Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamant obligatoriu de la 5 ani

scoala gradinita sistem de invatamant

276 raspunsuri la acest subiect

#21
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 16:37

blackule, frumos gest. Insa nu e general valabil. :)

 

Panoul rusinii... numai placut nu suna. :( 



#22
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 16:42

La subiect: la modul general, mi se pare ca guvernantii astia nu mai stiu cum sa se dea peste cap ca sa creeze o cat mai mare harababura in sistemul de invatamant.



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 17:52

Uneori esti malitioasa rau, si fara motiv. Daca credeai ca ma atingi cu mesajul de mai sus, te-ai inselat.

Malitziozitatea aia o vezi tu,insa te-as ruga sa pastrezi pentru tine parerile vis a vis de mine,ca nici eu nu scriu pe forum cum te vad eu!

 

Tu o vezi malitziozitate,eu o vad realitate.E o diferentza!

 

Dana



#24
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 19:08

ce mare porcarie! da' sa ii trimita domnule la gradinita de cand ies din aia masii,hai ca m-am si enervat,ce disperati...au terminat circul cu clasa pregatitoare,au inceput cu porcaria asta...eu aveam pe cele doua fetite ale mele  la gradi la program scurt,de la 1 dupa masa la 5 dupa masa,imi strica toata ziua,noroc ca lucram de noapte pe atunci...si tot plateam,si fondul gradinitei,si rechizite,si plus sa nu omitem consumabilele care ma costau si alea in fiecare luna, si totul inmultit cu doi...daca eram somera cu ce plateam? deci tot costa si gradinita de stat fie ea cu program scurt sau prelungit...aia mica a mea acum va implini 5 ani,la anul o sa ma oblige sa o dau la gradi? sau la clasa pregatitoare?sau la facultate?



#25
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 19:09

La subiect: la modul general, mi se pare ca guvernantii astia nu mai stiu cum sa se dea peste cap ca sa creeze o cat mai mare harababura in sistemul de invatamant.

bravo selene



#26
portugal

portugal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 124 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 19:37

 Bine eu stau si ma intreb de la cati ani e normal sa mearga copilul la gradinita? Daca la 5 ani nu e bine. Si cu gradinita de stat si in Portugalia cumparam rechizite la inceput de an .Nu  vrei sau nu ai bani sa manance copilul la gradinita il ei acasa .



#27
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 19:54

Sunt mamici care stau acasa pt ca au in grija un copil mai mic si prefera sa dea copilul mai mare direct la scoala fara sa treaca prin gradinita,pentru mine ca acum in toamna cea mare incepe scoala si pentru ca si nasc,cel mai convenabil e ca fetita ca mica sa stea cu mine acasa...sunt cazuri si cazuri...am o sora cu 6 ani mai mica decat mine,pe ea nu a dat-o mama nici la cresa nici la gradi pt ca a stat mama cu ea acasa si cu mine care eram sora mai mare,a intrat direct in clasa 1 si nu a avut probleme de integrare sau ceva...acum s-au schimbat vremurile,a luat-o lumea razna,nici copiii nu mai au copilaria pe care au avut-o odata,tendinta este de maturizare timpurie tocmai pentru ca grabim lucrurile cu propriii nostri copii,le cerem din ce in ce mai mult la varste din ce in ce mai fragede.Sunt o gramada de mamici care si-au retras copiii de la gradinita pt ca nu invatau mai nimic(poezii,cantecele),le era dat peste cap copiilor programul de masa,nu mai conteneau cu cerintele si activitatile si mersul la teatru si mersul nu stiu unde,etc...si nu toti parintii isi permit,asta e clar.



#28
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 20:03

Sunt mamici care stau acasa pt ca au in grija un copil mai mic si prefera sa dea copilul mai mare direct la scoala fara sa treaca prin gradinita,pentru mine ca acum in toamna cea mare incepe scoala si pentru ca si nasc,cel mai convenabil e ca fetita ca mica sa stea cu mine acasa...sunt cazuri si cazuri...am o sora cu 6 ani mai mica decat mine,pe ea nu a dat-o mama nici la cresa nici la gradi pt ca a stat mama cu ea acasa si cu mine care eram sora mai mare,a intrat direct in clasa 1 si nu a avut probleme de integrare sau ceva...acum s-au schimbat vremurile,a luat-o lumea razna,nici copiii nu mai au copilaria pe care au avut-o odata,tendinta este de maturizare timpurie tocmai pentru ca grabim lucrurile cu propriii nostri copii,le cerem din ce in ce mai mult la varste din ce in ce mai fragede.Sunt o gramada de mamici care si-au retras copiii de la gradinita pt ca nu invatau mai nimic(poezii,cantecele),le era dat peste cap copiilor programul de masa,nu mai conteneau cu cerintele si activitatile si mersul la teatru si mersul nu stiu unde,etc...si nu toti parintii isi permit,asta e clar.

Probabil ca "in satul fara ciini"asta ar fi ceva perfect!

 

Intr-un stat civilizat,legea se respecta!Niciun copil n-a "murit"mergind la gradinitza,

Chiar nu va intzeleg,voi atzi vrea sa se faca legi individuale?

 

Biencutza,probabil ca daca va fi greu la scoala,vei ajunge la concluzia ca mai bine o tzii acasa si o dai direct la facultate! [alcool]

 

Dana



#29
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 20:32

Bai, dar acasa nu va stergeti copiii la fund??? ce atata tevatura cu consumabilele alea?



#30
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 20:48

acasa ii stergem,bineinteles insa la gradinita se fura,se cer prea mult spirt,prea multe prosoape de hartie,sapun,etc...cel putin asta la gradinita unde le duceam eu...Fiind la vremea aceea o mama singura mie personal mi-era greu si din p d v al timpului (vezi programul de la 13 la 17) si dpdv financiar iar eu am ales ca dupa un an sa nu mai duc copiii la gradi si le-a fost foarte bine acasa. Dana,nu e cazul sa fii rautacioasa,mi-am spus parerea si cazul meu care poate sa difere cu mult de alte cazuri,fiecare bordei cu obiceiul lui,iar intr-un stat civilizat legile nu se schimba atat de des ca la noi sau cel putin nu ar trebui...pentru ca asta ii zapaceste pe multi parinti.Nu am de gand in nici un caz sa dau copilul direct in facultate si asta a fost o rautate iarasi gratuita,eu una nu consider gradinita necesara atata vreme cat are cine sta cu copilul acasa si atata vreme cat are cine sa se ocupe de el si sa aiba grija si sa "socializeze".





Etichetat si cu scoala, gradinita, sistem de invatamant

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -