Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Gravidute cu tromobofilie -cap 23-


494 raspunsuri la acest subiect

#11
bubuali

bubuali

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 13:52

Ela si eu sunt o spiranta la titlul de mamica,din pacate am pierdut 3 sarcini in luna mica...urmand apoi sa aflu ca am probleme cu coagularea sangelui adica risc de trombofilie(antitrombina f scazuta si proteina c la fel si mthfr hetero)...iau preconceptional aspenter,acid folic,vit e,iar dup ovulatie utrogestan 200mg,urmand ca de la test pozitiv sa fac clexane...iti doresc mult noroc si sa ne ajute Dumnezeu pe toate...

#12
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 14:14

Bubuali, multumesc de raspuns[flo].
Sa ne ajute Dumnezeu pe toate sa facem bebelusi sanatosi.
Eu mereu am zis ca am timp sa fac un bebe, nu are rost sa ma grabesc ( am 28 de ani, iar sotul face 30 anul asta ) dar vroiam neaparat sa fac bebe pana in 30 de ani, sa fiu o mama cat de cat tanara. Acum incepe sa imi para rau ca nu ne-am apucat mai din timp, macar de investigatii ca sa stiu exact ce si cum.
Sper sa fie totul bina pana la final, sunt tare nelinistita pana nu ajung la doctor sa vad cat de grav este.

#13
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 12 martie 2013 - 20:36

ella important este ca ai descoperit cauza , tombofilia este perifda...



indiferent daca ai o singura mutatie sau mai multe tratamenul este acelasi , nu te speria , va fi bine data viitoare..



in mod normal se da acid folic sau femibion

aspentar pana la conceptie dupa care se trece pe clexane injectabil

utrtogestan ovule

magne b6



bafta multa




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot

2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani



[gravi] 23 + [fetita] Ilinca

Ilinca

#14
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 00:52

buna

va citesc si eu de ceva timp si acum imi fac curaj sa va salut si sa ma alatur voua . din fericire pt ca va cunosc , din pacate pt ca am si eu probleme .

[flo]

am facut o parte din teste si acum astept rezultatele . stiu ca nu sunt tocmai in regula . voi reveni .

[pup][pup]

"niciodata nu e prea tarziu"

#15
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 12:14

Citat:
citat din mesajul lui olimp
ella important este ca ai descoperit cauza , tombofilia este perifda...indiferent daca ai o singura mutatie sau mai multe tratamenul este acelasi , nu te speria , va fi bine data viitoare..in mod normal se da acid folic sau femibionaspentar pana la conceptie dupa care se trece pe clexane injectabilutrtogestan ovulemagne b6bafta multa
XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot 2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani[gravi] 23 + [fetita] IlincaIlinca
Multumesc de raspuns, Olimp[flo].Ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine si cat mai curand sa imi pot trece si eu la semnatura ca astept o mica minune [olala].Multa sanatate, sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc.

#16
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 12:16

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

buna

va citesc si eu de ceva timp si acum imi fac curaj sa va salut si sa ma alatur voua . din fericire pt ca va cunosc , din pacate pt ca am si eu probleme .

[flo]

am facut o parte din teste si acum astept rezultatele . stiu ca nu sunt tocmai in regula . voi reveni .

[pup][pup]

"niciodata nu e prea tarziu"

Iti tinem pumnii sa fie ok cu analizele.
Si indiferent de rezultate suntem alaturi de tine, impreuna este mult mai usor [flo].
Trebuie sa fim optimiste, o sa fie bine.

#17
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 13:55

multumesc ela.

d-na doctor nu a fost ieri sa-mi interpreteze analizele , insa stiu ca au iesit nu tocmai bune .

eu am incercat o usoara stimulare pentru un fiv in august si in a doua zi de ac am facut pericardita . nu stiu daca are legatura sau nu , toate testele facute pana acum nu mi-au arata cauza acestei probleme . si lichidul pericardic inca este acolo .

"niciodata nu e prea tarziu"

#18
ella_84

ella_84

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 14:54

Citat:
citat din mesajul lui gabriela_tutuianu

multumesc ela.

d-na doctor nu a fost ieri sa-mi interpreteze analizele , insa stiu ca au iesit nu tocmai bune .

eu am incercat o usoara stimulare pentru un fiv in august si in a doua zi de ac am facut pericardita . nu stiu daca are legatura sau nu , toate testele facute pana acum nu mi-au arata cauza acestei probleme . si lichidul pericardic inca este acolo .

"niciodata nu e prea tarziu"

Stiu cum e cu asteptarea asta. Si eu abia vineri ajung la doctora mea ginecolog sa imi interpreteze analizele de trombofilie si am impresia ca timpul sta pe loc.
Abia astept sa vad ce zice ea, ce o sa zica si hematologul, macar sa stiu ce tratament trebuie sa iau si sa vedem ce e de facut mai departe.

#19
olimp

olimp

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.273 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 20:39

ella , gabriela daca primiti rezultatele de la analizele de trombo , e bine sa le vada si ginecologul dar e foarte important sa discutati si cu hematolog , in cazul meu dr ginecoloaga mi-a recomandat hemetologul care se ocupa de mine , imi face analize periodice ...de sange si stabileste dozele de clexane..



elle
multumesc de urari




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot

2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat

2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani



[gravi] 23 + [fetita] Ilinca

Ilinca

#20
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 14 martie 2013 - 00:19

eu astept intalnirea cu hematologul . nici vorba sa ma vad cu ginecologul pana nu se retrage lichidul .

olimp , [flo]
ella , succes [pup]

"niciodata nu e prea tarziu"


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -