Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

aba home made


8 raspunsuri la acest subiect

#1
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 12:31

buna ziua tuturor

m-am apucat de lucru cu robi si facem si noi un fel de aba acasa normal nu e aceeasi calitate ca la un terapeut dar incerc sa fac cu el cateva exercitii.am inceput cu ciocolata kinder ca motivare si o jucarie cu animale care ii place lui.l-am asezat la masuta si ne distram il rog sa ma imite dandu-i comenzi simple si ceva ceva ne iese [:-@] mai cu multa rabdare reusim sa facem cate un exercitiu.am citit si eu pe net despre metoda asta de fapt stiam de mai de mult de ea si am gasit cateva exercitii pe care incerc sa le fac.

orice idee aveti de ajutor va rog scrieti, exemple de exercitii daca stiti, orice ne-ar fi de folos.precizez ca suntem la inceput si robi e nonverbal deci exercitii simple.

p.s. nu am nevoie de postari contradictorii referitoare la aba, daca aveti ceva impotriva abineti-va

multumesc



POZE ROBI

video pentru robi

POVESTEA LUI ROBI

Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [testoasa]





Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

#2
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 13:00

Pisellino, iti recomand un site la care lucreaza un tatic de copilas cu autism, care a adunat acolo diverse materiale pentru aba : Autism Gamara.

Sunt foarte multe fise alb-negru si color, pentru generalizari, jocuri de memorie, de asociere, pe care le poti scoate la imprimanta (eventual plastifia, pentru a tine mai mult) si pe baza carora sa lucrezi.

De asemenea, iti las site-ul lor, cu terapii filmate, ca sa-ti faci o idee cum se lucreaza. Si al Cameliei David, o mamica cu doi copii autisti din Oradea.



Foarte, foarte util despre remodelarea casei pentru nevoile unui copil autist: Lectii de supravietuire- Autism Channel.



Copiii din filmarile de mai sus fac terapie aba de cativa ani deja, insa tot cu pasi mici au inceput si ei ( si cu multe ore nedormite ale mamei lor, care cauta noptile informatii si materiale, sa le citeasca, sa printeze, sa gaseasca jocurile potrivite pentru terapie).



Din cate stiu eu de la parintii implicati in aba pe care ii cunosc, ei au de regula un coordonator extern( din Anglia, parca) cu care fac instructaj o data la cateva luni, pentru ca se pot face si multe greseli in lectiile la masa. Nu vreau sa te descurajez, departe de mine gandul, insa tot de la ei stiu ca parintele nu este persoana cea mai potrivita pentru terapia aba.



Mult succes va doresc, insa! Si nervi de otel, ca nu se vad progresele si achizitiile de la o zi la alta... [flo]







* edit, am corectat putin linkurile

















"You only live once, but if you live right, once is enough."

#3
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 13:10

uau julia [asia] multumesc

stiu ca nu sunt cea mai potrivita persoana pentru terapie cu robi, observ singura asta ca la mine face o suta de mofturi [bang] nu vrea culoare verde ca vrea rosie nu vrea cubul ca vrea masina si tot asa [:D] profita de faptul ca sunt instrumentul lui de manipulare.aici in zona in care stam nu e nici un centru aba, ar fi ceva pe la freiburg dar e departe si acum nu ar fi o problema dar sunt insarcinata si mai tarziu imi va fi foarte greu sa ma deplasez pe distante lungi.de aceea am ales sa fac eu acasa ce pot si cum pot macar e ceva in plus fata de terapia pe care o face acum.sfaturi am cerut pentru ca sunt constienta ca se pot face repede greseli fara sa imi dau seama si de-asta mi-e frica pe de o parte dar incerc sa nu le fac, sper sa imi iasa.robi colaboreaza foarte bine fiind santajat [:D] deci cred ca va fi bine.

ma apuc de site-urile pe care mi le-ai dat.

multumesc pentru ajutor [pup]



POZE ROBI

video pentru robi

POVESTEA LUI ROBI

Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [testoasa]





Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

#4
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 13:16

E foarte greu de facut aba fara supervizare, insa inteleg ca nu aveti posibilitatea financiara de a plati un psiholog pt asta.

Ai facut o evaluare a copilului? Un PEP sau ABLLS ar trebui sa-ti dea o idee de program pe care sa-l pregatesti pt copil. Trebuie sa-ti stabilesti un obiectiv si apoi sa pui pe hârtie programul, sa cotezi exercitiile pt ca apoi sa vezi daca v-ati atins scopul sau nu.

Banuiesc ca ai dat deja peste discutia asta, dar pun totusi linkul pt cine mai citeste: http://www.autism.ro...opic.php?t=1388

#5
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 13:18

Julia, zic si eu wow! In franceza am sute de linkuri si exemple de programe, in româna nimic, dar uite imi vor folosi si mie. Merci!

#6
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 13:54

chuny pe langa posibilitatile financiare noi avem o problema destul de mare ca pana acum vreo jumate de an am locuit in roma si robi al meu nu intelege germana incerc eu sa il invat comenzi de genul da-mi asta tine asta urca/coboara si tot asa dar daca ii aduc un terapeut aba in germana clar se uita ca matza-n calendar.nici nu am gasit in zona mea un terapist aba sau poate ar trebui totusi sa trag o fuga la freiburg si sa vad ce mi-or zice poate imi dau niste sfaturi.eu de cand ma remutasem la roma i-am vorbit 90 % italiana si asa continui si aici ca altfel derutez de tot copilul.exercitiile pe care le fac tot in italiana le fac deci e mai complicata povestea noastra.la gradinita invatatoarea lui spre fericirea noastra vorbeste putin italiana adica stie cuvinte de baza, de fapt asa ne-a ales directorul grupa ca sa nu-l duc pe robi ca in cosmos.

am vazut ca e de preferat sa vorbesc intr-o singura limba si la aba si de-aia am ales italiana, nemteste nici eu nu leg o propozitie cap coada [bang]





POZE ROBI

video pentru robi

POVESTEA LUI ROBI

Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [testoasa]





Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...

#7
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 19 februarie 2013 - 20:32

Am gasit azi un blog fain, pare bine structurat : terapia aba. Sper sa te ajute! [flo]











"You only live once, but if you live right, once is enough."

#8
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 22 februarie 2013 - 14:01

ioi julia citesc de ieri site-ul si inca nu l-am terminat [bang] multumesc sunt o gramada de informatii necesare [asia]



POZE ROBI

video pentru robi

POVESTEA LUI ROBI

Catalina [m-a] sotie de Teo si mami de Robi [testoasa]





Cand unul viseaza, ramane doar un vis, cand amandoi visam devine realitate...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -