Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 72

202 raspunsuri la acest subiect

nanne16

nanne16

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 22:55

incep prin a va pupa pe toate [pup]
am deschis laptoapa ca scriu mai bine decat la tableta [:D]

Prin decembrie (ca eu m-am tot conversat cu Tayfun), ii ziceam ca nu am uitat cu el, insa nu stiu ce sa fac cu CM pentru ca da semne de rebeliune. Raspunde prompt ca daca nu vine pana in ziua 21 (asta cadea pe 26 decembrie), sa aplic bunataturile de plasturi [:D] pe principiu 3 zile un plasture Climara, apoi 3 zile unul nou + antagonist (Cetrotide ca asta se gaseste in Romanica pe moment) + 3 zile utimul plasture si apoi pe cai, adeca avion in vizita la Stambul; daca vine inainte de ziua 21, a doua zi sa fiu la ei. Asa ca iata-ma de Craciun rugandu-ma sa nu vina CM, in loc sa ma rog sa nu ma ocoleasca Mosu' cu tot felul de cadouri si alte bunataturi. Am tot felul de sentimente ca vine, dar surprinza s-a tinut in sfarsit de cuvant si nu a venit, asa in ziua 21 lipit constiicioasa plasture [:D]
Imi zice la un moment dat sa nu ma sperii ca la un moment dat pe parcursul procedeului simandicios sa fie niste bleeding
Pe 3 ianuarie la avion si Stambul, totul ok si la ok, dar ii zic nene, no bleeding so far [8D] ca v-am zis ca eu nu-s ca altii! Haha!
Imi zice nu conteaza; noi tre'sa facem oo bune, si daca nu e ok, inghetam embrionii si facem transfer mai tarziu!
Mai intai sa incep cu injectarea a 300 UI si sa revin pe 7 ianuarie!
Luni, 7 ianuarie, back again, totul dragut, dar no CM yet! [:D]
Nu iti face probleme, continua injectarea cu GonalF si adauga si cate un Cetrotide [:D] si ne vedem pe 11 [:D]
Zis si facut! Dar pe 8 seara incepe o sangerare, asa ca pot considera 9 - prima zi a ultimului CM si a fost asa cum nu a mai fost niciodata, nu se mai oprea... Imi cer scuze de explicitare [:I], dar am consumat destule...
pauza pentru o gura de suc de rodii [:D] bun, bun!
Pe 11 ii zic - nu se opreste, nu iti face probleme, e important ca totul sa fie bine - adeca oo mature! Ok, Sir!
Ne vedem pe 14 si vedem atunci ce facem, tu in continuare cu GonalF -300 si Cetrotide! Yeap, ma injectez, ce sa fac?!
Pe 14 din nou in caleasca zburatoare si ne vedem, acum deodata stop CM si se reveleaza un endo frumos de 9 [:D]
As vrea sa te vad maine, dar daca nu poti e ok si poimaine! [:D] Dude, am bilet de intoarcere si tre'sa zic si eu cuiva si stai sa dau telefon si iti zic.
Vorbesc acasa si hotarasc eu cu mine mai mult, ca daca cel mai mare avea 19 mm, iar cel mic vreo 16 mm, ca mai bine sa vin miercuri si am si eu timp sa vorbesc la serviciu! Deci aventura dezorganizata, frate!
Ma duc acasa, a doua zi la serviciu, sef blocat prin aeroporturi, prind la mobil si zic, sorry nu pot sa fiu la birou zilele astea! Ma intorc la inceputul saptamanii viitoare, dar o sa fiu online!
Cu ok si laptop in spate, plec acasa, fac bagajul, my Big la Viena [pk]
Eu plecam in seara respectiva spre Stambul si urma sa ma intorc doar cu bebe!
Inainte de pleca, prepar eu GonalF (cel de la turci nu e la pistol gata preparat, tre'sa te plimbi cu pudra si solutia, iar chimistul era away, se vede ca m-am descurcat insa) si Cetrotide-le. Ma impung la fix, vine prietenul sa ma duca la aeroport. Ajung noaptea, pentru prima data nu imi vad frumosul, lungul si nepronuntabilul nume pe o foaie. Mama, mi-au tras clapa! [:D] Sun sa ma plang la... Viena [:D]. Cat vorbesc, vad un baiat alergand, foaia plina cu numele meu! Hai, mai, ca nu m-au uitat! [:D]
Ajung pana la urma la Volley Hotel, eu am preferat hotelul! Camera mea mare si frumoasa, cu paturi mari de incapeau doua persoane, pentru cei care stiu cum sunt hotelurile americane. Singurica, ma culc! Dimineata, adormita, iau mic dejun si apoi preluare cu masina si la clinica! In seara asta la ora 23 - doua Ovitrelle, endo perfect! Acum cu Daniela [flo] la niste analize! Si apoi joc de glezne! Inapoi la hotel, stau ceva acolo si apoi ies la plimbare si vorbesc iar cu Viena si ii zic: sa nu zici ca nu am asta in sange, dar in fata mea este un mall! [:D] Frumos, frumos! dar nu am cumparat nimic de data asta, pentru ca oricum ne vom revedea, i-am promis!
Inainte de a pleca din Viena, ma suna si imi spune ca tocmai la sunat mama lui sa ii spuna ca are cancer la san si evolueaza rapid [bang] Ii zic ca simt ca o sa fie bine, insa exact de o stire ca asta aveam eu nevoie in perioada mea ZEN [flo]
Oricum, Slava Domnului, ajunge si el in noaptea respectiva, eu vazusem deja un film hallmark pe laptop si eram la al doilea, mai vorbim, el adoarme, adorm si eu dupa cel de-al doilea film! A doua zi - mic dejun, ma duc sa selectez de acolo, dar ma intorc la masa si ii zic ca ori dorm eu inca sau am vazut o sala de sport cum nu avem noi aici in despartitura dintre niste draperii! Se duce si el, se intoarce si mai apoi imi confirma: nu ai vedenii este o sala de sport lipita de hotel [:D]
Hotelul nu se numea Volley degeaba, avea sala de volei, cred ca de vreo 5000 de locuri, lipita, iar acele draperii desparteau o loja a acestei sali cu geamuri tip "termopan" Am ramas bouche bee! Duminica era meci, iupi! Extraordinari turcii, dom'le si un respect extraordinar pentru sport! Putem vedea, de exemplu, sponsorizarea Turkish Airlines catre Euroliga de baschet, de ex. Bravo lor!
Joi ne-am plimbat, am vazut sabia lui Stefan cel Mare, explicatia pusa in dreptul ei, nu e prea exacta, dar ma rog [:D]
Vineri la ora 8 catre punctie, m-au dus in salon, una alta, apoi in sala, m-au adormit si scos productie sanatoasa de 4 oo mature! Domnu' a prestat si el, m-am trezit, am mai stat putin - am primit si mic dejun, insa nu am stat mult spre surprinderea lor, dar nu aveam stare!
Am ajuns in camera, am primit si suc de rodii, m-am mai conectat la retele sa vad ce mai este la serviciu.
A doua zi info: 4 oo, 4 embi. Noi ne plimbam, mergem la mall, mai un ferry.
Dupa transfer, am primit sa iau antibiotic (de 100) doua pe zi plus Crinone.
In cele doua seri am profitat de sauna, dar si baia de aburi de la hotel, si am prestat - tip de la Avalon [:D]
Duminica la 5 in loja vazut meci de volei Vakifbank (loc 1) si Fenerbache (loc 3) din liga turca de volei feminin.. Super frumos! [8D]
Tot duminica am facut si mare parte din bagaje, pentru ca plecam dupa transfer la aeroport.
Luni, cu catel, cu purcel, purcedem spre clinica sa luam doi din cei patru embi in Romanica.
Ajung - ma duc sa fac pipi.
Ma duc in salon si ma intreaba ai baut apa! Tocmai am facut pipi! Oricum nu-i problema, ca eu pot sa beau la greu! [:D]
Am bagat un litru, iaca asa [8D]
Vine Tayfunel, se aseaza langa mine si incepe sa imi poveasca si sa imi zica ca imi transfera un emb de 8 celule/gr. 1 si unul de 5/gr. 2!
Si apoi in sala, vine si Tayfunel, toata lumea in jurul meu, el imi explica cu monitorul spre mine tot ce face. Ca au facut AH, ca spala cu gelu' si apoi mi-i transfera si ii vad cu ii pune acolo!
E asa de frumoasa partea asta, chiar daca nu putem ramane natural ca altele, noi cel putin putem sa vedem cu se intampla, stim bebii nostri din primele momente! Nu stiu daca o sa fie interesat sa vada poza cand era in stadiu de 8 celule, dar e ceva atat de special! [olala] Asa ca eu zic ca noi, desi mai incercate, avem mai multa conexiune cu bebeii si ne legam de ei, cand altii nici nu stiu ca ei deja exista!
Si cum m-am intins cat o zi de post, revin cu partea a doua, ca nu stiu cum suporta forumul mesajele extrem de lungi [:D]
Sper ca nu am facut prea multe greseli fie de exprimare, fie de mancat litere!

Nanne

amaliaro

amaliaro

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.335 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 23:15

Buna seara babute dragi![pup]
Nanne [pup][flo][olala]felicitari si numai bine pana la capat[pk]

amalia tsakoniati
[gravired]19+ [copil] [copil][baietel] [fetita]
DOAMNE ITI MULTUMESC!

FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota
http://babystrology....=10&babycount=2
  • 0

vreau_bebel

vreau_bebel

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 23:36

Hai mamuca Nanne, asteptam cu sufletul la gura part 2. Pup

-------------------------------------------
Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Eu 29,5 ani, relativ ok, sotul 31,5 ani, azoospermie obstructiva, CBAVD.
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - o minciuna, nu avem cum sa obtinem gigei in ejaculat
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!
  • 0

Hatice

Hatice

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.325 mesaje

Postat 15 februarie 2013 - 23:38

Nanne FELICITARI inca o data. 9 luni minunate si multa santate.[flo]
Stii temerea mea, injectiile sunt usor de facut?Poate ma inveti si pe mine.
Fiecare reusita imi umple sufletul de bucurie si de de speranta.Ii povestesc si sotului de fiecare in parte si vad cum ii licaresc si lui ochii.

va pup.
  • 0

nanne16

nanne16

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 00:05

Partea a doua [:D]
M-am si clexanit intre timp [:D]

Transferul gata, ramase Tayfunel si vreo doua asistente si zice: acum golim vezica si o sa te simti mult mai bine!
Ma duc apoi in salon, unde ma asteptau Daniela si my luv!
Mi se aduc si intructiunile, care cuprindeau si sustinerea continuarea cu Crinone, Estrifem 2/zi pana la momentul beta si apoi pana se termina, acid folic, precum si Decateptyl in a treia zi dupa transfer. Pai si Clexane? A, da, aducem si Clexane [:D] uitase micutu' sa nu mai adaugati nimic! Nope! Poate ca o fi mai scump, dar seringa-piston este mai buna decat asta din RO [8D]

Am mai stat vreo juma'te de ora si apoi m-am dus sa ma dau si cu rimel, ca nu ma dadusem dimineata [:D]

Peste doua ore de la momentul transferului, cu bagaje dupa noi, plecam spre aeroport, predam bagaje, check-in, eu ma duc in lounge, ca eu eram la business, imi las geaca, punga cu Clexane si rucsac cu laptop in seif si ma relaxez, mancand, band (apa, normal) si navigand pe net [:D]

Am luat apoi avionul, ne-am luat la revedere de la Istanbul si am zis: bebe, sunteti niste norocosi, v-am plimbat cu masina, acum cu avionul, maine o sa plimb chiar eu cu masina, o sa luati si metroul intr-o zi, calatori de mici, manca-i-ar mama! Si asa a fost!
Moment beta - 31.01.2013! Ma duc la Medlife, ca tot avem abonament acolo! Tre' trimitere de la medic Medlife! Nu am si nici nu fac rost, ca pierd timpul si trebuie sa ma duc la multinationala sa muncesc ca sa plateasca firma abonamentul!
Ma rog imi dau foaia pentru beta si progesteron si cand stau la coada, imi trece pe la ureche o receptionista spunandu-i cuiva, daca doriti urgenta, platiti 20 de lei! Iote, s-au mai gandit sa taxeze ceva astia! Mie nu imi spusesera!
Mai pe dupa amiaza incerc site-ul - nada! OK, o sa incerc maine! A doua zi pana in pranz, iarasi mare nada! Evident, sun!
Sunt sunata si mi se spune, da, facem analiza si intr-o ora, doua e pe site. Va anuntam!
Nimic, iarasi! Eu am in parc un Synevo, care i-au sange pana in ora 14, pe la ora 15.30 ma suna si imi spun ca au alterat proba [bang] si sa vin sa dau fie in seara respectiva, fie a doua zi! Nu aveam cum sa ma duc in seara respectiva, ca unii mai si muncesc, a doua zi iau metroul schimb de nu stiu cate ori (masina nu aveam) si ma duc la receptie unde aveam persoana de legatura, mi se da o noua pagina, scrie pe ea urgenta!!! Si sa ma duc la colectare! Ma duc acolo si om peste persoana, coada era ca un sarpe - ca tot o sa am eu unu mic acuma! [:D] Ma asez la coada, nu va inchipuiti cum fierbeam, ca astia cred ca eu stau la coada asta, dupa ce mi-au pierdut sangele!
Ma duc iar la receptia principala si ii zic: "doamna daca credeti ca eu stau din nou la imensitatea aia de coada, mai ales ca este vina dvs ca mi-ati pierdut "donatia"va inselati! Plus plangere la angajatorul meu care plateste abonamentul asta de ani buni!
"Vai, dar stiti, nu stiam, si acum sunt si cei cu analize prin CNSAS..."
"Nu imi pasa, trebuia sa va organizati, sa faceti o parte pentru abonati si alta pentru cei prin CNSAS! Nu mi se pare normal!"
"stati putin sa vad ce pot face!"
Pleaca si intorcandu-ma spre farmacie, imi dau lacrimile! Clocoteam, ce ZEN, mitraliera imi trebuia!
Vine si imi spune sa ma duc cu dna Doctor! Eu, zapacita, dupa Dr., zic: "stati, ca nu am foaia de analize" (pentru ca i-o aruncasem pe imprimanta in nervii mei), imi zice ca e la ea.
Si ma duce prin niste holuri si ajung pe la RMN sau ceva si acolo o asistenta ma astepta. Va e rau, vreti sa va intindeti (pe RMN, auzi?!). Nu, sunt in regula! Imi ia sangele! Peste vreo doua ore sau luni aveti rezultatul. Sper sa il aveti in doua ore si nu luni, dupa ce ca mi-ati pierdut proba anterioara! Proba asta o pune in buzunar si se duce banuiesc catre sala principala de recoltari sau direct in lab, did not ask, did not care!
Ajung acasa si peste vreo ora verific pe tableta si vad urmatorul rezultat:
16dpo - betaHCG: 375,21 mUI/ml
progesteron: 140,1 ng/ml (limita max. pentru trim. 1 este 147,3) [:D]
Eram iarasi singura, scriu mail la Tayfun, sun sa anunt pe sot, sunt incantata si totusi cu frica in san!

Dat fiind nervii la care m-au supus si faptul ca imi promisesem ca nu ma mai intep atat de des, ma duc iar la Medlife (ca sa am aceleasi laborator!), am facut analiza 20 dpo.
Rezultat: beta 2084,17 mUI [olala] what's going on?!
Sa va zic ca si aici m-am certat cu trimitere, etc. Am platit eu analizele si taxa de urgenta! Ma simteam ca un taur nu ca fecioara ce mi-s! [:-@]
Si apoi am programat astazi eco! Am stat ca pe ace! Pentru ca nu simt nimic, ok, sanii - dar aici puteam da vina pe progesteron, pentru ca si data trecuta i-am avut congestionati! Si am un miros excelent! Ma suport pe mine, insa aftershave-urile si parfumurile unora sunt ingrozitoare! Insa eu am fost mai mereu mai sensibila (adica nu suportam) parfumurile dulci si puternice. Apa beau vreo 6 litri si consequently lot of pipi [:D], asa ca eram sa ma duc sa mai fac o analiza... ma razgandeam pe drum, adica mergeam inainte, nu faceam dreapta...
Eram vorba Larei chicken xxx
Acum privind inapoi im ultimele doua zile, aveam momente cand simteam ceva vibrand in zona "stomacului" ca sa nu fiu iarasi explicita, dar ziceam c-am innebunit... deci am fost sub orice critica! Apoi, mi-am uitat CNP-ul [:-@], plus alte date de la firma, unde stiam cifrele, dar le ziceam invers, de a trebuit sa deschid o pagina din sistem sa vad scris negru pe alb, ca eu nu imi mai dadeam seama care-i de fapt cea corecta! [bang] Iar eu am o memorie buna, in mod normal!
Voua nu v-am spus, ca tot eram pe fuga si apoi am zis sa fiu macar cu un pas in plus fata de ce-am experimentat anterior, daca tot n-am inceput cu destainuire de la inceput! Plus ca erati cu toatele prin concedii, cu sarbatori si macar atat meritam si noi, liniste de sarbatori alaturi de familiile noastre!

Oricum cand am vazut prima analiza, mi-am zis: frate, omu' asta chiar e tare!

Cam atat si in partea a doua, oricum v-am scris o groaza.
O sa mai completez pe parcurs, daca am sarit ceva... Pls feel free to ask, ca eu una nu mai am idei [nani]
Oricum, vroiam sa scriu povestea pe larg aici, pentru ca eu sunt o babuta inainte de toate!
[pup] u all!

Nanne

QiaoBing

QiaoBing

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.159 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 00:27

nanne am devorat cu nesat povestea ta otomana. ce mai aventuri, dar si ce copchil multinational o sa ai, si gata plimbat [:D] Maine-poimanine parca te aud si pe tine ca pe amaradia ca esti in 16 sapt si nu iti vine sa crezi cum a trecut timpul.

Eu am emotii pt maine. in seara asta am petit o pretendenta pt Gugu. Inca nu stim daca e fetita sau baietel, e puiut si are o rana la o aripioara. Am reusit sa fentam vuvuzeaua care nu s-a trezit asa ca l-am cazat in dormitorul puilor unde sper sa reuseasca sa doarma linistit.
[pup]

---------------------------------------------
TANARA SPERANTA
Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

• 0

vreau_bebel

vreau_bebel

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 01:29

Frumoase tare povestile cu final fericit
Nanne zi mi te rog in ce a constat medicatia de dupa ET si cat a costat? Clexane da la toata lumea? Eu nu mi am facut mutatiile de trombo

Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue (Carl Sandburg)
DOAMNE AJUTA-NE!
Fiv 1 august 2012 Bucuresti, dr. Tutunaru - o minciuna, nu avem cum sa obtinem gigei in ejaculat
FIV 2 - cel norocos - februarie 2013 Istanbul - Acibadem - Dr. Tayfun - Pe 8 martie anunt Beta Super Pozitiv
DOAMNE AJUTA-NE!
  • 0

nanne16

nanne16

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 01:47

Bebel [flo] am raspuns si dincolo si cred ca si in foiletonul de mai sus [:I]
Nu ai facut deloc analize de trombofilie sau nu ai mutatii?

Reiau -> Dupa ET, am primit asa:
Continuare cu Crinone (început dupa punctie)
Estrofem 2/zi timp de 10 zile - pana la beta, daca e + pana se termina, adica 14 zile
Decapeptyl (mai sus am încurcat literele again) 3 zile dupa ET.
Aspirina si Clexane iau pentru ca sunt mutanta. Nu cred ca as primit altfel [:)]
Aspirina eu iau cam 2-3/saptamana, Clexane 0,4 in fiecare seara.

Nu mai stiu costul medicatiei, pentru ca nu m-am uitat pe chitante. Le-am pus intr-o mapa, momentan [:I]

Nanne

vreau_bebel

vreau_bebel

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 01:50

Ms mult. Nu mi am facut analize de trombo. Decapeptilul e injectabil?

DOAMNE AJUTA-NE!
DOAMNE AJUTA-NE!
  • 0

nanne16

nanne16

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 16 februarie 2013 - 02:15

Dragele mele babute va multumesc!
Tot ce imi doresc este sa fie totul bine, simt sentimente contradictorii, sunt fericita si imi sa alerg si sa strig... Insa încerc sa r#259;mân grounded, pentru ca in viata totul e posibil.
Draga de Qiao, ma intreba ea care e stadiul cu EPP... [pup] de abia astept sa iti spun in vara ca am trecut de trimestrul unu si acum am arsuri (am inteles ca se întâmpla?!)
Ama, asa-i ca he's got the magic [olala]
Ady multumesc mult draga! [pup] tie iti doresc cat mai putini colici si somn odihnitor! [flo]
Ana [pup] multumesc mult si asa sa fie! Asteptam vesti bune si de la tine, either way! Si daca e, gemeni sa fie! Am zis! Tot scrii pe acolo, ca eu citesc despre FIV si mamicile/gravidute eroine de gemenasi!
Lara [pup] graviduta de gemenasi! Stiam eu ca am sa te fac sa scrii si nu era in cadrul ultimei tale aparitii [:I] si ma bucur tare ca a venit primavara la tine. La capitala fu cam innourat. Da, ma bucur ca m-ai simtit, pentru ca noi nu ne PMuim [:D]
Uite-asa, trec la alti gemenasi si o [pup] pe sufletista noastra Amalia. Multumesc mult, Draga si asa sa fie!

Didi, velvet [pup] si daca am sarit pe cineva, va rog sa notati ca-s ametita [flo]

Nanne

Intrebari Panica

• Lichide bebe

niculi3
    - Astăzi, 10:14

• andreeahirtopanu
    - Astăzi, 08:04

• larisagrg21
    - Astăzi, 01:41

• laviniaAL
    - Astăzi, 00:10

• Sacul de dormit

FloryScmpk
    - Ieri, 21:28

Grupuri

• Mamici August 2020 (Pepenasi de August)

Anda08
    - nov 06 2019 10:11

• Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 06 2019 09:34

• Alina

stivis1
    - sep 22 2019 21:00

• Mamici de Mai 2020

Anda08
    - sep 13 2019 14:16

• Buburuze de Aprilie 2020

georgi270
    - aug 20 2019 22:48

Bloguri