Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Motricitatea fina.


358 raspunsuri la acest subiect

#351
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 13:47

Vai Ela, imi pare foarte rau !  [pup] Nu ma asteptam la asta. 

Nu stiu ce sa zic, poate ar fi bine sa incepi cu psihologul scolii, e la indemana si poate ajuta pe situatii concrete la scoala. Si poate iti recomanda un psiholog bun ptr vacante ? Nu stiu, zic si eu. 

Ma bucur ca la scoala se descurca si invata bine. Asta e foarte bine. 

Fetita cat are acum? 3ani, parca. 

[pup]



#352
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 14:36

Ela, imi pare rau. Este o epilepsie 'tip absenta nu'?

Asta e un tip de epilepsie care se poate vindeca la adolescenta.

 

Directorul nostru general a avut epilepsie in copilarie. Nu stiu amanunte, atat mi-a zis. Acum pe langa o cariera super, are o familie frumoasa cu 3 copii.

 

Numai bine va doresc!


Editat de mcoca, 29 noiembrie 2016 - 15:34 .


#353
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 15:32

Vai Ela, imi pare foarte rau ! [pup] Nu ma asteptam la asta. Nu stiu ce sa zic, poate ar fi bine sa incepi cu psihologul scolii, e la indemana si poate ajuta pe situatii concrete la scoala. Si poate iti recomanda un psiholog bun ptr vacante ? Nu stiu, zic si eu. Ma bucur ca la scoala se descurca si invata bine. Asta e foarte bine. Fetita cat are acum? 3ani, parca. [pup]

 

Fata are 4 ani. Si pt ea intrasem... la baiat eram ingrijorata ca nu coloreaza in contur la 3 ani iar fata nu stie nici toate culorile la 4 ani. :))

Cu fata e alta poveste... incepe parca sa copieze din comportamentul fratelui sau. Mie teama dar nici nu stiu ce sa fac, asa ca incerc sa'i corectez lui iesirile, sa'explic ei, e destul de dificil.

Noi ne'am ocupat mai mult de baiat si ne'am trezit ca fata si'a insusit mai multe cunostiinte cei depasesc varsta dar pe cele elementare nu le cunoaste. Nu prea e invatata sa faca conexiuni logice, si e greu. 

Stie sa numere in 3 limbi straine, in engleza de la frati-su, in japoneza de la karate si in romana tot de la frati-su. Dar nu stie sa recunoasca cifra 1. Daca incerci sa o inveti incepe sa planga ca ce ai cu ea. Ce a facut.

La gradinita nu'i invata nimic...cica nu e in programa! Si e grupa mijlocie. Peste un an merge la scoala! 

 

Baiatul, sa nu crezi ca peste noapte a devenit vreun geniu... e doar rezultatul a multa munca, zilnica, a multor fire albe...

Am mers cu el pe principiul, daca stie tot ce trebuie la scoala d'na o sa ignore sau o sa treaca cu vederea ca sta mai mult pe sub banca, pt ca toate ii cad mereu pe jos. Ca vorbeste neintrebat sau ca se trezeste vorbind aiurea. 

Se pare ca m-am gandit prost ca tot la psiholog ajungem.



#354
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 29 noiembrie 2016 - 15:54

Ela, imi pare rau. Este o epilepsie 'tip absenta nu'? Asta e un tip de epilepsie care se poate vindeca la adolescenta. Directorul nostru general a avut epilepsie in copilarie. Nu stiu amanunte, atat mi-a zis. Acum pe langa o cariera super, are o familie frumoasa cu 3 copii. Numai bine va doresc!

 

Da. E vb de epilepsie absenta. In timpul descarcarilor, nu intra in convulsi. Doar ca creierul se blocheaza. Nu lesina, nu inchide ochii dar nici constient numai este. Se uita prin tine.

Dr neuropsihiatru zice ca se trateaza, ca e ereditar.

Eu zic ca s'a declansat de la presiunea pe care am puso pe el cu scoala. Tin minte ca in prima zi de scoala tremura si imi spunea... mamico am asa emotii mari! 

Abia acum incep sa realizez ca sub toata grozavenia lui e un baietel tare sensibil si emotiv.

La sfarsit dr a zis ca se trateaza dar nu garanteaza 100% ca in urma unui soc emotional nu va mai aparea iar la maturitate.



#355
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 02 decembrie 2016 - 20:45

Nu te putem ajuta noi prea mult, dar daca ai nevoie de un umar pe care sa/te plangi sunt aici.    [:(]    [pup]



#356
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 decembrie 2019 - 02:23

Au trecut anii... acum puiul meu are aprope 10 ani! Nu imi vine sa cred uneori ce baiat mare am.

Dupa o perioada de la diagnostic ne-am plimbat mult pe la doctorii. Am facut mai multe analize si evaluari. Am avut noroc de un doctor bun la neurologie pediatrica dna Iliescu Catrinel care ne-a recomandat dr f buni in domeniu.

cu aceasta ocazie am aflat ca IQ baiatului este destul de mare 132-134. Iar coeficientul emotional f mic. Astfel din explicatiile dr a reiesit ca are o gandire analitica peste varta lui dar comportamentul unui copil de 5 ani. S-au lamurit mai multe aspecte atunci. 

Acum am ajuns la sfarsitul tratamentului pt epilepsie. De 2 sapt numai ia nici o pastila dar dupa 3 luni trebuie sa-i mai fac un eeg, apoi la 6 luni si tot asa dupa schema dr. Am fost si la psiholog vreun an. Dupa mai multe evaluari a iesit Autism inalt functional. Dar eu nu prea cred in acest diagnostic. Acum luam o pauza cu doctorii. Vedem la anul incotro o luam. 

I -am schimbat scoala de anul acesta. La o scoala mai buna dar de fite...e ok acum desi primele luni au fost de cosmar, il bateau, si el pe ei, certuri cu parintii... de cosmar! Dar este o scoala buna unde se poate dezvolta. A fost si la fundatia Dan Voiculescu, mai este si acum dar nu prea ii place ca ii baga la gramada si de multe ori cei mai mici ii tin pe loc. Nu pot avansa iar el se plictiseste. Eu il duc atata timp cat isi doreste asta.

Face sport desi nu are nici un talent. Si citeste mult. Mi-ar place sa iasa ,sa aibe si el prieteni...



#357
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 21 decembrie 2019 - 10:50

Ela, ma bucur ca ai scris. Tin minte subiectele de acum cativa ani pe aceasta tema.

Ai grija cu scoala, chiar am vazut ca ai scris mai sus ca ai pus presiune pe el cu scoala si se simtea stresat.

 

Numai bine si multa rabdare!

 

Ioana



#358
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 decembrie 2019 - 19:58

Au trecut anii... acum puiul meu are aprope 10 ani!

 

Phuu Ela...parca mai ieri scriai ceva de colorat dupa contur!!!Cum trece timpul!!!

Fetita citi ani are?



#359
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 23 decembrie 2019 - 17:08

Fata are 7 ani acum Dana! Este clasa a1a si este minunata! Asa blanda, de duioasa! Nu prea ii place scoala cea noua. Ritmul e alert, cu multe teme si cerinte iar ea ar colora mereu. Nu are talent dar o face fericita si daca ea e fericita si eu sunt.

Am invatat asa de multe de la copii mei! Am crescut impreuna. 

Presiunea pus baiatului a fost intodeauna pe faptul ca era agitat si imi era frica sa nu il dea afara din scoala sau sa-i faca probleme. Dar parca cu timpul lucrurile se aseaza. Numai este ca in clasa a1a, a mai crescut s a mai linistit.

Eu nu am fost un elev foarte silitor asa ca atunci cand dr a zis ca are un IQ mare si ca este la fel ca si cum ai avea petrol in curte. Daca investesti si sapi il gasesti daca nu... nu vei sti niciodata. Tot ce am stiut sa fac a fost sa-l duc la o scoala mai buna in speranta ca acestia il vor ghida. Pt ca bani pt scoli private nu am... am vazut lista de preturi, nu imi permit. Sper doar ca timpul sa-i arate calea de urmat. Eu tot ce am putut sa fac am facut si o sa contunui.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -