Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Merita respect si cei buni si cei rai?


78 raspunsuri la acest subiect

#21
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:13

Hmmm. Cum sa respecti criminalii, violatorii, pedofilii si cum sa te straduiesti sa gasesti partea buna din ei, cand partea lor rea provoaca tragedii ?! Daca toti oamenii ar merita respect, nu ar exista legile care sa ii pedepseasca pe cei care fac rele. Stiu exista si oameni buni care fac rele, dar tot nu poti respecta fapta reprobabila si omul care a infaptuit-o.
Nu exista numai oameni buni in totalitate, dar raul din unii eclipseaza partea lor buna, aproape total.



Alizee*

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#22
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:21

giulia, strict la sotul care isi inseala sotia...e normal ca sotia inselata sa nu isi mai respecte sotul, e implicata direct in discutie. Dar tu, de ce il consideri om rau si nu il mai respecti? Vina nu e niciodata numai a sotului, acolo e ceva mai mult de sotul a ajuns sa o insele. Apoi inselatul inseamna lipsa de respect fata de sotie, e clar ca sotia nu isi va mai respecta sotul. Dar nu inteleg ce treaba am eu, ca vecina/prietena/colega de serivici, you name it, cu sotul asta sa nu il respect ca om.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#23
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:36

eu incerc sa am respect pentru oamenii care si-au depasit conditia.

chiar daca nu pot mai mult decat sa spun: da, respect transformarea.

nu cred ca pot insa sa cred in orice transformare, astfel incat sa ajung s-o respect.

_______________________

#24
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:46

Citat:
citat din mesajul lui giulia71

Citat:

Pai respectul tau depinde de informatia pe care o ai tu despre actiunile subiectului in cauza. Daca informatiile care ajung la tine se regasesc pe lista ta de respect, atunci respecti, daca nu, atunci dispretuiesti.

Cai care isi construiesc imaginea perfecta, ofera exteriorului comportamente dupa dictionar si cu siguranta obtin cantitatea maxima de respect.


Pai si nu e asa?
Respectam sau nu o persoana in raport cu actiunile directe care ne afecteaza.

Nu, nu, nu ... eu nu am spus asta. Eu am spus ca respecti un om in raport cu informatiile favorabile sau nu, pe care le procesezi despre el ... indiferent daca actiunile lui te afecteaza sau nu.

In plus, poti respecta un om cu care rezonezi intr-o anumita directie si in acelasi timp il poti dispretui pentru modul in care abordeaza alt domeniu ... in cazul exemplului tau ipotetic, sigur ca nu poti respecta invatatorul pentru ca nu isi practica meseria corect, dar, desi desi un profesionist mediocru, poate fi un mare filantrop ... actiuni care merita din plin respect.

Unul din personajele pentru care eu am simtit respect si dispret in acelasi timp a fost Steve Jobs. I-am citit biografia si mi-am dat seama ca este posibil sa te respecte o omenire, sa ramai in istorie pentru inovatiile tale si in acelasi timp sa fii atat de ticalos cu cei apropiati.

#25
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:51

Citat:
citat din mesajul lui columbiana

eu ma refer in primul rind la respectul pentru fiinta umana in sine; nu mutilez corpul unui soldat inamic odata ucis; nu ma razbun singura pe criminal omorind la rindul meu ca razbunare, pentru ca exista o lege.

nu lovesc un ciine care m-a muscat, prefer sa fac plingere contra stapinului, etc.
apoi da, am nevoie de respect pentru mine/selfesteem, pentru ca altfel ma autodispretuiesc; si atunci ce sa astept de la cei din jur, daca singura nu sunt capabila sa-mi apreciez fortele si calitatile proprii?
nu are nimic de-a face cu imaginea, din punctul meu de vedere, ci tocmai cu autenticul, si respectul asta ma face sa evidentiez ce-i bun in celalalalt fara sa-l umilesc pentru ce nu mi se pare bun (ma rog, teoretic, practic uneori alunecam)
Cred ca-i foarte important si pentru copiii nostri respectul asta, sa creasca cu el, altfel vor fi doar indivizi timorati si redusi la umilinta, la cea mai mica rautate primita de la ceilalti.

si nu, nu dispretuiesc automat barbatul/femeia care inseala; de obicei in cuplu vina e pe la 50%; tocmai ca nu e niciodata unul absolut fara pata si celalalt complet vinovat.

Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today


Eu nu am inteles nimic din ce ai scris [:I] ... vorbim aici de respectul de sine sau de respectul pe care il primim / acordam celor din jur ?

Cat despre copiii mei, respectul este ultimul lucru pe lista mea de obiective pentru ei ... nici nu cred ca respectul se invata.

Cred ca vine instinctiv, atunci cand rezonezi cu actiunile cuiva ...

#26
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 08 martie 2013 - 23:55


eu cel putin discut de ambele, pentru ca le vad in legatura directa; si nu discut de cineva anume;
din punctul meu de vedere, si respectul se invata/educa.

Dear Lord, please give me the strength to not slap an idiot today

#27
izabela88

izabela88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 09 martie 2013 - 01:56

definiti respectul fata de cineva,ca sunt in pom si pomu'-n aer[alcool]
cat despre oameni buni si oameni rai,nu cred ca poti fi corect in a incadra o persoana intr-una din categorii.[flo]
in fiecare e un procentaj,mai mic sau mai mare,de bunatate si rautate,variabil in timp...
eu,personal,judec dupa ceea ce am auzit in legatura cu persoana in cauza si/sau prin prisma interactiunilor avute,unde prima impresie conteaza[:D].
daca am avut de suferit de pe urma respectivei persoane,e trecuta pe "lista neagra",dar,poate, alte 10 persoane o au pe lista binefacatorilor,deci...sunt cam subiectiva[:I]

#28
dia_filipas

dia_filipas

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.661 mesaje

Postat 09 martie 2013 - 02:07

Eu nu pot sa ofer respect unor persoane precum violatorii, pedofilii, cei care isi abuzeaza copiii/sotia/sotul sau ce ce sunt cruzi cu animalele. Acestia ii consider eu oameni rai si nu merita consideratie/respect, indiferent ce alte lucruri fac in viata. Astea sunt lucruri inacceptabile din punctul meu de vedere. Cat priveste criminalii, hotii sau cei ce inseala de ex., asta e discutabil, ca depinde de motiv, de circumstante, e mai complexa treaba, si pot gasi respect pt. astfel de oameni, pentru alte aspecte ale vietii lor...


__________________________
Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011) [loveyou]

Cand vei cadea, eu voi fi mereu acolo!
Cu drag, Podeaua.


#29
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 09 martie 2013 - 11:41

Eu cred ca ar trebui in primul rand definit respectul...Daca prin respect intelegeti comportamentul nostru in raport cu ceilalti,e una, daca va referiti la ceea ce simtim, in interior, fata de ei-consideratie, e alta.

Comportamentul civilizat si respectuos cu toata lumea este o caracteristica a noastra, tine de educatie, de temperament, de autocontrol si nu are legatura cu ceea ce merita sau nu cel din fata noastra.
Exista o singura situatie in care imi cam dispare autocontrolul, atunci cand sunt martora la acte de vilenta indreptate asupra copiilor, animalelor, sau in general cand raportul de forte este dezechilibrat.Si nici atunci nu e lipsa de control de fapt, ci actiune interventie voluntara.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 martie 2013 - 12:20

Respectul are 2 aspecte care se intrepatrund: atitudinea si sentimentul.

Mai mult de atat sunt de acord cu Columbiana. Nu poti desparti respectul fata de ceilalti de respectul fata de tine insati/insuti.

Ca atitudine respect toate lucrurile si fiintele din jurul meu (fotoliul pe care stau, liftul, holul blocului, vecinul de la etajul V - despre care nu stiu daca e violator sau nu).
Aceasta atitudine va fi dublata de sentimentul de consideratiune pentru acele personae care au reusit sa fie deosebite.

La un anumit nivel toate persoanele merita respect.

Povestea Aqai de Arthur C. Clarke. Nu l-am cunoscut. Nu am cum sa respect ceva ce nu am cunoscut.
Dar, ii respect opera. Nu am sa fac niciodata parte dintr-un grup care va vrea sa-i arda cartile pe considerentul ca a fost pedofil.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -