Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

V-Ati Pus Vreodata Întrebarea Cum Sunt Alese Mamele Copiilor Speciali?

copii speciali

17 raspunsuri la acest subiect

#11
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 08:58

Si din partea mea, un gand si o imbratisare, si mare adevar in povestea aceasta! [flo2]



#12
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 17:13

Pupam postatoarea si apreciem caldura mesajului [:)]

[flor]  [pup]



#13
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 04 mai 2013 - 11:54

[flor]  [pup]


Na ca nu-mi pune si poza la reply [:)] Voiam numa sa zic, stai asa sa le vezi p-ale mele (da' miine, ca miine ma duc sa le iau) [:)]



#14
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 06 mai 2013 - 11:56

daca nu am postat in sectiunea potrivita, rog moderatorii sa mute subiectul unde considera ei  [flo2]
am citit aceasta poveste cu lacrimi in ochi si automat m-a dus cu gandul la toate mamicile de copii speciali [flo2]
 
´´Cele
mai multe femei devin mame accidental, altele vor acest lucru. Putine 
femei devin mame datorita presiunii sociale si cateva din obisnuinta.
Anul acesta aproape 100 000 de femei vor deveni mame ale unor copii cu nevoi speciale.
V-ati pus vreodata întrebarea cum sunt alese mamele copiilor speciali?
Eu L-am vizualizat cumva pe Dumnezeu privind în jos spre pamânt si alegânu-si instrumentele cu multa grija si prudenta .
El se uita si isi instruieste îngerii care noteaza într-un registru urias:
"- Armstrong, Beth; baiat. Sfânt protector...da- i-l pe Gherasim. El e obisnuit cu blasfemia."
"- Forrest, Marjorie; fiica. Sfânt protector, Cecilia. Rutledge, Carrie; gemeni. Sfânt protector, Matei."
La sfarsit El da un nume unui înger si zâmbeste, "- Da acesteia un copil cu nevoi speciale"
Îngerul e curios. "- De ce tocmai această femeie Dumnezeule? E atât de fericita!"
"- Întocmai," zâmbeste Dumnezeu, " As putea da un copil cu nevoi speciale unei mame care nu stie sa râda? Aceasta ar fi crud."
"- Dar are ea rabdare?" întreba îngerul.
"- Nu o vreau cu prea multa rabdare caci astfel s-ar îneca într-un 
ocean de auto-compatimire si disperare. Odata cu prelucrarea socului si a
resentimentului, ea se va descurca."
" Am privit-o azi. Ea are acea
constiinta de sine si independenta, atât de rare si de necesare la o 
mama. Stii, copilul pe care-l voi da ei are propria sa lume. Ea va 
trebui sa se transpuna în viata lui si aceasta nu-i va fi usor."
"- Dar, Dumnezeule, cred ca ea nici nu crede în Tine!"
Dumnezeu zâmbeste...
"- Nu conteaza ; pot sa repar aceasta. Această mama este perfecta – are destul egoism."
Îngerul comenteaza - "- egoism? e cumva o virtute?"
Dumnezeu da din cap:
"- Daca nu se poate separa din când în când de copil, nu va supravietui
niciodata. Da, iata o femeie pe care o voi binecuvânta cu un copil mai 
putin perfect. Înca nu-si da seama, dar va fi invidiata.
Pentru ea nu va fi firesc niciodată un ‘cuvânt rostit’. Ea nu va considera „ un pas ’’ ca fiind firesc.
Când copilul ei va spune 'Mama' pentru prima data, ea va trai un miracol, si va sti aceasta!"
"Îi voi permite sa vadă clar lucrurile pe care le vad...ignoranta, 
cruzime,prejudecata.... si-i voi permite sa se ridice peste acestea. Nu 
va fi niciodata singură.
Eu voi fi langa ea în fiecare minut din 
fiecare zi din viata ei, deoarece ea Îmi face lucrarea ca si cum ar fi 
aici la sânul Meu ".
"- Si cum ramane cu Sfântul protector?" întreba îngerul, cu condeiul ridicat în aer.
Dumnezeu zâmbeste, "Oglinda va fi de ajuns!"
Din colectia - povesti cu talc .
de Erma Bombeck

 

de cand ai postat prima data,am vrut sa scriu si eu cateva randuri,aveam cuvintele,dar nu le puteam asterne...

pt primul copil,Andreea(16 ani),am devenit mama accidental...da,vedeti bine...accidental...am ramas insarcinata la aproape 19 ani...primul gand,a fost spre avort...doar ce terminasem scoala,tatal copilului urma sa plece in armata...am amanat momentul,pana a fost prea tarziu...si la 19 ani jumate,m-am trezit cu un pui de om in brate,dar din primul moment in care am avut-o in brate,am fost fericita...am fost fericiti,ca am devenit parintii unui minunat copil....

al doilea copil,Mihai(9 ani si jumate),a venit in viata noastra,pt ca ne-am dorit...Andreea crescuse,fiecare aveam job-uri bune,ne mutasem dintr-o garsoniera,intr-un apartament cu 3 camere...incepusem sa ne gandim la un frate sau sora pt Andreea...si s-a intamplat,in dec 2002,am ramas insarcinata...eram foarte fericiti,toti 3...n-am sa uit niciodata reactia de bucurie a Andreei,cand la eco,ni s-a spus ca vom avea un baiatel,sotul meu,a spus,ca el nu crede pana nu vede...eram foarte fericiti si asteptam cu nerabdare moementul nasterii,undeva prin octombrie 2003...dar Mihai,a vrut sa vina mai devreme,in septembrie,intr-o frumoasa zi de toamna,in care in momentul nasterii,eram visata de o buna prietena,zburdand intr-un lan verde de grau,plina de fericire....da,Mihai,a aparut in viata noastra,cand eram fericiti,ne era bine...

Zambesc?da,zambesc,desi poate de multe ori in spatele zambetului sta multa tristete si durere...

Rabdare?daaa,de-a lungul timpului,mi-am dat seama ca o am,desi uneori,recunosc este la limita...

Egoism?ei bine,da...am si putin egoism...da,cateodata ma rup,de cele zilnice,copiii mei si evadez cu sotul meu,2-3 zile(cane ne permite bugetul),pt ca avem nevoie si de timp pt noi...eu si el...

O,da..miracol...asa am simtit,cand Mihai,dupa 8 ani,a spus din nou MAMA...nu-mi venea a crede...parca traiam un vis...

Este El,langa mine?probabil ca da...recunosc ca nu sunt singura...am copiii mei si sotul meu,am parintii(mama si socrii mei),am prieteni multi(chiar daca unii sunt doar virtuali) si da,am si dusmani,care ma invidiaza,desi recunosc sincer,ca nu-mi imaginez de ce!

Desi,uneori,ma cert cu El,trebuie sa II multumesc pt tot ceea ce am!



#15
anyvovcu

anyvovcu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 571 mesaje

Postat 07 mai 2013 - 18:03

waw cinste celei care a postat si nea incurajat caci noi mamicile de copii speciali  de multe ori ne simtim la pamant si de multe ori nu stii de ce tu si nu ai un raspuns caci stai si te gandesti de ce eu ce am facut rau dar de fapt asa cum copii nostrii sunt speciali asa suntem si noi in felul nostru de a fi lupatatoare  alaturii de copii nostrii si niciodata lasatoare 



#16
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 08 mai 2013 - 17:00

sunteti niste femei puternice si va admir curajul!  [flo2] cu totii avem de invatat de la voi...



#17
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 19:57

Super ce ai scris . Asta este pentru a incuraja mamele cand incep sa se simta obosite si nu mai au forta de lupta . Suntem mame alese asa ca nu ne putem da batute .



#18
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 27 ianuarie 2014 - 16:15

I-am citit mamei mesajul tau si a inceput sa planga . Ingerasul din casa noastra a venit pe lume pentru ca suntem familia potrivita pentru el , asa a zis ea . 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -