Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (76)


394 raspunsuri la acest subiect

#21
diancic2002

diancic2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:31

Anna, cat de dragalase pot sa fie, mi le si imaginez cata distractie e pe capul lor, d'apoi cand tabarasc pe voi cu pupici.
Despre prematuritate, mi-a zis si pediatrul odata ca sunt totusi prematuri pt ca substantele luate de la mine in timpul sarcinii se imparteau la doi, atunci am zis ca-l ignor pt ca copiii sunt bine si au luat si bine in greutate, dar mai tarziu v-am "vazut" si pe voi dicutand ceva de genul....si ma gandeam...oare asa o fi si eu ignorat..?

Mami de gemenasi Elena si Costin

#22
Brigit

Brigit

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.625 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 01:44

Anna, vad ca s-au distrat de minune pisicutele!!! Ffffff frumos!


Diancic, ce prematuritate la 38 s? r u kidding? sunt copii nascuti la termen, cu nimik mai prejos decat copiii din sarcina unica. In fund ar fi bine sa nu ii tii, deformarile coloanei se redreseaza fff greu. Mai lasa-i, ca sunt convinsa ca nu se ridica ei singuri in seZut.


Amalia, cum te simti?A

Happy mom of twin miracles!!!!
Multumesc, Doamne!

_____________________
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

#23
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 12:57

fara sa ma dau cunsoscatoare, dar pediatrul ala e tampit; corpul femeii are 2 sani ca sa poata alapta 2 copii si cred ca am spus tot cu asta; la 38s sunt la termen

Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011

#24
tusferi

tusferi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 13:42

@Anna ce dragute sunt pisicutele tale! Se vede clar ca le-a placut in vacanta...

@Diancic imi caut o bona, idea este ca nici nu suntem siguri ca ne permitem. Deocamdata primesc banii pe concediul de sarcina si lauzie, dar din iunie cand o sa trec la indemnizatie nu stiu exact cum vom sta cu banii. Incerc sa imi fac calcule, dar nu prea stiu ce cheltuieli o sa avem cu gemenii.

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mamica fericita de [fetita] si [baietel]

#25
tusferi

tusferi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 14:10

Mai am o intrebare... cam tampita, dar chiar nu stiu raspunsul...
Ai mei nu mananca constant aceeasi cantitate la fiecare masa, cred ca asa e la toti copii. Cand le dau lm din biberon pun si eu cat apreciez ca ar vrea sa pape dar de multe ori le ramane lm in biberon (destul de mult). Voi ce faceti, aruncati laptele ala matern ramas? Ca la lapte praf e absolut clar, se arunca, dar maternul? Eu l-am aruncat si pe ala, dar ma doare sufletul, ca de la 2 copii, la o masa, pot arunca destul de mult lapte matern...
Nici varianta de a incalzi o cantitate mai mica si apoi sa tot suplimentez nu ma incanta, pt ca pana incalzesc alt lapte ca supliment, o data sau de 2 ori, dureaza destul de mult iar ei plang sau adorm sau nu mai vor sa ia biberonul din nou si atunci iar ajunge laptele la canal...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

Mamica fericita de [fetita] si [baietel]

#26
MBK2

MBK2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 14:20

Bine ne am regasit in noua casuta!:) Fetelor cand se Fac inj de maturare? Toate ati facut aceste injectii?Mie Dr mi a Spus ca nu le vom face, dar sap viit merg la celalalt care e la stat sa vad ce zice si el- cu toate ca eu vreau sa le Fac - mi se par cam nepasatori medicii nostri( parerea mea) pup gemenasii

#27
MBK2

MBK2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 14:22

Bine ne am regasit in noua casuta!:) Fetelor cand se Fac inj de maturare? Toate ati facut aceste injectii?Mie Dr mi a Spus ca nu le vom face, dar sap viit merg la celalalt care e la stat sa vad ce zice si el- cu toate ca eu vreau sa le Fac - mi se par cam nepasatori medicii nostri( parerea mea) pup gemenasii

#28
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 14:44

tusferi, eu zic sa cauti pe cineva sa te ajute, macar la menaj si un pic cu copii, o chemi asa 4-6h si cred ca nu ar terb sa fie mai mult de 6-800 lei, depinde ce o pui sa faca
stiu ca daca iei pe cineva mai in varsta paote lua numai 1000 lei pe 8-9h, eu am dat 1300 initial pe 10hzi/4 zile pe sapt (Deci practic 8h/zi) si n-a fost multumita si a plecat (desi i-am dat exact cat mi-a cerut + bonusuri), acum dau 1100 pe 6h, dar eu am vrut pe cineva tanar, deci mai scump (ea mi-a cerut 1000, dar ii dau mai multicel)


referitor la lapte, dar de ce se arunca laptele praf??? si cel de mama la fel, de ce sa-l arunci? la frigider stau foarte bine amandoua pana la 24h, la temperatura camerei sub 22grate stau pana al 8h parca si pesre 22grade(sau erau 26 nu-mi mai amintesc)rezista numai 2h
pai na, vezi cam cat mananca si nu le mai face mai mult
eu il pun la frgired daca ramane mai mult de 50ml, si apoi il incalzesc punand biberonul in apa fiarta, pe care o fac intr-un minut folosind o cana electrica si max 2 min sa se incalzeasca biberonul; hai ca in 3 min nu adorm copii daca le e foame; iar tu iti vei face o rutine si vei sti cand va fi urmatoarea masa

stiu ca brigit avea alta schema, ea se mulgea acum pt masa de peste 3h, mie mi-a fost frica sa tin laptele 3h la temp camerei, aveam 24-26 grade in casa; asa ca ma mulgeam inainte sa le dau sa manancem dura 20min si stiam cam cand treb sa mannace pisicutele sau asteptau si ele 10 min acolo ca nu era foc

poti sa-ti faci un calcul cam cat te costa
- lapte, vezi cam cat mananca pe zi si estimezi cat te va costa cel praf, eventual fa si tu o medie l acantitatile de pe cutie pt varsta respectica. Laptele o sa fie undeva la 200-300 pe luna depinde cat le dai praf
- pampers iti spun eu cat de costa - cam 10 buc/zi, adica 300 pe luna, daca iei cutii mari de 150 la nr 3 parca asa sunt iti treb 2 cutii; deci cam 300 lei/luna
- cand veti incepe cu fructele, dar mai e mult pana atunci, o sa te mai coste cam 4-5 lei un borcanel, sa zicem 10 lei/zi, deci iar 300 pe luna; sau un pic mai putin, dar daca mai pui si ceva cereale si aletle ajungi la 300
eu zic ca te vor costa cam 800-1000 depinde si de ce bani dispui, ai mai putini, vei chelt mai putin,ai mai multi, ii arunci pe toate cerealele si aletle ca mine, cate cutii ama runcat ca astea nu vor, numai cerealele simple de orez le-am mai pus in lapte


Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011

#29
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 15:49

eu stiu ca laptele praf odata preparat nu e bine sa se pastreze mai mult de o ora, fiindca dezvolta bacterii. despre cel matern nu stiu cat poate fi pastrat. cert este ca atunci cand ai mei erau inca in spital si ma mulgeam la fiecare 3 ore, mergeam imediat si il duceam la spital. sa zic asa, in maxim 20 de minute eram la spital cu el. daca a fost incalzit deja si ramane in bibe ceva, cred ca nu e bine sa se mai puna la frigider restul, tot din motive de bacterii.
eu lapte n-am aruncat, fiindca ai mei mananca inca din maternitate cantitati fixe.
tusferi, nici eu n-am avut ajutor si nici acum n-am. am mai avut ocazional pe cate o doama la curatenie, de 1-2 ori pe sapt, dar am renuntat de tot, nefiind multumita de cum faceau curat (sa zicem ca eu sunt cam obsedata cu curatenia si am standarde inalte). te inteleg perfect cu mulsul la 3 ore si cu oboseala cumplita. si eu simteam la fel, ca adorm pe scaun. ma mulgeam la fiecare 3 ore, in afara de noaptea la 3, cand efectiv eram prea obosita. ei se trezeau si atunci pt papa si aia era masa lor de lapte praf. de supt n-au stiut sa suga, poate fiindca i-am avut primele 3 sapt dupa nastere la spital si au mancat la bibe, ce le duceam eu muls. cand i-am pus acasa la san, unul rodea tzatza iar altul sugea si se enerva ca nu curgea cat vroia el si se punea pe plans. asa ca am tinut-o tot intr-un muls. n-am avut mult lapte, mereu am scos cam la limita, foarte rar peste ce mancau ei la o masa. am rezistat asa 3 luni si ceva si din momentul in care n-am mai fost in stare sa ma mulg la 3 ore, a inceput sa se duca laptele. la 4 luni n-am mai avut deloc. mi-as fi dorit sa ii alaptez mai mult, dar pe de alta parte stiu ca am facut tot ce a depins de mine in contextul ala.

cu cheltuielile pt bb-i, eu cheltui foarte mult:
- o cutie de lp de 800 grame pe mine ma tine fix 3 zile (ai mei beau si acuma cate 1 litru de lapte pe zi), deci laptele lor ma costa 550 lei pe luna
- scutece eu folosesc pampers pt unul si libero pt celalaltsi folosesc cam 7-8/zi de 1 bb, deci 14-15/zi. ar veni un 15-17 lei/zi scutecele, deci 450-500 lei pe luna.
- cu mancarea lor, incerc sa le dau cat mai sanatos sa manance, cumpar cat pot de bio. ma duce cam la 1000 lei pe luna.
asa ca toate astea pe mine ma costa cam 2000 de lei pe luna. de haine, jucarii, servetele umede, aleze, consum de apa, curent, etc, nu mai zic. oricum, sunt luni in care efectiv ma ia groaza cand vad cati bani se duc. asta e, sa fie ei sanatosi si sa se faca mari. sunt constienta ca pe masura ce vor creste, cheltuielile vor fi tot mai mari.

lai, felicitari pt bb-i. sa fiti sanatosi!
roxxy, cum esti?


[mamica] de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)



#30
Roxxy2

Roxxy2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 16:01

Salve fetelor,

 poimaine ne mutam definitiv de aici pentru ca am mai primit o amanare pana pe 30 mai si am hotarat sa facem totul mai cu calm.

Deja am facut  bagajele,le-a si dus el la casa cea noua,am lasat aici doar strictul necesar pentru mine si fetite,pampersi,hainute,mancare.

De-abia astept sa vad casa,cica e un apartament cu 2 camere,balcon,gradina in fata,etaj 1(aici sunt la parter si mereu a fost si umiditate de la subsol si foarte mult zgomot din strada.

Acolo mi-a zis el ca e foarte liniste,balconul si camerele au deschidere spre o strada la care au acces doar vreo 20 de persoane.

V-am citit din umbra cand am avut net,oricum cu wireless nu prind mereu.

N-am mai scris,am zis ca poate reusesc sa vin cu noutati din noua casuta.

 

Balanta_tm,multumesc,as vrea sa te intreb daca nu te superi,esti in zodia balanta?

Asta pentru ca si eu sunt in aceeasi zodie.


 

Ieri am facut si vizita ginecologica,am un chist ovarian,am si un fibrom dar nesemnificativ(a zis dansa),doctora a fost foarte cumsecade si mi-a facut si PAP test asa fara programare.

Mi-a spus ca ciclul mereu care nu se mai termina poate fi cauza glandei tiroide,trebuie sa fac analize.

Mi-a dat de facut analize de sange si urina si mi-a mai dat trimitere la spitalul unde am nascut(Niguarda)pentru a face o ecografie de nivelul II pentru acel chist.

In urma acestei ecografii va stabili chirurgul daca e cazul extirparii chistului sau daca poate fi tratat.

Deci foarte bine nu sunt,desi ma asteptam la toate astea,ma astept si la mai rau si nu stiu de ce,dar nu mi-e frica nici daca mi-ar zice ca am cancer uterin.

Tusferi,despre laptele matern muls ,din ceea ce stiu se poate pastra 3 zile la frigider si 3 luni la congelator.

Acum daca a fost incalzit in prealabil si ti-a mai ramas nu stiu ce sa spun.

Despre laptele praf stiu si eu ca se poate tine doar 2 ore,asa scrie pe fiecare cutie de Humana sau Mellin cumparate de mine.

Mai scrie sa nu fie incalzit sau fiert mai mult de o singura data.

Incearca sa nu te descurajezi,stiu ca e greu,am trecut si eu prin asa ceva,fetitele sugeau bine la san dar pana mi s-au desfundat canalele imi venea sa urlu de durere.Eu le-am pus la san de cate ori am putut(numai in public le-am pus doar de vreo 2 ori,caci il deranja pe al meu)apoi cand vedeam ca am un pic de timp liber,fetitele dormeau si aveam sanii plini(incepeau sa curga),imediat ma puneam si imi scoteam laptele cu pompa.

Puneam laptele in biberoane de sticla la frigider si cand le era foame ma orientam,ori le puneam la san ori incalzeam laptele matern din frigider asa cum a scris Anna_a,fierbeam apa intr-un ibric,apoi stingeam focul si puneam biberonul in apa.In putine minute se incalzea laptele si il dadeam la copii.

Daca nu ajungea nici laptele de la san si nici cel muls,atunci completam cu lp,numai ca nu prea au rabdare copiii sa faci lp,era bine cand era el acasa ca facea imediat si intre timp eu mai tineam fetita la san.


 

Lai,sper ca sunteti bine toti trei,le doresc multa sanatate si sa fie mancaciosi copilasilor tai,iar tie refacere cat mai rapida si laptic mult.

Cred ca iti va fi greu,mai ales ca mai ai si motanul(cum ii zici tu),dar daca vei avea ajutor va fi bine.


 

Anna_a,bine ai revenit din vacanta,cred ca a fost foarte placut,iar Eva si Ema sunt doua minuni de fetite,foarte frumoase.


 

Amaliaro,sper ca esti bine,eu nu am patit asa ceva si nu stiu ce sa te sfatuiesc.Probabil ca ai luat deja legatura cu doctorul tau..Te asteptam cu vesti bune.


 

Eu citesc din urma,am ajuns prin iulie anul trecut,imi place tare mult cum scriati voi,ati fost foarte unite,una aproape de cealalta,chiar daca erati la distanta.

Savurez tot ce scrieti,Anne-Mary imi place foarte mult cum scrie,imi place caracterul ei.

De asemenea imi doresc enorm sa citesc tot ce s-a scris din urma si nu numai pe forumul de gemeni.


 

Salve si sper sa mai am internet wireless si in noua casuta si sa pot sa va spun rezultatul analizelor mele si despre fetite.


 


 


 

 

 

 


 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -