Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

spaga la gradinita!

spaga gradinita

61 raspunsuri la acest subiect

#31
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 13:31

Daca tu ai gasit gradinita privata in Bucuresti care de 900 de lei sa-ti tina copilul 8-19, si sa ti-l si ia de acasa si aduca inapoi acasa nu pot sa-ti zic decat felicitari! Cel putin in zona unde stau eu gradinitele private se invarta in jur de 1400 RON program lung iar transportul e extra. Si cand ti se imbolnaveste copilul le pare rau dar nu ti-l pot primi.

 

Poate am avut eu noroc, dar anul asta am scapat fara medical pentru el. E un copil viguros si foarte sanatos. Chiar daca il mai auzeam tusind dimineata sau smiorcaindu-se de vreo banala raceala, n-a comentat nimeni. Mi-au cerut sirop de tuse si Nurofen si s-a rezolvat.



#32
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 13:32

Povestea o mamica in curtea gradinitzei,ce-a auzit si ea! [pk]

 

Dana

LOOOOOOL !



#33
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:02

Nu sunt deloc de acord. Deci te duci la particular unde platesti sa-ti tina copilul si pana la 8 seara daca e nevoie, acolo mananca, acolo doarme. De banii astia ti-l si ia de acasa. Daca faci un calcul scurt, gradi de stat - si conditiile isi spun cuvantul ! - plus bona sau after school pana vii tu de la munca, transportul, mesele ... iesi exact si fix tot acolo. Cat mai costa la stat ca sa fie convenabil ma intreb ? Sub 400 RON ? Ma indoiesc.

 

Eu am fost in situatia asta. intre 2 si 3 ani am avut fetita la gradi particulara, pentru ca nu am avut cum altfel.

Am schimbat 4 gradi particulare, la fiecare as putea scrie pagini de... "nu te duce la pomul laudat cu sacul".

La toate gradinitele particulare, 4, da? nu una, la care am fost regula era ca taxa lunara e fixa. Taxa lunara care a variat intre 1200 - 1400 ron. Nu se scadea decat masa pe zi, in valoare de 15 ron, daca anuntai cu minim 3 zile inainte ca va lipsi x zile. Uite ca nu aveam cum sa prevad ca peste 3 zile e cu mucii pana la brau si cu febra. Deci treaba asta pica. Explicatia era ca educatoarea e platita la salariu fix, nu la numar de copii veniti, ei au cheltuielile cat de cat fixe, socotelile facute si asta e calculul. Nu ne convine sa eliberam locul ca asteapta atatia.

La gradinitele particulare ti-l ia de acasa cu microbuzul si ti-l aduce acasa cu microbuzul contra cost. Acest cost de transport nu intra in taxa aceea de 1200-1400, e separat si se discuta functie de distanta fata de gradinita. Noi stateam la... sa zicem 5 minute de mers cu masina de gradinita. Daca vroiam si transport mai insemna in plus 300 ron pe luna, pentru ca eram totusi in zona 1, ca sa zic asa.

Deci, daca adunam si transportul, iese la 1500-1700 pe luna.

Optionalele erau separat. Optionale constand din dans si engleza, pe care eu una nu le-am vrut initial. Totusi, copilul era intre 2 si 3 ani! Ei bine, nu am avut incotro. Pentru ca ceilalti parinti plateau, copiii se duceau la optional, a mea singurica si plansa toata, pe ea de ce nu o primeste. Asa ca am platit. 10 lei sedinta de dans, 10 lei sedinta de engleza. Cate 2 din fiecare pe saptamana, ajungem la alti 160 ron, chiar 200, functie de luna. sa zicem 200 ca se aduna mai usor.

Ajungem la 1700-1900 pe luna.

Sa mai precizez ca se cere taxa de rechizite (incredibil!!, eu am zis ca in banii astia, destul de piparati intra si creioane colorate si ce or mai folosi): 350 ron platiti la inceputul anului si daca mai e nevoie ti se mai spune pe parcurs.

Sa mai punem la socoteala si serbarile unde ti se cer costume, care de care mai alambicat, ce, nu dai tu 250 de ron pe un costum de veverita pentru serbarea copilului??? Dupa care daca vrei pozele si/sau filmarea trebuie sa platesti separat, cam 100 ron mi s-a cerut, inutil sa zic ca nu am decat o singura filmare de la o singura gradinita, desi am platit la toate serbarile.

 

Este bine de precizat ca la aceasta varsta daca duci copilul 2 saptamani la rand la gradinita si numai 2 saptamani pe luna e bolnava de diverse, se cheama ca ai noroc.

Deci toate aceste costuri sunt in medie pentru 2 saptamani de frecventa. Da, nici la optionale nu vedeam nici un ban scazut , era ca un fel de abonament. Problema mea ca nu o duceam.

Cat era bolnava acasa plateam bona, doctori, medicamente. Nu pot sa spun in ce hal ne-am tarat in anul ala.

Cum a implinit 3 ani si am putut sa o dau la stat, mi s-a luat un mare bolovan din carca.



#34
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:07

La stat ma costa 15 lei pe zi, platesc fix atatea zile cat o duc. Optionalele sunt dans si engleza, cate 5 ron sedinta, de 2 ori pe saptamana fiecare.

La frecventa zilnica, deci costuri maxime, ajung la 15 x 22 zile + (5+5)*2*4 = 410 ron pe luna cu totul si cu totul.

Am hotarat noi parintii sa cumparam la inceputul anului ce au nevoie, chestie care a revenit la 50 ron de caciula.

Nu mi s-a cerut nimic in plus.

Serbarile sunt superbe, cu costumele de la gradi, absolut superbe.

Progresele inregistrate sunt foarte mari.

Daca am dus ceva? Da. Cate un buchet de flori cand au avut serbare. Atat.



#35
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:08

A, si mai ducem la fiecare inceput de luna servetele, servetele umede, pahare de plastic si prosoape de hartie. Asta e tot.

Pentru mine e o mare diferenta fata de cat m-a costat, nu costat, ci durut la propriu anul in care am avut-o la particulara.

Chiar ajunsesem sa ne intrebam daca vindem casa si ne mutam in cort sa o tinem la gradi particulara, ca altfel nu ne permitem.



#36
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:17

vai, carmencat, chiar cumplit anul acela.... mai ieftina era o bona, pana la urma :)
Insa confirm costurile, cam atat plateste si cunostinta mea la particular, copilul are 2 ani.

Ingrid si Cristi 10 ani

#37
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:18

Bun. Hai sa o luam cu date concrete atunci.

Gradinita cu program normal, de stat: 8-13. Cea cu program prelungit 8-17. Care de fapt nu e niciodata 17, e si 16:30 iar vinerea e chiar 16.

Eu muncesc pana la orele 18. Fara exceptie.

270 RON pana la ora 16. Transportul separat. Banuiesc 150 RON/luna ?

De la ora 16 angajez bona sa-mi ia copilul si sa stea cu el pana vin. Nu pot sa-i dau mai putin de 400 RON pentru deranj pentru ca altfel nici efortul ei nu se justifica.

Apoi, copilul ala mai si mananca ceva pana vin eu, ca doar n-o sa ma astepte pe mine cu cina + preparatul pana la 18:30 cel mai devreme. Deci inca 5 RON/zi x 21 zile lucratoare in medie = 100 RON cu indulgenta.
Matematica spune cand tragem linia: gradi de stat 270+bona 400+150 transportul+ gustarea 100 RON. Cu marjele de eroare iese peste 900 RON. Adica exact cat dau eu acum la particular. All inclusive.

 

Gresesc ?

 

Nu stiu ce sa zic, daca gresesti sau nu, fiecare se organizeaza cat de bine poate.

Eu o duc la o gradi de stat langa servici. Programul gradinitei e 8-18 pe bune. Chiar si un pic 18+.

Dimineata o las la gradi la 7.30-8.45, ca si eu incep la 8.00. Nu sunt toate educatoarele, dar e macar una, toti copiii care vin devreme stau intr-o clasa la parter pana vin toate educatoarele si ii preiau pe grupe.

Eu termin la 17 teoretic, practic... bate spre 18. Fiind foarte aproape de servici, cum ies, ma duc iau copilul, ne ducem acasa.

Transport separat pentru ea nu platesc, ca mergem impreuna atat dimineata cat si dupa masa.

La gradi mananca MD, P, G. Ajungem acasa, mancam cu totii cina, iarasi nu pot taxa asta separat, si daca o aveam la particulara tot manca de seara acasa, si mai bea un lapte sau un lapte cu cereale la culcare.

Deci ma costa fix si efectiv cat ma costa gradinita si atat.

De rezultate sunt foarte multumita. Si de conditii si de curatenie si de mancare si de tot.

De educatoare nu mai spun!

Nici nu imi imaginam ca voi fi mult mai multumita de o gradinita de stat decat de una particulara, unde, ar fi fost normal ca de banii aia sa se simta o diferenta!

Bona pentru cand e bolnava nu o pun acum la socoteala, ca ar fi existat si in varianta gradi particulara.

Doar ca aici la stat daca o duc 2 saptamani platesc 15x10 zile +(5+5)x2x2 = 190 ron, fata de minim intre 1200-1500 cat plateam la particulara fara transport si optionale. Ca daca le mai pun si pe alea mi se face rau.



#38
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:23

Locuiesc in Bucuresti. Orice e posibil.

 

Nici o gradinita de stat nu are aici program pana la 18. Cel putin nu unde locuiesc eu, stiam asta dinainte.

Numai drumul pana casa imi ia macar 35 de minute. Stiu despre ce vorbesti pentru ca sunt ieseanca dar aici lucrurile stau cu totul altfel.

 

Eu tot despre Bucuresti vorbesc. Pana acasa fac, functie de trafic, intre 20 de min si 90 de minute. Stau usor in afara Bucurestiului. De asta am si ales varianta sa o duc la o gradi langa servici. Mi se pare mai fezabil, noi o ducem, noi o aducem. Nu avem cu cine ne ajuta, bunici, etc, nici macar sa ia copilul de la gradi.

Cu bona e problematic. Am caine mare, de curte, nu trec nici pisici pe gard. Chiar daca as plati bona, nu ar putea intra-iesi din curte in absenta noastra, decat poate... felii...



#39
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:25

nu cred ca s-ar risca nimeni sa iti ceara direct spaga. iti cere indirect, spune ca nu mai sunt locuri la gradi, iar daca vrei musai, contribui...

problema e ca n-ai cum dovedi daca e asa sau nu. nu poti cere registrul sa vezi daca s-au ocupat toate locurile sau nu.

deci tine si de moralitatea directoarei de gradinita. poate zice la toti ca nu sunt locuri, doar ca sa-i stoarca de cadouri, sau poate chiar s-au terminat locurile

 

Noi am incaput pe locuri pe criteriul de proximitate a serviciului, amandoi lucram in zona gradinitei. de fapt... cred ca aproape toata firma are copiii la gradinita asta si la inca una, tot de stat din zona.

Aici la gradi au si ramas locuri anul trecut, in toamna, culmea, la grupa mica.

Si eu am tras concluzia ca sunt ceva mai putini copii decat acum cativa ani.



#40
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 14:31

Exact, stau in Voluntari. Gradinita de aici are program pana la 17 si crede-ma ca nimeni nu e dragut si binevoitor sau ii pasa ca tu iesi la 6 de la munca.

 

Uau! Si eu tot in Voluntari!! La ce gradinita iti ia numai 900??? Ca eu am innebunit in anul ala intre 2 si 3 ani! Am avut-o la miniclub cristina, la bel sorriso, la corina niculescu si la inca una, ca le-am si uitat, naibii!

M-au uscat de bani, nervi, iar feedback-ul a fost extrem de prost din toate punctele de vedere.

 

La gradi de stat din Voluntari nici eu nu ti-as recomanda sa o duci, a incercat o prietena si nu a fost multumita nici de cresa, nici de gradi.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -