Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gravidute cu tromobofilie -cap 23-


494 raspunsuri la acest subiect

#21
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 00:26

gabriela multa sanatate si sa rezolvi problema cu pericardita...[flo]




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot

2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani



[gravi] 23 + [fetita] Ilinca

Ilinca

#22
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 00:39

of , multumesc . de 6 luni fac teste peste teste , am fost internata fara numar , dar nu descopera de la ce se face . pentru ca initial s-a retras lichidul ( sau nu a vazut bine la eco ) si acum este tot acolo . nu ma doare in permanenta sau poate acum m-am obisnuit cu durertea , insa inca doare . miscari limitate , nu merg mult , sunt fara vlaga ( acasa in inactivitate ) si medicul cardiolog mi-a dat 6 luni sa descopar cauza .

si din test in test am ajuns la hemato pt ca endocrinologul suspecteaza un sindrom de hipercoagulare . acum vedem . oricum , nu pot sta asa . risc sa fac pericardita restrictiva , adica sa raman asa sau sa ajung la operatie pe cord . deci , nu am decat sa merg mai departe .

[pup]

"niciodata nu e prea tarziu"

#23
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 14:02

Citat:
citat din mesajul lui olimp
ella , gabriela daca primiti rezultatele de la analizele de trombo , e bine sa le vada si ginecologul dar e foarte important sa discutati si cu hematolog , in cazul meu dr ginecoloaga mi-a recomandat hemetologul care se ocupa de mine , imi face analize periodice ...de sange si stabileste dozele de clexane..elle multumesc de urari
XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot 2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani[gravi] 23 + [fetita] IlincaIlinca
Olimp, si la mine la fel, ginecologul mi-a recomandat medicul hematolog la care sa merg, este vorba de dna dr Uscatescu, dar mi-a zis inainte sa merg la dumneaei la Fundeni sa trec intai pe la ea cu rezultatele sa le vada si in functie de rezultate sa vada daca mai fac ceva analize inainte sa ajung la hemato pentru tratament.

#24
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 14:03

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

of , multumesc . de 6 luni fac teste peste teste , am fost internata fara numar , dar nu descopera de la ce se face . pentru ca initial s-a retras lichidul ( sau nu a vazut bine la eco ) si acum este tot acolo . nu ma doare in permanenta sau poate acum m-am obisnuit cu durertea , insa inca doare . miscari limitate , nu merg mult , sunt fara vlaga ( acasa in inactivitate ) si medicul cardiolog mi-a dat 6 luni sa descopar cauza .

si din test in test am ajuns la hemato pt ca endocrinologul suspecteaza un sindrom de hipercoagulare . acum vedem . oricum , nu pot sta asa . risc sa fac pericardita restrictiva , adica sa raman asa sau sa ajung la operatie pe cord . deci , nu am decat sa merg mai departe .

[pup]

"niciodata nu e prea tarziu"

Iti doresc multa, multa sanatate si sa iti rezolvi cat mai repede problemele cardiologice [flo].

#25
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 14:43

multumesc . [flo]

astept acum sa ma vad cu doamna doctor . stiu ca sunt in neregula si analizele facute , dar nu stiu alte amanunte . saptamana viitoare - marti merg din nou . maine cand as putea sa merg , nu este doamna doctor .

"niciodata nu e prea tarziu"

#26
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 15:52

Citat:
citat din mesajul lui olimp
lidia clexanene nu baloneaza , bebe poate s-a miscat mai mult pentru ca si la mine de la 18-19 saptamani am inceput sa o simt pe Ilinca tot mai bine , si cate o ora ma tot framanta , e normal , nu iti fa probleme nu e de la clexane.eu te-as sfatui sa mergi si la hematolog , fa-ti analize lunare se sange si a DDimerilor posibil sa ai nevoie de o crestere a dozei , sanata multa si sracina usoara in continuare.
XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot 2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani[gravi] 23 + [fetita] IlincaIlinca
Ai putea sa imi spui te rog ce sunt DDimerii? In functie de ce anume practic se modifica tratamentul in cursul sarcinii? Multumesc.

#27
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 16:35

Lidia - te pup si iti doresc o sarcina usoara si un bebe perfect. ai aflat ce este? [pup]

#28
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 20:15

iulya aici gaseati explicatiile , in sarcina cresc ddimerii ca uramre se actioneaza prin cresterea dozei de anticoagulant



www.synevo.ro/d-dimeri/




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot

2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani



[gravi] 23 + [fetita] Ilinca

Ilinca

#29
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 21:02

Multumesc olimp pt informatii.

#30
MeAlex

MeAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.077 mesaje

Postat 15 martie 2013 - 14:29

Iulia, dr. Uscatescu de la Fundeni, monitorizeaza in sarcina pe langa d-dimeri, fibrinogen, INR, APTT (+altin timpi de coagulare) si antiFXA care arata daca doza de clexane e buna.


Daca viata iti ofera lamai, cere si o tequila!



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -