Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

drepturile sotiei asupra copilul sotului din alta casatorie

sotiemama copil minor drepturi

60 raspunsuri la acest subiect

#11
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 13:16

Anca,nu stiu daca este valabil si in Romania,insa in Germania,eu-ca parinte si sustzinator legal al copilului,am dreptul sa fac o hirtie pe care s-o predau scolii,prin care ii acord sotzului meu(care nu este tatal copilului)dreptul de a se interesa si adecide (in cazul in care eu nu pot fi contactata )soarta copilului.

 

Vorbesc d escoala,nu stiu daca un asemenea "document"este valabil si pentru alte institutzii.

 

Deci daca exista aceasta posibilitate,sotzul tau-tatal copilului,ar putea sa-tzi dea mina libera tzie in ce priveste scoala.E un exemplu.

 

Dana



#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 13:22

Nu este valabil in Romania. Drepturile so obligatiile asupra minorilor sunt foarte bine precizate de lege. Nu pot fi cedate. Exista imputerniciri exprese nominale notariale insa nu pentru asa ceva.



#13
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 13:33

Am intzeles Marius! Insa nu e vorba de a ceda ci de a permite ca persoana desemnata de mine(sustzinatorul legal al copilului)sa ia o hotarire (urgenta in general)in cazul in care eu nu pot fi contactata.

 

Sau sa fie instiintzat de situatzia copilului la un moment dat!(in Germania de exemplu profesorii nu pot da,nu au voie sa dea informatzii despre copil decit parintzilor sau sustzinatorilor legali)

 

Dana


Editat de andacos, 30 aprilie 2013 - 13:35 .


#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 13:39

Nu are valoare juridica. E un agreement mutual dar la o adica nu merge oficial.



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 13:42

Nu,nu are valoare juridica,insa cum e cazul Ancai,daca ar putea face asa ceva,ar rezolva problema cu scoala de exemplu.

 

In rest sustzinatorul legal al copilului,are drept d edecizie.

 

Dana



#16
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 14:06

Pai pentru ce ar avea nevoie in mod legal? Ar putea-o da cineva in judecata?

 

Pentru scoala sau gradinita, este sufficient ca tatal sa vorbeasca cu educatoarea/invatatoarea si sa-si exprime acordul. In practica, daca mergeti impreuna o data-de doua ori, este sufficient sa te considere in masura sa primesti informatiile referitoare la copil.

 

Intrebarea insa cred ca era oarecum legata de curator - ei bine, a raspuns Maria, curatorul nu are nici un drept sa intervina in educatia copilului . Cu atat mai mult cu cat tatal nu-I solicita ajutorul sau vreun sfat, nici nu trebuie luat in calcul.

 

Deci, in concluzie, tatal este singurul care poate hotari si poate sa se sfatuiasca cu cine doreste el, si mi se pare normal s-o faca cu noua sotie.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 14:20

Am mai spus, repet. Daca discutam din punct de vedere operativ, practic dar fara nici o valoare de raspundere se poate orice. Tatal daca doreste poate sa vorbeasca sau sa clipeasca din ochi si cu nenea de la colt sa ii dea copilul sa il duca in Africa sau la scoala nu are relevanta.

Raspunderea juridica deci legala obligatiile legale in raport cu copilul sau apartin integral si singular tatalui in contextul prezentat. Restul sunt simple aprecieri.



#18
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 14:47

Teoria ca teoria...practica ne omoara :) Referitor la iesirea din tara al minorului: daca minorul iese insotit doar de noua sotie, aceasta va avea oricum nevoie de declaratia tatalui (dar ar fi avut nevoie si daca ar fi fost mama naturala a copilului).

 

Daca minorul iese insotit de tatal sau si de noua sotie, in mod teoretic tatal ar trebui sa prezinte la frontiera dovada ca minorul ii este incredintat (certificatul de deces al mamei probabil). In practica este posibil totusi sa nu mai ceara nimeni acel document, intrucat noua sotie poarta cel mai adesea acelasi nume de familie cu tatal.


Editat de A_Iulia, 30 aprilie 2013 - 14:51 .


#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 15:03

Teoria ca teoria...practica ne omoara :) Referitor la iesirea din tara al minorului: daca minorul iese insotit doar de noua sotie, aceasta va avea oricum nevoie de declaratia tatalui (dar ar fi avut nevoie si daca ar fi fost mama naturala a copilului).

 

Daca minorul iese insotit de tatal sau si de noua sotie, in mod teoretic tatal ar trebui sa prezinte la frontiera dovada ca minorul ii este incredintat (certificatul de deces al mamei probabil). In practica este posibil totusi sa nu mai ceara nimeni acel document, intrucat noua sotie poarta cel mai adesea acelasi nume de familie cu tatal.

Cam speculativa treaba - daca noua sotie si/sau mama vitrega are numele si prenumele identic  cu a mamei naturale totce este posibil. Exista o probabilitate desigur. [:)]



#20
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 30 aprilie 2013 - 15:13

Bine, e drept ca asta provine din experienta proprie (exul a probat-o de cateva ori, cand a iesit din tara cu sora lui, ce poarta acelasi nume de familie cu noi)

 

Totusi prenumele mamei nu e trecut in pasaportul copilului...ai idee ce informatii le apar functionarilor la frontiera in computer, cand verifica (si daca verifica...) pasaportul?





Etichetat si cu sotiemama, copil, minor, drepturi

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -