Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cand un preot nu impartaseste


12 raspunsuri la acest subiect

#1
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 15:54

Buna ziua,

La noi in sat este un preot nou. Acest preot nu face impartasanii si nu cununa (cheama un alt preot pentru acestea). Face slujbele de inmormantare si de botez insa. Poate sa ma lamureasca cineva de ce?

Multumesc

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)




#2
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 18:44

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Buna ziua,

La noi in sat este un preot nou. Acest preot nu face impartasanii si nu cununa (cheama un alt preot pentru acestea). Face slujbele de inmormantare si de botez insa. Poate sa ma lamureasca cineva de ce?

Multumesc

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)





o avea vreun canon dat de duhovnicul personal sau are el o retinere personala, pana si-o clarifica e bine sa fie respectata, altfel va puteti adresa sefilor lor cu intrebarea

ps. ne spunea tata un banc despre un preot nou intr-un sat, asta facea slujba de inmormantare cu usile inchise, doar el si defunctul, problema preotului era ca nu stia sa faca slujba si ca sa nu se faca de poveste in fata enoriasilor alesese metoda asta. intr-o buna zi satenii satui de setcretosenia preotului au hotarat sa-l afle despre ce era vorba, unu dintre ei s-a oferit sa joace rolul mortului...ajunsi cu "mortul" la biserica, dupa Doamne miluieste, Domane miluieste, preotul a invitat toata lumea afara dn biserica, ramanand singur cu mortul a inceput...deh taica, ce sa fac eu acum, ai murit, ai murit, toti murim, Dumnezeu sa ierte si asta e, mortii cu mortii, vii cu vii... la faza asta mortul sare din sicriu..aha din asta ne esti parinte, esti un escroc si te vom da afara din biserica noastra, la care preotul sare pe "mort" si dupa cateva tavaleli il dovedeste si il omoara ...dupa care cheama inauntru pe toti cei care asteptau afara dezvaluirea secretului... o data ajunsi in biserica, preotul le zice, "am terminat slujba, puteti sa-l luati sa-l ingropati si data viitoare asigurati-va inainte ca mortul e mort deabinelea!"

Nina,mami de, [fetita]




#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 18:59

Mai, eu banui ca el nu-i chiar preot la 100%. Cum am doua botezi de facut anul asta, as vrea sa fie totusi un preot.
Tipul, de profesie inginer, era diacon. Preotul a plecat si i-a luat el locul ...

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)




#4
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 23:54

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Mai, eu banui ca el nu-i chiar preot la 100%. Cum am doua botezi de facut anul asta, as vrea sa fie totusi un preot.
Tipul, de profesie inginer, era diacon. Preotul a plecat si i-a luat el locul ...

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)





nu o fi hirotonit, o face acum ceva facultate teologica la distanta sau ff si si-s tras post din timp...dar m-ar mira sa-l lase de capul lui de la Patriarhie...cauta site-ul Patriarhiei Romane, poate au vreun email la contacte...trimite un email si poate primesti o explicatie

Nina,mami de, [fetita]




#5
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 00:17

Am sunat la Patriarhie la Paris [:I]. Tipul a parut ff ofensat, cum imi pot inchipui ca nu e preot etc. Dar raspunusl lui la intrebarea de mai sus nu m-a multumit : parintele e f ocupat si de aceea vine un calugar sa faca spovedaniile ...

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)




#6
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 00:40

O mica corectie, nu mi-o lua in nume de rau: la Paris e Mitropolia, nu Patriarhia... :)
In rest nu stiu de ce preotul vostru nu savarseste toate Sfintele Taine, chiar n-am mai auzit.

#7
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 09:43

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Am sunat la Patriarhie la Paris [:I]. Tipul a parut ff ofensat, cum imi pot inchipui ca nu e preot etc. Dar raspunusl lui la intrebarea de mai sus nu m-a multumit : parintele e f ocupat si de aceea vine un calugar sa faca spovedaniile ...

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)





poate ca asa e, fiind nou o avea nevoie de ajutor la inceput, daca nu te multumeste raspunsul si banui ca e ceva mai "grav" de ce nu cautati alta biserica prin imprejurimi

Nina,mami de, [fetita]




#8
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 11:10

da-mi un mail la nike974@gmail.com sa t epot pune in legatura cu un preot ortodox din paris,roman.
probabil ca e doar diacon,nu probabil,ci sigur.

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 26 martie 2013 - 19:28

Histamina, merci! Din pacate sunt la 400km de Paris :(.

Nina, e complicat sa pleci la sute de km pt o biserica romaneasca ... Ne vom orienta probabil spre alta biserica.

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (34+)




#10
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 10:03

E pentru prima oara cand aud asa ceva. Daca parintele ar fi fost caterisit nu avea voie sa slujeasca deloc. Dar nici nu s-ar fi aflat acolo....




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -