Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(87)


196 raspunsuri la acest subiect

#21
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 18:26

Fetelor,intru rar cand intru,incerc sa citesc cat mai mult.
Eu am trecut prin tot ce treceti voi acum,atestat,reatestat,potrivire copil,etc.
Aceleasi probleme,in tot acest timp,nu s-a schimbat nimic.
"NU SUNT COPII ADOPTABILI"
Daca vreti copii mari,de etnie rroma,sau cu probleme de sanatate grave,gen retard mintal sau altceva,sunt copii.
Daca vreti copil mic 3 luni-pana la -2 ani,sanatos,din pacate situatia se schimba.
Da,mai auziti din cand in cand cate unii care au atestatul si imediat au fost potriviti cu un copil,noroc sau nu.. nu se stie.
Eu va zic ce stiu.Am si vorbit cu cineva de curand,cineva care stie toate dedesubturile...
Situatia e neagra,totul e de la centru...
Copii adoptabili,sanatosi,sunt,dar nu pt oricine.
Mi s-a spus in fata.Vreti copii,dati spaga.
Ne mai ascundem dupa deget?Dupa atatia ani,de dezamagiri,eu nu mai cred nici in noroc,nici in minuni.
Daca voi credeti,foarte bine.
Daca imi fac si al treilea atestat,si o iau de la capat?Cu aceleasi probleme,cu aceleasi raspunsuri,ma intorc de unde am plecat.Un cerc vicios.
Sigur,o prietena din orasul meu,la al treilea astesat,sotul ei a spus,ok,gata,pana aici,de data asta nu mai asteptam.In doua luni de la atestare au avut acasa o fetita de revista,fara exagerare.Cum?
Nu au vrut sa-mi zica concret,dar mi-a dat de inteles ca nu au asteptat minuni.
Nu vreau sa va deprim,vreau sa va spun ce stiu,sa nu fiti dezamagite mai tarziu.
Asta a fost si este experienta mea.Voi poate sunteti mai norocoase.
Va urez succes,si sansa sa fie de partea voastra.

#22
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 19:45

Citat:
citat din mesajul lui printe

trandafiras, copiii cu - mama - tata ar trebui intr-adevar declarati adoptabili la 30 de zile ...atentie...de la eliberarea certificatului de nastere. Gandeste-te ca un copil lasat in maternitate ..dureaza pana se sesizeaza directia pentru protectia copilului, apoi vreo luna cauta politia parintii, apoi ar trebui primarul sa ii dea un nume si sa-i scoata certificat de nastere, dupa care se trimite dosarul in instanta...asa ca ma indoiesc ca la 3 luni e declarat adoptabil. Imagineaza-ti ca sunt copii ai caror parinti nu se cunosc si stau in spital mult timp...unii ajung la 8-9 luni si n-au certificat de nastere.


Din pacate, chiar daca gasesti bb mic in maternitate se intimpla exact asa cu spune printe, nu poti sa il ai acasa in plasament eventual plasament de urgenta mai devreme de 3 luni.
Eu am o prietena care are doi copii, ambii luati la o luna dupa atestat insa au devenit adoptabili dupa 2 ani si jumatate.
Din pacate asta e sistemul.
Fiecare insa cu norocul ei.
Bafta tuturor

O mamica fericita si implinita

#23
trandafirash

trandafirash

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 22:00

cum sa imi activez Pm ul?cine stie?

#24
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 23:34

irina, cum adica nu intra imediat in plasament? dar imediat dupa ce se naste copilasul unde se duce? ramane in spital 3 luni?

#25
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 06 februarie 2013 - 23:40

ah, nu citisem mesajul lui printe.

#26
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 00:15

Buna, fetelor!
Azi am fost din nou trista, am picat putin pt k m-am gandit la ingerasul meu care trebuia sa fie marisor, sa gandureasca, sa-l botezam...
I-as fi facut lucrusoare personalizate, i-as fi oferit lui toata dragostea mea.Imi e asa greu fara el...imi e dor de el. Nu-l voi uita niciodata.
Imi pare rau ca va incarc cu gandurile mele, dar...
Asta e viata! Mergem mai departe!
Trandafiras, iti activezi PM undeva in profil, dar nu mai stiu exact.Dc gasesc iti zic.
LettleAngel [pup]
Printe, draga mea [pup]
Mariribela, Dacris [pup]
Irina, nu inteleg exact ce ai vrut sa zici de prietena ta:a luat copiii la o luna dupa atestare, dar au devenit adoptabili dupa 2 ani si jum...adica a luat copii de doi ani si jum?

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#27
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 01:41

valentina ma bucur ca esti bine . esti o fata puternica . [flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#28
nico_ro

nico_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 04:02

Trandafirash, si eu sunt la menopauza de la 23 ani, chisturi ovariene, operatii, scoase ambele ovare, tratamente incercate un timp fara rezultat pana mi s-a prescris Logest, un anticonceptional, pe care il iau deja de 11 ani incoace, fara de care nu as mai avea ciclu, care ma ajuta sa duc o viata absolut normala, nu am pb de sanatate din cauza acestui tratament hormonal, dimpotriva sunt super ok. Ma monitorizez anual (control gineco, Papanicolau, echo mamare, etc) si sper sa o tin tot asa, adica bine, ceea ce iti doresc si tie. Nu m-am ingrasat, nu am pb cu ficatul, multumesc lui Dumnezeu, uit ca nu am ovare, ma consider absolut normala.
Sunt mamica de doi copii adoptati superbi, baietel si fetita, ambii adoptati sub un an, fara nici un fel de spagi, poate suntem noi mai norocosi sau poate ca trebuie sa fiti mai optimiste unele dintre voi, acum Victor are 6 ani si Gloria face in curand 3 ani. Sunt perfecti (pentru noi, evident, ca au si defecte, ca oricine dealtfel...), frumosi, iubitori, destepti, de asemenea si faptul ca ei sunt adoptati e 99.9% di timp un detaliu uitat, bineinteles ca viitorul va genera discutii, intrebari, poate tristeti pentru ei cand vor constientiza, dar cu sanatate si iubire sigur le vom depasi pe toate.
Tuturor familiilor adoptive va uram asteptare scurta (care la noi a fost de un an si 2 luni la prima adoptie si de inca 4 ani la a doua, fiindca de la inceput am spus ca vrem si fetita si baiat si ne-am atestat ani la rand pana am reusit), sa aveti noroc ca si noi, de copiii sufletului vostru si sa ajungeti la implinirea pe care o simtim noi!

http://www.onetrueme...tm_medium=email

http://www.onetrueme...medium=text_url

#29
Manuelita

Manuelita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 327 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 12:47

Nico, ai scris corect 4 ani??? mi se pare ingrooooozitor de mult. Dar ce copil ati cerut, olimpic la matematica, cu talent la pian?! :)

Manuelita


#30
andre_e

andre_e

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 07 februarie 2013 - 15:23

Dragele mele,
Un copil mic, abandonat de la nastere in maternitate, devine adoptabil abia dupa 1 an, 1 an si 1/5. Pana atunci el sta, saracutul, in spital, ca sa poata primi spitalul fonduri pt. el. Pt. fiecare copil, spitalul ia cate 800 lei (8 mil lei vechi). Ehhh, din ce sa traiasca si ei, saracii!!!!??? Abia dupa 1 an, 1 an si 1/5 acel copil devine adoptabil. In tot acest timp, Directiile ajung pana la rudele de grd. IV, cu tot felul de declaratii ca renunta la copil, de citatii etc. Daca se renunta la copil pana la rudele de grd. IV, atunci el este declarat adoptbil. Abia de atunci se poate depune profilul lui la ORA.
sCUZE, FETELOR, SUNT LA SERV. SI MA CHEAMA SEFUL MEU.
vB MAI TARZIU.
VA PUP



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -