Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Invatamant obligatoriu de la 5 ani

scoala gradinita sistem de invatamant

276 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 21:55

Dar ce la sate nu mai sunt gradinitze?

 

Si pina acum era grupa pregattitoare obligatorie si nu s-au mai pus atitea probleme.

 

Dana



#12
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 21:56

la sat gradinitele sunt organizate in incinta scolii

 

nu cred ca s-a schimbat asta in ultimii 2 ani



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 22:49

la sat gradinitele sunt organizate in incinta scolii

 

nu cred ca s-a schimbat asta in ultimii 2 ani

Asa zic si eu ca nu s epoate sa se fi schimbat radical situatzia in ultimii doi ani,deci de unde atitea probleme cu mijloacele de transport`?

 

Dana



#14
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 06:31

 

Cu copiii de la sate ce fac? O sa faca autobuz sa ii ia de acasa sau fac gradinite pt 10 copii? Ca geaba gradinita gratuita daca parintele (eventual somer sau fara bani ca multi de la sate) mai trebui sa plateasca si autobuz pt el (asta in caz ca pt copil ar fi gratis) ca sa isi duca copilul la gradinita.

Exista gradinite si la sat . Inchipuieste-ti. [fal] Asa cum in majoritatea satelor exista si clasele I-IV. Daca sunt putini copii sunt comasati toti in aceeasi grupa/clasa. Scoli cu clasele V-VIII sunt doar in comune si copiii trebuie sa aiba cu ce merge acolo. Dar sunt putine cazurile in care nu exista autobuz, ca este al scolii (dat de la primarie) sau cel de transport in comun. Mai sunt copii care merg pe jos si de obicei sunt mai multi, si mari si mici, dar oamenii la sat se cunosc, stiu care al cui e [pk] Nu este nevoie sa mearga sa-i ia de-acasa, copii de la sat stiu de mici sa ajunga in statia de autobuz , ca doar umbla pe coclauri toata ziua, se descurca mai bine ca unul de la oras.

Da, sunt perfect de acord cu propunerea. Nu mi se pare nici exagerat, nici ceva deosebit.


Editat de dana vio, 29 mai 2013 - 06:32 .


#15
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 06:34

Salutare! interesant articolul  sunt  foarte multi copii in Romania  care nu merg la scoala  ,dar face cineva ceva pentru ei? sunt  copii din familii defavorizate care nu au nici certificat de nastere   sunt invizibili nu primesc  ajutor ,alocatie  sunt chinuiti si pusi la munca de mici  ei nu au copilarie dar sa viseze la  scoala , rechizite , sau imbracaminte .Cei de sus dau legile dar le respecta cine isi  permite. [fri] [:-)))]

 

N-am inteles de ce te rostogolesti de ras?! si nici ce legatura are cu subiectul ?



#16
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 12:47

Exista gradinite si la sat . Inchipuieste-ti. [fal]

Mda, multzumesc. Voi face exercitii de inchipuire.



#17
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 15:02

Eu am o mica, mica rugaminte: nu mai spuneti ca gradinita de stat e gratuita. O sa fie gratuita cand n-o sa avem de dat niciun ban pentru nimic. Cat timp se dau bani pentru consumabile si ce-o mai fi, din punctul meu de vedere, nu e gratuita. Gratuit inseamna fara niciun fel de plata. Or mersul la gradinita, prezentza copilului acolo inseamna participarea parintilor cu niste bani pentru necesarul grupei, gradinitei si ce-o mai fi pe langa.

 

Ca parinte de copil de grupa mijlocie, cu program de 4 ore, am platit, la inceputul anului, 120 de lei - necesarul de rechizite pe tot anul. A nu se intelege ca ma deranjeaza ca am platit. Insa asta anuleaza gratuitatea.



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 15:05

probabil ca atunci cind va trebui sa platesti cota parte din salariu(venit)ai sa apreciezi ce inseamna"gradinitza gratuit"!

 

Dana



#19
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 15:35

andacos, nu e vorba de ce apreciez sau nu apreciez eu. Spune-i unui parinte fara niciun venit ca gradinita e gratuita. In grupa Dariei sunt astfel de copii, cu o situatie materiala precara. Se intampla sa aiba si frati, tot la aceeasi gradinita, alta grupa.

 

Uneori esti malitioasa rau, si fara motiv. Daca credeai ca ma atingi cu mesajul de mai sus, te-ai inselat.



#20
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 15:54

Off topic:

 

Azi am platit gradinita (masa) in avans pt luna iunie (cum de altfel este si normal) numai de teama sa nu ajunga copilul pe panoul rusinii.

 

Selene, gradinita de stat este aproape gratuita, comparativ cu taxele la gradinitele particulare. Iar pt copiii din familii mai nevoiase de la noi din grupa parintii au acoperit plata integrala a rechizitelor. Si nu am scos decat 10 lei/copil, nu a fost niciun fel de problema. Vineri au serbare de 1 iunie, cu sucuri/prajiturele/clovn, totul sponzorizat de gradinita. Din fondul de protocol al grupei vom acoperi in schimb consumatia copiilor la serbarea lor de sfarsit de an, in 6 iunie si la Serbarea de la dansuri din 17 iunie. Am cotizat cu 25 de ron/copil si probabil ca vom mai adauga ceva la cadourile domanelor educatoare. Per total, dupa un an de gradinita, incluzand hainele/incaltamintea nu pot spune ca am saracit, am scos undeva sub  200 ron/luna (masa plus extraoptionalele, teatrul de papusi, diferite excursii), ceea ce mi se pare o suma decenta.

 

On topic: noi suntem cum e mai prost: va intra in pregatitoare la 6. 6 ani si in clasa I la 7.6 ani. Nu il vad pregatit ca de la 5.6 ani sa mearga la scoala, mai ales la nivel psihologic.

 





Etichetat si cu scoala, gradinita, sistem de invatamant

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -