Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania mea draga!-split


91 raspunsuri la acest subiect

#21
Edip

Edip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 414 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 19:03

Anemona1, interpretezi gresit ... ma refeream la faptul ca ar fi frumos ca acei copii sa aibe conditii de viata mai bune si sa ne madrim ca putem sa le oferim asa ceva, nu sa ne mandrim noi ca suntdoar frumosi de la mama natura.


#22
Anemona11

Anemona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 19:07

Edip, faci prezumptii bazate pe prejudicii.
Cu aceeasi logica, as putea sa deduc eu, ca nu ai apa calda si nu prea te speli pa dinti. Si pana nu rezulvi chestiunea asta, ai face bine sa nu mai aberezi. [pk]
Sper ca nu interpretezi gresit insa ar fi frumos ca tu sa ai dintii sanatosi si sa ne mandrim cu dantura ta.

#23
Edip

Edip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 414 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 19:12

asa e ca tine.. romanii stau f. rau conform statisticilor la spalatul PA dinti...

#24
magdalena67

magdalena67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 19:16

Chiar nu inteleg ce legatura au acesti copii frumosi, care chiar numai prin portul lor din aceste poze vor duce traditia mai departe cu wc din curte?
Cati dintre noi nu au trait la fel, si au ajuns oameni in adevaratul sens al cuvantului?
Nu te supara dar cred ca ai uitat de unde ai plecat, si acum iti cam pute tot.

stoian

#25
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 19:17

D`aia si-a luat domeniu printul Charles in nRomania asta unde nu sunt WC -uri in case....

Pentru cei care nu stiu nici un pic de istorie,de etnologie si altele conexe,pot sa spun eu ca tocmai traiul dinainte ii facea pe romani sa fie sanatosi si vivace.Cati obezi si b olnavi de diabet vedem la tara?Va spun eu,incep problemele cu vederea si putina tensiune pe la 75 de ani.

Cunosc multe persoane care la 85-90 de ani inca isi intretin singure "batatura".

Stiu oameni care au trecut prin doua razboaie mondiale,foamete si au supravietuit...si sunt mai sanatosi decat noi de 1000 de ori.Da,cum nu,traiul modern ne omoara.Suntem dependenti de electricitate,de gaz metan,de telefoane si masini.
Cei care aveau,si inca mai au,wc-ul afara pot supravietui fara probleme in toate conditiile.Cei care sunt invatati cu caldurica si mancarica procesata vor dispare rapid.In caz de cutremur,meteorit sau mai stiu eu ce,supravietuitorii vor fi cei care stiu sa traiasca fara tot ce insemana modern.Din randul celor care nu au bude in casa si apa curenta s-au ridicat toti marii oameni ai neamului...cei care au lasat ceva in urma.
Cinste batranilor care stiu sa traiasca atat de frumos...acxei copii sunt fericiti,sunt mai sanatosi si mai inteligenti decat cei care isi fac titlu de glorie din a manevra ipad-urile.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#26
Edip

Edip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 414 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 19:22

Magdalena, ma opresc aici cu comentariile tocmai pentru ca sunt intr-adevar niste copii f. frumosi....

#27
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 19:24

Era si timpul Edip,......e prea frumos subiectul[asia]

#28
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 22:00

Citat:
citat din mesajul lui Edip

Anemona1, interpretezi gresit ... ma refeream la faptul ca ar fi frumos ca acei copii sa aibe conditii de viata mai bune si sa ne madrim ca putem sa le oferim asa ceva, nu sa ne mandrim noi ca suntdoar frumosi de la mama natura.



au, se vede clar in poze, sunt curati, au haine curate, parul ingrijit, dintii superbi, te poti ingriji si spala si daca nu ai baie in casa, te poti usura si daca nu ai wc, e diferit si poate o viata ceva mai grea, dar nu e obligatoriu o viata in mizerie (imi spunea pe net o adolescenta din sua ca si-a vizitat rudele de la tara, din alt stat apartinand sua, si ca a sufetit o saptamana din cauza ca aveau wc in spatele casei...uite ca e posibil)


ps: pe vremea cand casele regale si imperale ale ioropei colcaiau de paduchi si raie, iar capetele lor incoronate aveau nevoie de furci batute in nestemate cu care sa-si racaie rapanul de pe spinarile incarcate de matasuri si blanuri pe care nu le dezbracau pe tot parcursul vietii lor, taranul roman, analfabet si legat de glie isi spalat copii la copaie cu sapun de casa, isi dezinfecta hainele periodic cu lesie, albea rufele la rau...da, viata romanului era grea dar macar nu traia si nu murea in jeg...si uite ca vestul a evoluat...wow au descoperit buda si vana de baie in casa... sper sa fie capabil sa si le curete...sau au nevoie de mana de lucru ieftina din romania?!

Nina,mami de, [fetita]




#29
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 23:30

In completare as adauga ca parfumurile frantuzesti erau folosite in cantitati mari pentru a masca mirosul de murdarie si transpiratie..la curtea lui Ludovic XIV....

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 04 martie 2013 - 01:11

Superbi copilasii din imagini!

Cand avea doi ani, fetita mea a primit si ea un costum popular din Maramures si m-am bucurat enorm pentu cadoul primit.I l-am pus la pastrare in cufarul ei cu "amintiri", pe care i-l voi face cadou cand va implini 18 ani.

Acum astept gemeni si imi doresc sa le comand si lor costume traditionale romanesti, cand vor creste putin.



Din pacate, constat tot mai des ca exista prea multi snobi romani pe lumea asta,nu doar in randul celor ce au plecat din tara. Mai cunosc persoane care gandesc la fel de superficial ca Edip.





Daniela Veuger [gravired] 10+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004







Povestea Almei


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -