Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Tabieturi de cititoare


27 raspunsuri la acest subiect

#21
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 martie 2013 - 19:30

Tabieturile mele sint bine batute in cuie.

La masa [:I] citesc carti rascitite, super usoare, pentru care nu-mi trebuie concentrare.

La baie [:I] ma culturalizez cu L'Express (n-apuc sa-l citesc altfel) sau, de cind sintem in lucrari, cu reviste de bricolaj si amenajari interioare.

Seara, in pat, ma apuc de carti pe care nu le-am mai citit.

Imi place sa merg cu trenul si sa astept la doctor. In primul caz pt ca am intotdeauna o carte de citit in geanta si, in cazul respectiv, am si timpul necesar. Iar la doctor, sau la coafor, de altfel, ma pun la curent cu revistele feminine.

Ioana_Pos, merci pentru poze, asa de mult mi-a placut a treia fotografie, incit l-am convins si pe barbatu-meu ca asa trebuie sa amenajam biroul.

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

#22
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 28 martie 2013 - 00:39

[flo][flo] Bafta la decorat!

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#23
ita2v

ita2v

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 15:46

inaonte citam asaralaxata in pat seara insa acum citesc unde apuc ,la masa ,pe autobuz si chiar la baie ca acolo nu ma deranjeaza nimeni Mi-as dori sa pot sta macar o ora intr-o biblioteca sa citesc dar e doar dorinta

#24
LianaStefan

LianaStefan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 10 mai 2013 - 12:35

Seara in pat cu o veioza pentru cartile obisnuite, mai nou de cateva luni buni de cand am tableta nu mai conteaza veioza si-mi place teribil asta.

 Nici eu nu pot citi in mers, mi se face imediat rau dar am constat ca nu am nici o problema atunci cand citesc de pe tableta, poate culoarea paginii si marimea literelor conteaza...nu stiu.

 

 Imi plac anumite carti sa le recitesc iar si iar, am scriitori care-mi plac...pur si simplu ma opresc si savurez ca si cum as manca ceva bun bun (ex.Steinbeck, Pratchett). Si apropo de mancare, am feluri preferate de mancare pentru anumite carti. Am incercat sa citesc in cada dar nu imi place, invariabil mi se uda mana si ud cartea, asta-mi displace dar daca am ceva bun de citit si nu vreau sa ma desprind citesc si acolo.

 

 Idealul lecturi ar fi o zi ploioasa si rece, de preferat o zi de vineri in care sa am liber, sotul la servici copilul la scoala si eu in varful patului :D. Am un morman de carti in asteptare, de fiecare data cand vreau sa incep o carte noua ma simt ca magarul lui Buridan.



#25
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 01 ianuarie 2014 - 21:26

Atunci cand citesc o carte captivanta,literalmente nu o pot lasa din mana fara s-o termin,asa ca saraca "vede" multe locuri "neadecvate". Cu alte cuvinte ma urmeaza peste tot in casa, la servici,mijloace de transport in comun,masina personala si lista poate continua.
Raman o adepta a cartilor palpabile,cele din hartie,unde transformarea este completa (miros,vazut,auz),fata de cele tip tableta,calculator,kindle,etc.

#26
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 02:31

Nu mai este un secret pentru nimeni ...eu "citesc" in masina, cand conduc ...mai exact ascult carti audio ...este cel mai eficient mod de a folosi timpul spre si de la serviciu. In concluzie citesc in fiecare zi in jur de 2 ore.

 

Si mereu am IPad-ul la mine, pe care am kindle si internet ...asta in cazul in care astept pe undeva.



#27
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 02 ianuarie 2014 - 23:03

Eu deja Kindle-ul il am de un an ....si inca sint super incintata de el .....

Inainte cind nu stiam un cuvint nu cautam in dictionar, acum pot sa spun ca am invatat multe cuvinte noi  ......

Asa m-am obisnuit ca am incercat si la carte pe hirtie [:-)))]  



#28
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 03 ianuarie 2014 - 01:15

Imi plac cartile pe hartie. Imi place greutatea cartii in mana, imi place sa dau pagina, imi place mirosul de hartie, imi place sa studiez coperta... citesc si in format electronic, de fapt citesc oricum, oriunde, numai sa citesc.

Dar locul meu preferat e pe fotoliu, la geam, cu lampa de citit aprinsa, care da o lumina vag portocalie.

As da locul preferat pe mai mult timp de citit, indiferent unde...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -