mai trebui 40 lei ca n-au detergenti, maturi si nu stiu mai ce.

 

Nu inteleg. Au cerut 100 de lei de Craciun etc, pt ce ? Tu nu le ceri socoteala ? Ele stabilesc sumele de bani si ceilalti parintii se executa ?



#10
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 20:30

Nu inteleg. Au cerut 100 de lei de Craciun etc, pt ce ? Tu nu le ceri socoteala ? Ele stabilesc sumele de bani si ceilalti parintii se executa ?

Pai ca sa vina Mosu la serbare. Daca nu dai, la serbare copilul tau nu primeste  nimic. 

Sau nu-l duci la serbare.

S-a comentat si aici, dar in final  invatatoarea a spus acelasi "s-a stabilit...cine nu da  poate sa nu aduca copilul la serbare"

Frumos, nu?





Etichetat si cu scoala, gradinita, fondul clasei, taxe

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -