Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Romania mea draga!-split


91 raspunsuri la acest subiect

#11
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 00:03

Deci cat de cat am nimerit-o...avand in vedere faptul ca eu si cu gps si nu nimeresc o adresa..[:I]
Ar fi fain daca ar pune Marius si un fel de legenda..carei zone ii apartin....
Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#12
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 00:59

Am fost vara trecuta in Bucovina si am vazut majoritatea manastirilor, am fost si in Suceava. Voronet nu ne-a impresionat ft mult, cele mai frumoase (parerea noastra) au fost Moldovita, Sucevita, Putna. Peisajele sunt superbe, drumul din Bucuresti a fost ok (mai rau a fost de acolo la granita, spre Bors). Va recomand sa mergeti daca inca nu ati fost. Am stat la o pensiune chiar in Voronet (de la noi se vedea manastirea). Al meu elvetian a fost impresionat de aceasta parte a tarii (am intalnit chiar o pereche de austrieci cu 2 copii mici, care fusesera in Maramures si vizitau Bucovina, au petrecut 2 saptamani in Romania si le-a placut ft mult, aveau un dictionar si se straduiau sa comande la restaurantul pensiunii noastre in lb.romana, ne-au impresionat despre cum vorbeau de Romania).

#13
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 01:21

Marcia,am citit odata ceva..era o discutie intre un neamt si un moldovean,reprodusa in cartea respectiva...romanul ii spunea,intre altele,neamtului ca manastirile noastre au fost facute intre doua batalii pentru independenta(in vremea lui Stefan)...unele au fost cladite din resturile de la casele distruse si tot as,din putin,in rastimpul scurt dintre doua batalii...nu in tihna ca acele catedrale marete ale occidentului...occidentul a avut timp de catedrale marete,cladite in zeci de ani,caci bataia,lupta s-a dus pe ale noastre meleaguri...
Edit,mi-am adus aminte..cred ca era o carte de-a unuia...Mihai Drumes sau ceva de genula sta,citita cred in generala...dar aia nu am uitat ca-s patrioata(patriota) ambele forme sunt in dex.



Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#14
izabela88

izabela88

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 02:38

mi-aduc aminte ca am fost acum 8 ani,in liceu,intr-o excursie cu scoala. in drumul nostru am trecut,duminica dimineata,printr-o localitate(undeva intre satu mare si baia mare) in care toti locuitorii pe care i-am vazut pe strada,de la bb-lusi pana la batrani in baston,erau imbracati in straie populare...erau atat de frumosi[flo]
prin zona mea stiu ca daca apare cineva duminica dimineata in costum popular,fara sa fie vre-un eveniment cultural in ziua respectiva,acel cineva va fi privit ciudat,se vor face glume pe seama lui,mai pe scurt,se va rade de traditia noastra[q] ca urmare,prea putini se risca.bunicul meu a murit acum 4 ani,dar inainte mergea in fiecare duminica la biserica si la piata(se face saptamanal[:D]),imbracat in costumul popular si,mi-aduc aminte ca nu era singurul.
dar anii trec,traditiile se uita... [bin]

#15
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 09:46

Da sigur, sigur, sigur sunt din Romania? Ca nu-mi vine a crede..eu stiam ca Romania inseamna pozele cu tigani la cersit, asta vreau sa vad...asa ca eu cred ca nu sunt din Romania[bang]

#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 12:27

Citat:
citat din mesajul lui izabela88

mi-aduc aminte ca am fost acum 8 ani,in liceu,intr-o excursie cu scoala. in drumul nostru am trecut,duminica dimineata,printr-o localitate(undeva intre satu mare si baia mare) in care toti locuitorii pe care i-am vazut pe strada,de la bb-lusi pana la batrani in baston,erau imbracati in straie populare...erau atat de frumosi[flo]
prin zona mea stiu ca daca apare cineva duminica dimineata in costum popular,fara sa fie vre-un eveniment cultural in ziua respectiva,acel cineva va fi privit ciudat,se vor face glume pe seama lui,mai pe scurt,se va rade de traditia noastra[q] ca urmare,prea putini se risca.bunicul meu a murit acum 4 ani,dar inainte mergea in fiecare duminica la biserica si la piata(se face saptamanal[:D]),imbracat in costumul popular si,mi-aduc aminte ca nu era singurul.
dar anii trec,traditiile se uita... [bin]

Doar de fiecare natie depinde daca si in ce masura isi pastreaza si isi promoveaza identitatea.
Unii vad esenta adica o natiune, altii cauta in disperare posibile drepturi de copyright. [:)] Fiecare va exprima o valoare si se va raporta asa cum considera.

#17
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 13:10

Sa stiti ca am intalnit ft multi turisti straini la manastiri : din Spania, Germania, Olanda,Austria. Am vazut maicute vorbind in germana turistilor.Voronetul e ft mica (iar in parcarea de la intrare era cam mult gunoi). Moldovita+Sucevita au curti ft mari, pline de verdeata si flori (in special trandafiri). In interiorul manastirilor nu ai voie sa faci poze, cu exceptia Manastirii Putna (acolo exista si o statuie a lui Eminescu). Voi pune poze mai tarziu. Este ft curat, peisajele sunt superbe. Exista si o salina, de unde am cumparat sare.

#18
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 18:16

Citat:
citat din mesajul lui marius
[quote]citat din mesajul lui izabela88
Unii vad esenta adica o natiune, altii cauta in disperare posibile drepturi de copyright. [:)] Fiecare va exprima o valoare si se va raporta asa cum considera.
No,e vorba de generatia tanara..de viitor..poate asa vor invata cei mici acum sa pastreze frumusetile ....ca-s nenumarate aceste frumuseti ale Romaniei....si obiceiurile sunt atat de frumoase si complexe....pacat ca se pierd...[q]MadalinaCopiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#19
Edip

Edip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 414 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 18:32

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Da sigur, sigur, sigur sunt din Romania? Ca nu-mi vine a crede..eu stiam ca Romania inseamna pozele cu tigani la cersit, asta vreau sa vad...asa ca eu cred ca nu sunt din Romania[bang]


Nu vreau sa stric subiectul pentru ca sunt niste copii frumosi foc dar iar ne ascundem dupa deget... As intreba eu, au copii aia WC si baie in casa in satele alea unde sunt facute pozele?

Nu numai tiganii cersesc...

#20
Anemona11

Anemona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 03 martie 2013 - 18:56

Inca o data avem parte de retorica romanului care si-a luat bocceluta si a plecat din Romania si acum face lectii de morala de la inaltimea capacului de veceu.

Edip, daca asta astepti ... da, mai, aici nu prea sunt bude si weceuri in case. Ar trebui data o lege sa nu mai apara in poze copiii care nu au acordul tau. [pk]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -