Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamant obligatoriu de la 5 ani

scoala gradinita sistem de invatamant

276 raspunsuri la acest subiect

#271
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 14:48

Interesant comentariu Madalina, trist un pic ...



#272
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:40

Maria, esti jos palaria! O femeie jos palaria! Mi- a facut placere sa citesc fiecare postare a ta.

Eumada, pana la urma cand ne dam copiii la gradi in primul si in primul rand asta urmarim: siguranta lor ac tu, mama, nu poti fi cu el pt ca trebuie sa muncesti. Orice altceva, recitatul unei poezii si desenatul unei casute, cade pe un loc secund ori nu mai conteaza dc prima conditie nu este indeplinita.
Eu pun mare pret pe educatia copilului meu, dar siguranta lui este ceva nenegociabil.Si aici iau in calcul inclusiv fericirea ei, sa fie happy acolo unde o las.

Andacos, cu limba straina ca optionala la gradi, am facut si eu un comentariu la ceea ce s- a comentat despre asta aici. Atat. :)

Danyce, ai spulberat niste mituri cu engleza si olandezii :))))) sau cel putin mie mi- ai spulberat niste impresii. Inca nu am fost pe la voi sa stiu, insa cunosc oameni care imi confirmau impresia avuta in legatura cu treaba asta. :P

Editat de lucialu, 20 iunie 2013 - 15:43 .


#273
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 16:50

Lucia, crede-ma pe cuvant ca astea sunt pur si simplu mituri. Eu nu vreau sa le spulber, am spus doar care e realitatea. E drept ca pe strada aici intalnesti mult mai multe persoane (alese in mod aleatoriu) cu care sa te poti conversa la nivel basic in engleza decat pe strada in Romania..Dar nivelul ramane totusi cel de baza, conversational, nicidecum nu se poate vorbi la superlativ de cunostintele lor de limba engleza. Cred ca asta nu e neaparat rezultatul a ceea ce au invatat ei la scoala, ci mai degraba sse datoreaza vacantelor petrecute in tarile anglofone. Si sotul meu marturiseste ca el cea mai multa engleza a invatat-o in vacantele in Anglia si Scotia, petrecute cu parintii cand era copil.

Engleza o stiu, de fapt, chiar cel mai bine dintre orice alte limbi...De ex limba franceza nu o cunoaste aproape niciun olandez, nici macar la nivel de incepatori. In afara de "bonjour", "merci" si "baguette" (cuvinte folosite de ei in vacante in Fr), nu stiu o iota...Franceza se studiaza,de fapt, aici abia la liceu,de cele mai multe ori doar optional...De altfel, este si o criza imensa de cadre didactice care sa predea limba asta.

Cunostintele avansate de limbi straine (en si fr) au fost atuul meu de baza cand am fost angajata. Cand m-am angajat in Logistica aveam si o propunere de a preda limbi straine la liceu, dar am preferat prima varianta, pentru ca mi s-a parut mai palpitant. Nu cred ca mi s-ar potrivi meseria de profesor pentru ca as fi foarte exigenta si olandezii nu sunt invatati sa faca studiu individual. Stiu ca am dat la un moment dat meditatii unor copii olanedzi care riscau sa ramana corigenti la engleza, dar m-am lovit de refuzul lor de a face exercitii sau teme de casa..Parintii lor insa voiau ca ei sa fie in stare sa ia note de trecere in 2 saptamani de meditatii [batcap] .

Sunt tare curioasa daca persoanele care ti-au prezentat deformat realitatea de aici locuiesc in NL sau in Romania..Si eu am diverse cunostinte care raman extaziate in fata unor olandezi, dar am remarcat ca pe ele nu le da gata neaparat volumul real de cunostinte al olandezilor respectivi, ci mai degraba atitudinea lor increzatoare (in ei insisi).

 

Eumada, in NL nu invata nimeni nicio poezie la gradinita. In grupa mare, de exemplu, ei mai mult se joaca. In clasa echivalenta grupei pregatitoare din Ro, copiii se familiarizeaza cu literele, cifrele, invata diverse prin jocuri educative, interactioneaza, au activitati de creatie, etc...Nici eu nu pot afirma ca a mea fiica a avut de invatat prea multe de acolo, dar consider ca i-a prins bine sa fie in colectivitate, ca asta a ajutat-o la integrarea ei sociala, i-au fost evidentiate anumite abilitati.

Trecerea la clasa echivalenta clasei I din Ro a fost foarte usoara, mai ales datorita frecventarii gradinitei. Nu cred ca ar fi fost mai usor pt ea daca  ar fi ramas acasa.

 

MariaG, si eu sunt un parinte care se ocupa de copilul lui acasa...Am facut asta  mereu, chiar si cand era ea la gradinita. Ce faceam eu era in plus, asa am considerat de la bun inceput. Si eu pot afirma, cum au afirmat si alte mamici mai sus, ca cele mai importante notiuni si informatii le stie Alma de la mine. Oricum, am invatat-o sa ma intrebe mereu ce i se pare ca nu intelege sau ce vrea sa stie. Imi confirma mereu ca cel mai bine intelege cand ii explic eu (si crede-ma ca nu a fost niciodata nevoie sa repet de 2 ori ce am vrut sa spun). Nici aici nu e invatamantul asa de bine pus la punct, sunt lacune cu duiumul.

Cred insa ca un parinte responsabil mereu se va ocupa de odrasla lui. Asa vei face si tu in continuare, chiar si cand copilul tau se va duce la scoala, chiar daca nu va fi nevoie sa-l duci la gradinita de la 5 ani. De aceea nu prea iti inteleg eu inversunarea vis-a-vis de invatamantul obligatoriu cu un an mai devreme..Tu tot nemultumita vei fi si peste 5 ani, o sa vezi. Nu stiu ce ai avea de pierdut daca ti-ai da copilul de la 5 ani la gradinita. De castigat nu prea, sunt de acord [:)] , pentru ca tu va trebui sa te ocupi de el in continuare.



#274
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 19:25

Probabil ca multi parinti considera ca scoala nu este neaparat necesara pentru ei si copiii lor. Au modele pe  Gigi (care acum a cam sfeclit-o [:)] ), Monica Columbeanu, Banel si multi altii. Lor nu le-a trebuit multa scoala sa ajunga vedete cu multi bani.
Si la o adica fetelor de ce le-ar trebui multa educatie? Ele n-ar trebui sa stea acasa cu copiii?

Eu vad problema cu scolile in Romania in dublu sens. Parintii si automat copiii vin cu anumite  idei in scoala , ca  este rau, ca s-a terminat copilaria, ca trebuie sa se supuna unor reguli, ca invatatorul/profesorul sunt rai si ei, ca trebuie cadouri,  etc. Dar de multe ori depinde de individ, scoala in ansamblu e formata din oameni. Acolo unde se acorda respect de ambele parti lucrurile au mers bine. Atunci cand gandesti pentru copilul tau, ca locul lui nu va fi la scoala/gradinita (si asta in perspectiva ca nici macar n-ai incercat) si cu argumente ca scoala-i de tot rahatu, ai toate sansele ca si copilul sa se adapteze mai greu in societatea in care traim (ca din fericire sau  nu, nu traim singuri).



#275
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 20:39

Danyce, da locuiau acolo. Dar si la tv, cand sunt luate interviuri cu oameni simpli, nu mai spin vedete, din Olanda, Finlanda, Norvegia, Suedia, am constatat ca vorbeau ft bine lb engleza. Desigur, te cred, fiind si de meserie si traind acolo, ca nu este precum credeam :)

Iulia, din cate vad aici nu au scris fanii acelora numiti de tine. Asa ca nu vad sensul, mai cu seama ca dezbatem exclusiv obligativitatea grupei mari, deci a unui an de gradi. Ti- as da o bila neagra, dar nu cred ca va face vreo diferenta.
Cine isi da copilul la gradinita o va face mai devreme de implinirea varstei de 5 ani de catre copil. Iar cine nu va da copilul pana la aceasta varsta, nu va vedea sensul in a- l da atunci, exclusiv pt un an. Prea putini aleg varianta aceasta. Iar dc dai copilul de la 3 ani sau mai jos la gradi, in primul rand cauti siguranta si alte criterii, mai putin te intereseaza programa lor, a gradinitelor.

Editat de lucialu, 20 iunie 2013 - 20:40 .


#276
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 21 iunie 2013 - 18:35

 Atunci cand gandesti pentru copilul tau, ca locul lui nu va fi la scoala/gradinita (si asta in perspectiva ca nici macar n-ai incercat) si cu argumente ca scoala-i de tot rahatu, ai toate sansele ca si copilul sa se adapteze mai greu in societatea in care traim

 

 

Exact



#277
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 25 iunie 2013 - 08:46

Probabil ca multi parinti considera ca scoala nu este neaparat necesara pentru ei si copiii lor. Au modele pe  Gigi (care acum a cam sfeclit-o [:)] ), Monica Columbeanu, Banel si multi altii. Lor nu le-a trebuit multa scoala sa ajunga vedete cu multi bani.
Si la o adica fetelor de ce le-ar trebui multa educatie? Ele n-ar trebui sa stea acasa cu copiii?

Eu vad problema cu scolile in Romania in dublu sens. Parintii si automat copiii vin cu anumite  idei in scoala , ca  este rau, ca s-a terminat copilaria, ca trebuie sa se supuna unor reguli, ca invatatorul/profesorul sunt rai si ei, ca trebuie cadouri,  etc. Dar de multe ori depinde de individ, scoala in ansamblu e formata din oameni. Acolo unde se acorda respect de ambele parti lucrurile au mers bine. Atunci cand gandesti pentru copilul tau, ca locul lui nu va fi la scoala/gradinita (si asta in perspectiva ca nici macar n-ai incercat) si cu argumente ca scoala-i de tot rahatu, ai toate sansele ca si copilul sa se adapteze mai greu in societatea in care traim (ca din fericire sau  nu, nu traim singuri).

 

Si oricum, parintii care au impresia ca le stiu pe toate nu prea pot concepe ca exista si alte metode.  





Etichetat si cu scoala, gradinita, sistem de invatamant

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -