Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

spaga la gradinita!

spaga gradinita

61 raspunsuri la acest subiect

#1
ana_maria86

ana_maria86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 01:45

Buna, sunt sigura ca acest subiect a mai fost discutat, dar nu vreau sa ramana doar la capitolul "discutat" trebuie sa existe o cale sa nu se mai practice acest "sport".

Ieri am fost la o gradinita din zona mea pt ca stiam ca au inceput inscrierile.. Dar acolo am fost intampinata de paznicul gradinitei care mi-a zis ca de abia in august se vor face inscrierile.. Cat am vb cu domnul respectiv, au mai venit trei mamici la fel ca mine sa se intereseze de aceasi problema. Doua dintre ele aveau deja un copil inscris si au inceput sa ne "pregateasca" pt ce urmeaza sa ne astepte. Una dintre ele cand si-a inscris copilul sa dus la directoare si aceasta ia spus ca nu mai sunt locuri . O alta mamica a invatat-o ce sa faca, ia zis marca de parfum care o prefera directoarea si a mai mentionat ca tocmai ce devenise bunica si are o fetita. Saraca femeie sa conformat, a cumparat parfumul (sa nu credeti ca era marca Avon sau ceva din piata..era un parfum de la Bvulgari..) si ia mai luat o pereche de cercei de aur pt nepotica. A impachetat frumos cadoul si sa dus inapoi la gradinita. Ghiciti ce? Prin minune directoarea a facut "abracadabra" si a gasit un loc pt copil!!!! WTF?!?! Unde traim? Iar dupa directoare mai trebuiesc cadouri  si pt educatoare, ingrijitoare.. normal, vor si ele.. Si daca eu nu am milioane sa arunc pe cadouri, asta inseamna ca copilul meu nu va face gradinita? Nu inteleg? Chestia cu cadouri ar trebui sa vina de la sine, de bun simt un buchet de flori, o cutie de bomboane, nu cadouri de milioane! Atunci ma fac si eu directoare de gradinita si o sa le zic la mamici ca vreau o vila cu piscina!!! Nu? Daca asa functioneaza tara noastra o sa ajungem departe! Si ce ma deranjeaza cel mai tare este ca chiar daca le faci cadouri, nu au grija cum trebuie de copii! Tin minte ca nepotul meu a venit tuns in cap pt ca desteapta de educatoare le-a dat copiilor sa faca felicitari pt 8 martie. Le-a dat foarfeci si a plecat din clasa iar copii au inceput se se joace. Daca doamne fereste isi scoteau ochii? Tara idioata, mentalitati idioate si sistem praf! 

De un lucru sunt sigura, din pacate nu vom scapa de dat spagi, asa i-am invatat, asa ii avem!


Editat de ana_maria86, 16 mai 2013 - 01:48 .


#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 07:13

Eu m-as orienta catre alta gradinita. Daca se dau bani la inscriere, asa va fi si in timpul anului.



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 07:15

Dar, poti si organiza, cu ajutorul politiei, un flagrant. Asta numai daca ai dovezi reale ca se ia spaga, nu doar vorbe.



#4
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 08:42

Cred ca am mai spus-o pe aici - noi nu am dat nici o floare spaga la gradinita! Ne-am dus in dimineata primei zile de inscrieri cu dosarul pregatit, l-am lasat acolo si am asteptat. Au fost inscrisi mai intai copiii care aveau prioritate (monoparentali, cu frati in gradi etc.), iar apoi in ordinea depunerii dosarelor. Cine a ajuns mai tarziu, evident ca n-a mai gasit locuri (ar fi trebuit sa fie nr dublu de clase ca sa aiba toti loc...). Deci se poate si asa (si nu e caz singular). Eu consider ca parintii sunt de vina in primul rand (stiti vorba aia, nu: "nu e prost cel care cere, ci cel care da").

 

Bafta!



#5
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 10:41

Pe pagina gradinitei nostre a fost anuntat calendarul inscrierilor in gradi si acolo se specifica [,] ca reinscrierile se fac in perioada 14-23 mai si inscrierile pt copiii nou-veniti intre 24 mai si 15 iunie, cu posibilitatea de prelungire pana la 15 septembrie sau pana la completarea locurilor. Prioritatea este in ordinea descrescatoare a varstei, deci cei de grupa mare vor fi inscrisi primii. Copiii peste 6 ani impliniti (pana la 1 septembrie) sunt admisi numai in baza evaluarii (cea care s-a facut pentru inscrierea la scoala) pe care sa aiba recomandare pentru grupa mare.

 

Criteriile de inscriere sunt proximitatea domiciului fata de gradinita, existenta fratilor in gradinita, proximitatea fata de locul de munca al unuia dintre parinti iar pentru cele cu program prelungit este necesara prezentarea de adeverinte de la locul de munca al ambilor parinti.

 

Cu aceste informatii trebuia sa te inarmezi nu cu barfe din fata portii gradinitei. Eu as depune dosare la mai multe gradinite si buchetul de flori l-as duce abia dupa ce m-as vedea pe lista de admisi.

 

Apoi tine cont ca exista (cel putin la noi in oras) un excedent de locuri in gradinite, pur si simplu dupa 2008 lumea n-a mai facut copii din cauza crizei, abia se ocupa locurile, exista si grupe cu nr de copii mai mic decat cel normat. Povestea cu super-spaga e din anii trecuti cand intradevar era macel la inscrieri.

 

Succes!



#6
ana_maria86

ana_maria86

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 11:04

Sper ca aceasta poveste sa fie din anii trecuti. Mi se pare inadmisibil asa ceva..



#7
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 11:11

Sigur e "din vechi". De exemplu, gradinita la care a mers fiica-mea pana acum se va inchide din toamna din... lipsa de copii. Ar fi necesar sa existe minim 80 de copii inscrisi cu o frecventa constanta de 60 zilnic iar acum sunt doar 45 de copii.

 

Deci si eu saptamana viitoare ma voi duce cu dosar de inscriere la o gradinita din cartier. Uite cum o iau de coada, acum la grupa mare [:D]



#8
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 11:36

Scuza-ti-ma, dar eu pur si simplu nu pot sa cred ce citesc: parfum Bvulgari si cercei de aur spaga !? De banii aia dadeai copilul la particular. Mi se pare o prostie si se incurajeaza coruptia.



#9
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 11:44

e, parfumul si cerceii nu costa cat gradi la particular :) daca faci totalul dupa un an scolar ai niste scoruri la particular de nu-ti vine sa crezi. Basca mai platesti in paralel si bona cand e copilul bolnav, ca acolo nu-ti scade nici un banutz decat dupa 2 saptamani de absenta. O cunostinta de-a mea a cheltuit la greu anul trecut si se gandeste sa mute fata la stat, ca nu mai face fata.

Nu sant de acord cu spaga, e drept ca cei care ofera sant primii vinovati, ca i-au "invatat" asa. Pe de alta parte, in Bucuresti, locurile in gradi de stat sant insuficiente, si uite asa se propaga fenomenul...

Ingrid si Cristi 10 ani

#10
virgo

virgo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 774 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 11:54

e, parfumul si cerceii nu costa cat gradi la particular :) daca faci totalul dupa un an scolar ai niste scoruri la particular de nu-ti vine sa crezi. Basca mai platesti in paralel si bona cand e copilul bolnav, ca acolo nu-ti scade nici un banutz decat dupa 2 saptamani de absenta. O cunostinta de-a mea a cheltuit la greu anul trecut si se gandeste sa mute fata la stat, ca nu mai face fata.

Nu sant de acord cu spaga, e drept ca cei care ofera sant primii vinovati, ca i-au "invatat" asa. Pe de alta parte, in Bucuresti, locurile in gradi de stat sant insuficiente, si uite asa se propaga fenomenul...

Ingrid si Cristi 10 ani

Nu sunt deloc de acord. Deci te duci la particular unde platesti sa-ti tina copilul si pana la 8 seara daca e nevoie, acolo mananca, acolo doarme. De banii astia ti-l si ia de acasa. Daca faci un calcul scurt, gradi de stat - si conditiile isi spun cuvantul ! - plus bona sau after school pana vii tu de la munca, transportul, mesele ... iesi exact si fix tot acolo. Cat mai costa la stat ca sa fie convenabil ma intreb ? Sub 400 RON ? Ma indoiesc.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -